Trwa ładowanie...

HBsAg – czym jest, zakażenie WZW typu B

Avatar placeholder
30.03.2021 23:35
HBsAg – czym jest, zakażenie WZW typu B
HBsAg – czym jest, zakażenie WZW typu B

Podstawowym badaniem służącym wykryciu zakażenia wirusem HBV jest test na zdemaskowanie antygenu powierzchniowego tego wirusa, czyli HBsAg. Jest to jedne z pierwszych badań wykonywanych w kontekście diagnozy tej choroby. Warto pamiętać, że wirusowe zapalenie wątroby typu B przebiega praktycznie bezobjawowo. Wiele osób nawet nie podejrzewa, że w organizmie toczy się jakiś stan chorobowy.

spis treści

1. HBsAg – czym jest

Tak, jak powyżej wspomniano – HbsAg jest antygenem, czyli białkiem powierzchniowym. Jego obecność świadczy o ostrej lub przewlekłej fazie zakażenia WZW B lub o byciu nosicielem HBV. HBsAg wykrywany jest w surowicy krwi. Zapalenie wątroby typu B nazywane jest inaczej żółtaczką wszczepienną . Antygen HBsAg wykrywany jest w postaci ostrego lub przewlekłego zapalenia. Na podstawie uzyskanych wyników odkrywa się, z jaką postacią zakażenia mamy do czynienia.

HbsAg to tak zwane białko powierzchniowe
HbsAg to tak zwane białko powierzchniowe
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B? Najczęściej do zaistnienia choroby doprowadza droga pozajelitowa (na przykład kontakt z zakażoną krwią) lub droga płciowa oraz okołoporodowa. Pierwsze objawy po odkryciu antygenu HBsAg pojawiają się po około 2-3 miesiącach. Można spodziewać się bóli brzucha, nudności, wymiotów, odczucia ciągłego zmęczenia, bólów mięśni oraz stawów. Ostre zapalenie wątroby typu B może przybrać postać bezżółtaczkową, żółtaczkową lub cholestatyczną. W skrajnych przypadkach choroba prowadzi do ostrej niewydolności wątroby, która kończy się zwyczajowo zgonem pacjenta.

2. HBsAg - zakażenie WZW typu B

Ostra postać choroby może przejść w przewlekłą. Długotrwałe objawy chorobowe prowadzą do marskości wątroby. Szczególnie poważne konsekwencje z zakażenia wirusem płyną dla noworodków. Dlatego też prowadzone są badania przesiewowe w formie oznaczania HBsAg u ciężarnych kobiet. Dzięki takim działaniom można zastosować odpowiednie profilaktykę z zakresu immunoterapii. Podejmowane są zatem czynności mające na celu ochronę dziecka przed zakażeniem.

To też warto wiedzieć

Diagnostyka zakażeń WZW typu B polega na badaniach serologicznych. W surowicy krwi oznacza się antygeny wirusowe HBsAg, a także przeciwciała: anty-HBc, anty-HBe w klasach IgM oraz IgC. Innym działaniem jest wykrywanie we krwi materiału genetycznego DNA HBV. Warto wiedzieć, że zawsze jako pierwszy pojawia się antygen HBsAg, później wykrywa się obecność HBeAg. Antygen HBsAg i antygen HBeAg po jakimś czasie zanikają. Jeżeli jednak są wykrywane po upłynięciu 6 miesięcy, wówczas świadczy to o przejściu zakażenia w stan przewlekły. Pierwsze przeciwciała świadczące o zakażeniu to anty-HBc w klasie IgM. One również po jakimś czasie zanikają. Na ich miejsce pojawiają się anty-HBc w klasie IgG – utrzymują się przez lata.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy [7 zdjęć]

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki

zobacz galerię

Kiedy zanika antygen HBe, wówczas pojawiają się przeciwciała anty-HBe zanikające po jakimś czasie. Reasumując, antygen HBsAg to antygen wczesny, który utrzymuje się we krwi do około 10 tygodni. HBsAg pojawia się około 3-6 tygodni od zakażenia. Innym wczesnym antygenem jest HBeAg.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze