Trwa ładowanie...

Szczepienie na żółtaczkę

Avatar placeholder
Bożena Szalko 16.05.2023 17:58
Szczepienie na żółtaczkę
Szczepienie na żółtaczkę

Wirusowe zapalenie wątroby to problem ogólnoświatowy i poważna choroba. Nie warto lekceważyć ryzyka i nie szczepić się. W wielu sytuacjach ryzyko zakażenia się żółtaczką pokarmową lub wszczepienną jest bardzo duże. Jeśli podróżujesz, uprawiasz sport, ćwiczysz na siłowni czy masz kontakty z wieloma partnerami seksualnym, to nie ryzykuj. Zaszczep się przeciw żółtaczce typu A i B. Ponadto jest to szczepienie obowiązkowe przed jakąkolwiek operacją lub zabiegiem.

spis treści

1. Jak dochodzi do zakażenia żołtaczką i jakie są objawy żółtaczki?

Żółtaczką pokarmową można zarazić się nawet poprzez kostkę lodu w drinku, który został przygotowany z zainfekowanej wody. Natomiast żółtaczką wszczepienną zakaża się poprzez krew. Wystarczy jej 0,00001 ml! Taki mały kontakt można mieć praktycznie wszędzie. Do wielu zakażeń dochodzi w szpitalach i przychodniach. Młodzi ludzie częściej zakażają się poprzez kontakty seksualne, zabiegi w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, stomatologicznych, salonach tatuażu.

  • WZW A objawia się bólem brzucha, nudnościami, biegunką i wymiotami. Gdy choroba się rozwinie, to zażółcają się spojówki i skóra, odbarwia się stolec i ciemnieje mocz.
  • WZW B objawia się podobnie do WZW typu A. Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, nudności, czasami biegunka. U 30% chorych dochodzi do zażółcenia spojówek i skóry, odbarwienia stolca i ciemnej barwy moczu.

2. Szczepienia przeciw żółtaczce

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Lekarze zalecają szczepienie przeciw WZW B szczególnie młodym kobietom. Te, ze względu na swoją fizjologię, częściej bywają w gabinetach lekarskich i przychodniach. Częściej również korzystają z usług kosmetyczek czy fryzjerek.

Ponadto każda kobieta, która zamierza mieć dziecko, powinna wcześniej pomyśleć o szczepieniu przeciw żółtaczce. Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku porodu, a szczególnie

cesarskiego cięcia . Natomiast szczepionka podawana jest w trzech dawkach w różnym odstępie czasu, więc warto wcześniej się nad nią zastanowić.

Szczepienie jest obecnie najlepszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem na żółtaczkę pokarmową i wszczepienną. Zaszczepić można się na kilka sposobów. Są szczepionki skojarzone, dzięki którym można się uodpornić na oba typy wirusa. Szczepionki skojarzone podawane są w trzech dawkach: pierwsza w dowolnym terminie, druga po miesiącu i trzecia po pół roku. Można również skorzystać ze szczepionki pojedynczej. Szczepienie przeciw WZW A składa się z dwóch szczepionek: pierwsza w dowolnym terminie, a druga po 6-12 miesiącach od pierwszej. Szczepienie przeciw WZW B odbywa się w typowym schemacie: pierwsza w dowolnym momencie, druga po miesiącu, a trzecia po pół roku. W przypadku, gdy pominięto dawkę w zalecanym terminie, to decyzję o dalszym postępowaniu podejmuj lekarz.

Przed szczepieniem każdy pacjent jest badany przez lekarza. Pamiętaj, by poinformować go o swoich uczuleniach, przebytych chorobach i przyjmowanych obecnie lekach. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, również powiedz o tym lekarzowi.

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest każde ostre zakażenie. Szczepienia przeciw żółtaczce są zwykle dobrze tolerowane. Czasami pojawiają się wokół miejsca ukłucia obrzęk, zaczerwienienie i ból. Dodatkowo mogą wystąpić: osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura, złe samopoczucie, wysypka lub rzadko - wymioty. Po 2-3 dniach te dolegliwości powinny zniknąć samoistnie, jeśli jednak trwają dłużej, należy zgłosić się do lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze