Trwa ładowanie...

Żółty Tydzień w Polsce

Do 15 kwietnia w całym kraju trwać będzie akcja „Żółty Tydzień”. Jej głównym celem jest zachęcanie Polaków do szczepień przeciwko wirusowi HBV, odpowiedzialnemu za wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Żółtaczka typu B

Żółtaczka typu A określana jest również mianem żółtaczki pokarmowej i choroby brudnych rąk. Z kolei żółtaczka typu B rozwija się w wyniku kontaktu z zakażoną krwią. Do zakażenia może dojść w szpitalu, salonie fryzjerskim, kosmetycznym lub u dentysty. Jego przyczyną jest źle wysterylizowany sprzęt używany w tych miejscach. Wirusa nie da się całkowicie wyeliminować, dlatego też ogromne znaczenie ma profilaktyka zakażeń. Najlepszym sposobem na uniknięcie wirusowego zapalenia typu B są szczepienia.

2. Szczepienia przeciwko HBV

Szczepienia przeciwko wirusowi HBV zalecane są przed zabiegami chirurgicznymi, a także przed wyjazdami zagranicznymi, na przykład do krajów afrykańskich. Można się im poddać w punktach szczepień, gdzie nie trzeba recepty od lekarza pierwszego kontaktu, a szczepionki dostępne są na miejscu. „Żółty Tydzień” jest organizowaną już po raz 22 akcją, która ma na celu uwrażliwianie na problem wirusowego zapalenia wątroby typu B. Dzięki niej można dowiedzieć się więcej o konsekwencjach zakażenia wirusem HBV, a także o znaczeniu szczepień. Co więcej, podczas „Żółtego Tygodnia” można taniej zaszczepić się przeciw WZW typu B.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.