Trwa ładowanie...

Higiena jamy ustnej – właściwa pielęgnacja nie tylko zębów

Sam fakt regularnego szczotkowania zębów nie wystarczy, by zachować je w doskonałej formie i należycie zadbać o higienę jamy ustnej. Większość z nas podczas mycia zębów popełnia szereg błędów, a pozostałe nasze nawyki lub zaniedbania potrafią zniwelować pozytywny wpływ szczotkowania. Efektem tego może być szereg problemów, takich jak zażółcenie lub płytka nazębna, wysoka tkliwość (zwłaszcza przy piciu gorących lub bardzo zimnych napojów) lub ból pojawiający się od czasu do czasu.

spis treści

  Aby walczyć z nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi dla zdrowia objawami oraz, przede wszystkim, wyeliminować ich przyczyny, konieczna jest prawidłowa pielęgnacja całej jamy ustnej – co wbrew utartej opinii nie ogranicza się tylko do mycia zębów trzy razy dziennie.

  Właściwe szczotkowanie

  Wydawać by się mogło, że szczotkowanie zębów jest dość intuicyjną i prostą czynnością – pozory mogą jednak mylić. Częstotliwość mycia jest jednym zaledwie elementem, równie ważne jest jednak to, w jaki sposób szczotkowanie się odbywa. Niebagatelne znaczenie mają właściwe ruszy szczoteczki oraz czas, przez który szczotkujemy. Wiele osób sądzi, że im mocniej przyciśnie szczoteczkę do zębów i dziąseł, im większej siły użyje, tym lepiej je doczyści. Takie działanie niesie jednak ze sobą ryzyko poważnego uszkodzenia szkliwa i podrażnienia skóry, co jest prostą drogą do nadwrażliwości i poważniejszych problemów. Warto zwrócić również uwagę na docieranie we wszystkie zakamarki jamy ustnej i czyszczenie również tylnich zębów – mamy często tendencję do uważnego szczotkowania siekaczy i zębów przedtrzonowych, nie poświęcając tylnej części tak dużej uwagi.

  Z pomocą przy właściwym szczotkowaniu zębów (uwzględniając zarówno czas, siłę nacisku, właściwe ruchy szczoteczki i należyte czyszczenie wszystkich obszarów jamy ustnej) przychodzi technologia w postaci inteligentnych szczoteczek sonicznych, takich jak Oclean X Pro, X Pro Elite i Air2. Szczoteczki takie nie tylko dbają o każdorazowe czyszczenie zębów, ale również pomagają wykształcić i utrwalić zdrowe nawyki. Lekkie i poręczne, wesprą każdego użytkownika w codziennej trosce o higienę jamy ustnej. Działanie Oclean X Pro i X Pro Elite wspierane jest przez dedykowaną aplikację mobilną, która umożliwia ustawienie indywidualnych planów poprawy higieny jamy ustnej w oparciu o dane dotyczące jej aktualnego stanu oraz nawyków użytkownika. Obie szczoteczki wyposażone są także w dotykowe ekrany, za pomocą których ustawiać można tryb szczotkowania, czas i siłę; wyświetlają wizualizacje efektów mycia bez konieczności otwierania aplikacji.

  Funkcjonalności Oclean X Pro Elite wzbogacono o auto-wybudzanie i szybkie ładowanie bezprzewodowe, a główka szczoteczki otrzymała specjalną powłokę do czyszczenia języka.

  Zaawansowane modele X Pro Elite i Air 2 są dodatkowo tak niezwykle ciche, że można zapomnieć, że szczoteczka, którą trzymamy w ustach jest szczoteczką elektryczną. Intuicyjna i prosta w obsłudze Oclean Air 2 dostępna jest w wyjątkowa atrakcyjnych cenach, co czyni ją idealnym wyborem dla osób z mniejszym budżetem, jak studenci bądź seniorzy.

  Czystość szczoteczki

  Wilgoć panująca w łazience jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego dbanie o czystość szczoteczki jest kluczowe. Przede wszystkim, po każdym szczotkowaniu należy dokładnie umyć szczoteczkę z pozostałości po myciu zębów pod bieżącą wodą. Ponadto, warto przykrywać jej główkę – zapobiegnie to osadzaniu się kurzu i innych potencjalnie niebezpiecznych drobin. Interesującym i wysoce użytecznym urządzeniem są domowe sterylizatory szczoteczek, będące jednocześnie osłonkami – jak Oclean S1. Ten wygodny uchwyt montowany na ścianie z wbudowaną funkcją sterylizacji główki szczoteczki gwarantuje usunięcie do 99,9% bakterii, dbając o higienę i czystość.

  Usuwanie pozostałości pokarmów

  Drobinki jedzenia czy osady ze spożywanych napojów pozostają wewnątrz jamy ustnej – w tym ciepły, wilgotnym środowisku stają się pożywką dla bakterii, które w krótkim czasie doprowadzić mogą do poważnych chorób zębów i dziąseł, wliczając w to próchnicę. Usuwanie tych drobinek jest kluczowe, jeśli chcemy długo cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem, jednak nie jest proste. Nici dentystyczne, często używane w tym celu, stosowane niewłaściwie potrafią uszkodzić dziąsło, a poza tym nie do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych jesteśmy w stanie dotrzeć z nicią.

  Rozwiązaniem są urządzenia z kategorii water flossing, irygatory do zębów – które do usuwania pozostałości pokarmów wykorzystują zwykłą wodę, jak Oclean W1. Takie rozwiązania są zarówno bardziej skuteczne od zwykłych nici dentystycznych, jak i dużo bardziej skuteczne, umożliwiając wymycie i wypłukanie wszystkich niepożądanych drobinek jedzenia.

  Regularne wizyty u dentysty

  Prewencja jest najlepszą ochroną – wizyta u dentysty, kiedy czujemy niepokojące objawy, jest już spóźniona. Żelaznym punktem dbania o higienę jamy ustnej są okresowe przeglądy stomatologiczne – dzięki takiemu podejściu wszelkie ewentualne problemy dentysta jest w stanie zidentyfikować na wczesnym stadium. Może zarówno interweniować w przypadku rozwijających się chorób jamy ustnej, jak i udzielić porad dotyczących samego szczotkowania i higieny.

  Wbrew pozorom, zaopatrzenie się w dobrej klasy sprzęty (szczoteczki czy irygatory do zębów) oraz regularne wizyty u dentysty są tańszym rozwiązaniem niż borykanie się z nadwrażliwością dziąseł, próchnicą i innymi chorobami, będącymi następstwami niewłaściwego podejścia do higieny jamy ustnej. A na pewno jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, pozwalające długo cieszyć się zdrowymi zębami i śnieżnobiałym uśmiechem.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza