Trwa ładowanie...

Ich najczęściej nie myjemy. Lekarze wyjaśniają, czym to grozi

30.06.2024 09:08
Jakich części ciała najczęściej nie myjemy? Lekarze wyjaśniają, czym to grozi
Jakich części ciała najczęściej nie myjemy? Lekarze wyjaśniają, czym to grozi (Getty Images, Facebook)

Jeśli chodzi o preferencje kąpielowe, ludzie dzielą się na tych, którzy wolą myć się rano i tych, którzy robią to wieczorem. Okazuje się jednak, że większość osób, niezależnie od pory prysznica, ma wspólną cechę: zapominają o myciu niektórych części ciała.

spis treści

1. Jakich części ciała zwykle nie myjemy?

Istnieją pewne obszary, o których podczas codziennej kąpieli część z nas zapomina. Może się wydawać, że te częsci ciała "nie brudzą się" lub nie pocą tak, jak te, którym poświęcamy znacznie więcej uwagi, dlatego wydaje nam się, że wystarczy tylko opłukać je wodą - ale niekiedy to właśnie one mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów, uciążliwych zwłaszcza latem.

O których partiach ciała mowa? W pierwszej kolejności dermatolodzy zalecają skupić się na skórze za uszami, która, wbrew pozorom, jest może być źródłem wielu gromadzących się zanieszczeń.

Zobacz film: ""Wasze zdrowie" - odc. 4. Zdrowie intymne oczami Polaków i Polek"

Jak twierdzi dr Joshua Zeichner, dermatolog z nowojorskiego szpitala Mount Sinai, skóra za uszami może stać się bardzo tłusta, co sprzyja rozwojowi drożdży, które są najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry czy innych problemów dermatologicznych. Według eksperta, ważne jest, aby starannie myć skórę za uszami przy okazji każdego mycia włosów.

2. O czym jeszcze warto pamiętać?

Eksperci są przekonani, że wiele osób zapomina o także o regularnym myciu pępka. Warto jednak poświęcić mu nieco więcej uwagi, gdyż jest to miejsce, w którym gromadzi się wiele zanieczyszczeń, martwego naskórka i drobnoustrojów.

Innym miejscem, które często pomijamy są stopy, choć jednocześnie regularnie uskarżamy się na infekcje grzybicze właśnie w okolicach tej części ciała. Prostym rozwiązaniem i najlepszą profilaktyką jest sumienne mycie stóp przy każdej kąpieli - wraz ze wszystkimi przestrzeniami między palcami, gdzie mogą zbierać się bakterie i grzyby.

Staranne mycie pośladków jest tak samo ważne, zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywny styl życia lub spędzamy dużo czasu siedząc. W przypadku pośladków, dodatkowym problemem mogą być zapalenia mieszków włosowych powstające na skutek regularnego ucisku i ciasnej tkaniny. Pomóc może tu nie tylko płyn do mycia, ale także peeling, który złuszczy martwy naskórek i oczyści powierzchniową warstwę porów.

Na zakończenie, dermatolodzy podkreślają, iż warto także regularnie poświęcać czas na czyszczenie paznokci - najlepiej za pomocą miękkiej szczoteczki, która dotrze do wszystkich zakamarków pod płytką. Możemy w ten sposób usunąć mnóstwo drobnoustrojów, a co za tym idzie - zapobiec wielu chorobom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij do nas przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze