Trwa ładowanie...

IMGW ostrzega. Jeden z najgorszych błędów w upały

 Katarzyna Prus
19.08.2023 09:20
IMGW radzi, jak przetrwać upał
IMGW radzi, jak przetrwać upał (Getty Images)

Upały nie odpuszczają, a prognozy pogody nie dają nadziei na jakikolwiek oddech w najbliższych dniach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej radzi więc, jak przetrwać wysokie temperatury. Kluczowe są okna.

spis treści

1. W czasie upału zamykaj okna

Upały dają się we znaki coraz bardziej, a synoptycy przewidują, że spadek temperatur czeka nas dopiero po 24 sierpnia.

Rekord 35,5 stopni Celsjusza padł 15 sierpnia, który był najcieplejszym dniem w tym roku. Ekstremalne gorąco ma się jednak utrzymać do końca tygodnia.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Co zrobić, by wyjść z tego bez szwanku? Eksperci z IMGW tłumaczą, że kluczowe jest utrzymanie w mieszkaniu przyjemnego chłodu.

Dlatego okna najlepiej zamknąć już rano, zaraz po tym, jak wstaniemy z łóżka. Nawet niewielkie uchylenie może spowodować, że w ciągu kilku godzin temperatura w mieszkaniu wzrośnie o prawie 2 stopnie Celsjusza.

"Nie warto otwierać okna w czasie upału, bo w ten sposób sprowadzamy upał do naszego wnętrza. Zamknij okno i bądź COOL! To działa, przetestowaliśmy" - radzą na Facebooku eksperci z IMGW.

Warto też zasunąć zasłony lub rolety, które tworzą barierę dla promieni słonecznych, przez co mieszkanie nie nagrzeje się tak bardzo, jak przy nieosłoniętych szybach.

Z kolei wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest już niższa, warto otworzyć okna i drzwi na balkon lub taras, by wpuścić do środka chłodniejsze powietrze.

2. Unikaj słońca i dużo pij

Instytut przypomina, że ekstremalne ciepło może obciążać nasz organizm i zagrażać zdrowiu. Aby chronić się przed skutkami upałów, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce.

Nie zapominajmy też o używaniu kremów z filtrem UV oraz noszeniu nakrycia głowy.

W czasie upałów należy unikać kontaktu z promieniami słonecznymi i wybierać chłodne miejsca. W przypadku klimatyzowanych pomieszczeń czy auta należy zwracać uwagę, by różnice temperatur nie były za duże (do 6 stopni Celsjusza).

Wskazane jest też schładzanie prysznicem, zimnymi kompresami (na kark i nadgarstki), czy mgiełką z wodą termalną.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze