Trwa ładowanie...

Jak dbać o nerki, żeby były zdrowe?

Oto kilka wskazówek, jak dbać o nerki, żeby filtrowały sprawnie i bezboleśnie.

spis treści

1. Choroby nerek

Drogi moczowe, których częścią są nerki eliminują z krwi pozostałości z rozpadania się komórek i trawienia pokarmów. Choroby nerek, zapalenie dróg moczowych oraz zapalenie nerek może zaburzyć ich funkcjonowanie. Część chorób nerek jest związana ze zwyrodnieniami i cechami wrodzonymi (wielotorbielowość nerek, Zespół Alporta). Mogą to być choroby dziedziczne i nabyte, jak np. zapalenie nerki w wyniku infekcji paciorkowcem, spowodowane osłabieniem układu odpornościowego lub przyjmowaniem substancji toksycznych (np. niektórych leków). Nerki mogą zostać osłabione również przez choroby naczyń krwionośnych, nadciśnienie i cukrzycę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Jak dbać o nerki, by były zdrowe?

Rozwiąż quiz

Rozwiąż quiz

Czy wiesz, jak zapobiegać kamicy nerkowej?

Nawet jeśli jesteś całkiem zdrowy, tych kilka wskazówek pozwoli ci zachować nerki w zdrowiu i dobrej kondycji. Są to najczęściej rady dotyczące higieny życia, które przyczynią się również do profilaktyki chorób układu krwionośnego i metabolicznych.

 • Pij odpowiednią do swoich potrzeb ilość wody (co najmniej litr dziennie) w ciągu całego dnia, żeby ułatwić pracę nerek.
 • Dbaj o zrównoważoną dietę, w celu uniknięcia nadwagi i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
 • Unikaj nadmiaru soli, która sprzyja nadciśnieniu.
 • Rzuć palenie, ponieważ tytoń zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego.
 • Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, żeby równoważyć siedzący tryb życia.

3. Czego unikać, by zachować zdrowe nerki?

Sonda

Sonda

Czy wiesz, co jest najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową? Weź udział w sondzie i sprawdź, na jakie aspekty leków zwracają uwagę inni użytkownicy.

Poza zmianą stylu życia, uważaj również na substancje, które mogą być toksyczne dla nerek:

 • Unikaj częstego samoleczenia: niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak aspiryna) mogą być toksyczne dla nerek. Podobnie jak niektóre leki przeciwbólowe, jak paracetamol, stosowane w dużych dawkach i przez długi okres czasu.
 • Uważaj na środki przeczyszczające i moczopędne oraz na produkty, których skład nie jest ci do końca znany, np. niektóre suplementy diety albo leki na bazie chińskich ziół itd.
 • Unikaj diet proteinowych, które mogą zmęczyć twoje nerki.
 • Kontrast jodowy używany w niektórych badaniach radiologicznych może uszkadzać nerki, szczególnie u osób wrażliwych. Należy więc być ostrożnym i w razie potrzeby porozmawiać o tym z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza