Przejdź na WP

Leczenie zapalenie ucha u dzieci - sposoby leczenia, antybiotykoterapia, leki

Zapalenie ucha u dziecka to częsta dolegliwość, szczególnie u maluchów poniżej 2 roku życia. Zapalenie ucha jest powszechnym powodem wizyt u pediatry. U dzieci rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia ucha – zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego. Zapalenie ucha można leczyć antybiotykami, czasami jednak objawy znikają same.

Zobacz film: "Higiena uszu [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Leczenie zapalenie ucha u dzieci - sposoby leczenia

Zapalenie ucha środkowego wywołane jest niejednokrotnie domowymi sposobami łagodzenia występujących już objawów. Pediatra może przepisać także dla malucha chorego na zapalenie ucha antybiotyki. Jednak okazuje się, że zapalenie ucha często znika bez ich zastosowania. Decyzja o podaniu antybiotyków w czasie zapalenia ucha uzależniona jest od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta.

Jeśli maluch odczuwa stale ból, ma wysoką temperaturę, wymiotuje lub jest kapryśny, po 48 godzinach od pierwszej dawki leku, należy udać się na ponowną wizytę do specjalisty. Nawet jeśli objawy zapalenia ucha ustąpią i dziecko poczuje się lepiej, warto udać się na kontrolę do pediatry po około 4 tygodniach. W przypadku, gdy płyn utrzymuje się za błoną bębenkową dłużej niż 3 miesiące, dziecko powinno być poddane testom na słuch.

U małych dzieci zapalenie ucha objawia się wysoką gorączką i rozdrażnieniem
U małych dzieci zapalenie ucha objawia się wysoką gorączką i rozdrażnieniem (123rf)

2. Leczenie zapalenie ucha u dzieci - antybiotykoterapia

Niektórzy lekarze przepisują antybiotyki na każde zapalenie ucha u dziecka, ponieważ trudno jest przewidzieć, czy symptomy znikną samoistnie czy też nie. Inni pediatrzy unikają stosowania antybiotyków w czasie zapalenia ucha i proszą rodziców, by bacznie obserwowali objawy przez kilka dni. Okazuje się, że 8 na 10 przypadków zapalenia ucha kończy się wyleczeniem bez wdrożenia terapii antybiotykowej. Dlatego warto nie podejmować decyzji o podaniu takich leków maluchowi zbyt pochopnie.

Antybiotyki mają minimalny wpływ na redukowanie bólu i gorączki. Koszt leczenia i możliwe skutki uboczne powinny skłonić lekarzy do zaprzestania rutynowego wypisywania recepty na antybiotyki na zapalenie ucha. Warto pamiętać, że częste stosowanie antybiotyków powoduje uodpornienie się bakterii na daną kurację.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,...

zobacz galerię

3. Leczenie zapalenie ucha u dzieci - leki

Pierwsza pomoc przy zapaleniu ucha skupia się przede wszystkim na złagodzeniu bólu. Jeśli lekarz ocenił, że nie istnieje duże ryzyko pojawienia się jakiś komplikacji w czasie zapalenia ucha, można zrezygnować z antybiotyków. Jeśli niebezpieczeństwo choroby jest duże, dziecko ma mniej niż dwa lata, a objawy są nasilone, specjalista wypisze receptę. Jakie są skuteczne sposoby na zapalenie ucha?

  • środki przeciwbólowe - uśmierzą ból i pomagają dziecku odzyskać dobre samopoczucie. Należy pamiętać, że nie wszystkie tabletki mogą być podawane dziecku. Poza tym, konieczne jest skrupulatne przestrzeganie dawkowania podanego na opakowaniu,
  • ciepłe okłady - ciepło pomoże złagodzić ból. Użyj ręcznika lub termoforu. Nie zostawiaj dziecka samego z gorącym termoforem, by nie poparzyło się,
  • dużo odpoczynku - zachęcaj malucha do jak najczęstszego odpoczywania. Dzięki temu organizm szybciej zwalczy infekcję,
  • krople do uszu - preparaty te często są przepisywane przez pediatrów. Pomagają załagodzić symptomy choroby.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeśli zapalenie ucha u dziecka powraca częściej niż trzy razy w ciągu półrocza lub częściej niż cztery razy w ciągu roku warto porozmawiać z lekarzem na temat kuracji mającej na celu zapobieganie dalszym infekcjom ucha. Można wówczas zastosować specjalną kurację antybiotykami lub zabieg chirurgiczny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy