Jak leczyć zapalenie ucha u dziecka?

Zapalenie ucha u dziecka to częsta dolegliwość, szczególnie u maluchów poniżej 2 roku życia. Jest to powszechny powód wizyt u pediatry. U dzieci rozróżnia się dwa rodzaje choroby – zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego. Można je leczyć antybiotykami, czasami jednak objawy znikają same.

Polecane wideo:

1. Leczenie zapalenia ucha u dzieci

Zapalenie ucha środkowego wywołane jest niejednokrotnie domowymi sposobami łagodzenia występujących już objawów. Pediatra może przepisać także dla malucha antybiotyki. Jednak okazuje się, że zapalenie ucha często znika bez ich zastosowania. Decyzja o podaniu antybiotyków uzależniona jest od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Jeśli maluch odczuwa stale ból, ma wysoką temperaturę, wymiotuje lub jest kapryśny, po 48 godzinach od pierwszej dawki leku, należy udać się na ponowną wizytę do specjalisty. Nawet jeśli objawy zapalenia ucha ustąpią i dziecko poczuje się lepiej, warto udać się na kontrolę do pediatry po około 4 tygodniach. W przypadku, gdy płyn utrzymuje się za błoną bębenkową dłużej niż 3 miesiące, dziecko powinno być poddane testom na słuch.

1.1. Leczenie zapalenia ucha antybiotykami

Niektórzy lekarze przepisują antybiotyki na każde zapalenie ucha u dziecka, ponieważ trudno jest przewidzieć, czy symptomy znikną samoistnie czy też nie. Inni pediatrzy unikają tego i proszą rodziców, by bacznie obserwowali objawy przez kilka dni. Okazuje się, że 8 na 10 przypadków choroby kończy się wyleczeniem bez wdrożenia terapii antybiotykowej. Dlatego warto nie podejmować decyzji o podaniu takich leków maluchowi zbyt pochopnie. Antybiotyki mają minimalny wpływ na redukowanie bólu i gorączki. Koszt leczenia i możliwe skutki uboczne powinny skłonić lekarzy do zaprzestania rutynowego wypisywania recepty. Warto pamiętać, że częste stosowanie antybiotyków powoduje uodpornienie się bakterii na daną kurację.

2. Co na zapalenie ucha u malucha?

Pierwsza pomoc przy zapaleniu ucha skupia się przede wszystkim na złagodzeniu bólu. Jeśli lekarz ocenił, że nie istnieje duże ryzyko pojawienia się jakiś komplikacji, można zrezygnować z antybiotyków. Jeśli niebezpieczeństwo choroby jest duże, dziecko ma mniej niż dwa lata, a objawy są nasilone, specjalista wypisze receptę. Jakie są skuteczne sposoby na zapalenie ucha?
  • Środki przeciwbólowe. Uśmierzą ból i pomagają dziecku odzyskać dobre samopoczucie. Należy pamiętać, że nie wszystkie tabletki mogą być podawane dziecku. Poza tym, konieczne jest skrupulatne przestrzeganie dawkowania podanego na opakowaniu.
  • Ciepłe okłady. Ciepło pomoże złagodzić ból. Użyj ręcznika lub termoforu. Nie zostawiaj dziecka samego z gorącym termoforem, by nie poparzyło się.
  • Dużo odpoczynku. Zachęcaj malucha do jak najczęstszego odpoczywania. Dzięki temu organizm szybciej zwalczy infekcję.
  • Krople do uszu. Preparaty te często są przepisywane przez pediatrów. Pomagają załagodzić symptomy choroby.
Jeśli zapalenie ucha u dziecka powraca częściej niż trzy razy w ciągu półrocza lub częściej niż cztery razy w ciągu roku warto porozmawiać z lekarzem na temat kuracji mającej na celu zapobieganie dalszym infekcjom. Można wówczas zastosować specjalną kurację antybiotykami lub zabieg chirurgiczny.

Polecane wideo:

Komentarze (7)
~kasia
~kasia

@~resta: u mnie czopki nie wchodzą już w grę u starszego - tylko zawiesina. Natomiast młoda jeszcze się nie burzy, więc jak coś się dzieje, to dostaje ibufen w czopku. Najważniejsze, że oba tak samo skuteczne.

Odpowiedz
~resta
~resta

Moje dziecko przechodziło niedawno zapalenie ucha. Bardzo mu dokuczał ból i gorączka. Na szczęście lekarka kazała podawać ibufen w zawiesinie i szybko uporał się ze stanem zapalnym. Z gorączką zresztą też.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ostre zapalenie ucha wewnętrznego
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ostre zapalenie ucha wewnętrznego
Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

, że nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom poniżej 16. roku życia. Antybiotyki na zapalenie ucha Antybiotykami można leczyć zapalenie (...) Zapalenie...

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha u dzieci

Zapalenie ucha u dzieci

Większość dzieci do 3. roku życia co najmniej raz choruje na zapalenie ucha. Choroba, której objawem jest silny ból i gorączka (...) , bardzo często jest skutkiem wcześniejszych infekcji górnych dróg...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Infekcje, które najczęściej atakują latem

Infekcje, które najczęściej atakują latem

klimatyzacji w samochodzie.Angina wymaga bezwzględnego leczenia. Zbagatelizowaniechoroby może doprowadzić do groźnych powikłań, tj. zapalenie ucha (...) przeciwsłonecznych. Zapalenie spojówek może być...

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna)

(u szczytu głowy lub ucha). Co to jest zapalenie zatok? Zapalenie zatok to wszystkie stany doprowadzające do zaburzeń transportu śluzowo-rzęskowego (...) Zapalenie zatok Zapalenie...

Łojotok

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

problemów, gdyż objawy skórne są dość charakterystyczne. O to, jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry zapytaliśmy lek. Agnieszkę Bańkę-Wronę, lekarza (...) Łojotokowe zapalenie skóry jest jednym z trudniejszych...

Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u nich wywoływać napady lękowe.

Leczenie niepłodności

Problemy z płodnością

Problemy z płodnością

Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć niepłodność. Współczesna medycyna oferuje wiele metod.

Egzema

Co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?

Co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?

sposób można leczyć AZS? Bardzo często objawy atopowego zapalenia skóry ustępują z wiekiem. Niemniej jednak, osoba o atopowej skórze jest nieustannie narażona (...) Co to jest atopowe zapalenie skóry?...