Trwa ładowanie...

Jak obniżyć cholesterol bez leków?

Jak obniżyć cholesterol bez leków?
Jak obniżyć cholesterol bez leków? (mat. prasowe)

Ponad 70 proc. Polaków ma podwyższony cholesterol całkowity we krwi. Gdy cholesterol ten jest bardzo wysoki, a do tego mamy podniesiony LDL-cholesterol to często oznacza to większe ryzyko choroby niedokrwiennej serca i zawału, bo blaszki miażdżycowe odkładają się w naczyniach krwionośnych. Jak zmniejszyć poziom cholesterolu? I czy można zbić cholesterol bez leków?

Istnieje wiele produktów, które pomogą w obniżeniu cholesterolu
Istnieje wiele produktów, które pomogą w obniżeniu cholesterolu

1. Miażdżyca – czym jest?

Miażdżyca jest chorobą tętnic w układzie krwionośnym, w którym dochodzi do postępującego zwężania światła naczynia w wyniku odkładania się tzw. blaszki miażdżycowej w śródbłonku tętnic. Blaszkę miażdżycową można sobie wyobrazić jako coś, co "dusi" nam naczynia krwionośne.

Próbowałeś kiedyś wlać wodę do naczynia o dużej powierzchni (np. miski) i naczynia o małej średnicy otworu (np. plastikowej butelki)? Łatwiej leje się wodę, gdy otwór jest duży. Podobnie jest z naszą krwią, łatwiej jej płynąć przez naczynia, gdy te są elastyczne i mają odpowiednią średnicę.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Kiedy dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, do ścian naczynia zaczynają napływać i wnikać substancje krążące we krwi. Wnika również cholesterol.

2. Dieta na cholesterol

Jeśli masz podwyższony poziom "złego" cholesterolu (LDL), jak najszybciej zmień jadłospis. W twojej diecie obowiązkowo powinny się znaleźć wysokobłonnikowe otręby owsiane Sante , zawierające jak najwięcej beta-glukanów.

W wielu badaniach wykazano, że beta-glukany występujące w owsie, spożywane w ilości 3 g (czyli ok. 5 łyżek) dziennie, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Co jeszcze jeść, by zbić cholesterol?

Produkty takie jak: ryby morskie (łosoś, halibut, dorsz) i owoce morza, oliwa i oliwki, nasiona chia, len mielony czy masło orzechowe Go On powinny na stałe zagościć w Twoim jadłospisie, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

Badania mówią, że zdrowe tłuszcze zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych, a ponadto obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. W diecie antycholesterolowej należy ograniczyć produkty smażone, dania typu fast-food, alkohol i napoje słodzone. Zamiast zwykłej soli lepiej stosować sól z potasem o obniżonej zawartości sodu Sante, ponieważ potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

3. Co jest cholesterol?

Cholesterol to ograniczy związek chemiczny, który jest składnikiem błon komórkowych. Jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego i gromadzi się w osłonkach mielinowych neuronów. Występują dwa rodzaje cholesterolu – ten "dobry" i ten "zły" (cudzysłowie bo oba są niezbędne do życia):

  • HDL (ang. High Density Lipoprotein), czyli lipoproteiny o wysokiej gęstości – potocznie: dobry
  • LDL (ang. Low Density Lipoproteins), lipoproteiny o małej gęstości – potocznie: zły

Zadaniem cholesterolu HDL jest odprowadzanie cholesterolu z krwi do wątroby. Niebezpieczny dla zdrowia jest zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL i zbyt niski HDL. Lipoproteina LDL odkłada cząsteczki cholesterolu we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic. Zwiększa to ryzyko choroby niedokrwiennej serca i zawału.

4. Czy dieta na cholesterol działa?

Odpowiedź brzmi: tak! Dzięki beta glukanom występującym w największej ilości w otrębach owsianych, organizm zwiększa usuwanie kwasów żółciowych, które produkuje właśnie z cholesterolu.

Jedząc produkty z beta glukanami, stymulujemy więc proces usuwania nadmiaru cholesterolu z organizmu. Nie zawsze odstawienie leków na cholesterol jest możliwe i w każdym przypadku decyduje o tym lekarz, jednak warto pamiętać, że poprzez dietę bogatą w beta-glukany i nienasycone kwasy tłuszczowe można naprawdę poprawić swój stan zdrowia. Dlaczego nie spróbować?

Artykuł sponsorowany

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze