Trwa ładowanie...

Jak pacjent może pomóc lekarzowi w diagnozie

Avatar placeholder
26.10.2023 15:58
Materiał sponsorowany przez Centrum e-Zdrowia
Jak pacjent może pomóc lekarzowi w diagnozie
Jak pacjent może pomóc lekarzowi w diagnozie (materiały partnera)

Czy wiesz, że korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) możesz nadać dostęp do swoich danych medycznych lekarzowi, pielęgniarce lub przychodni? Dzięki temu lekarz dysponuje większą ilością informacji niezbędnych do postawienia diagnozy, wyboru ścieżki leczenia czy przepisania odpowiednich leków. Udostępniając lekarzowi swoje dane z IKP, masz zatem realny wpływ na otrzymanie szybszej i bardziej kompleksowej porady.

Odpowiednia komunikacja i wzajemne zrozumienie na linii pacjent-lekarz to kluczowe elementy w procesie diagnozy i leczenia. Jednak równie istotne jest to, by lekarz miał jak największą wiedzę o pacjencie, którym się zajmuje. Wyniki poprzednich badań, historia leczenia u innych specjalistów, przyjmowane stale leki oraz ich dawki – wszystkie te informacje mogą okazać się bardzo cenne w trakcie przeprowadzanego badania lekarskiego. Obecnie pacjent nie musi nosić ze sobą papierowej dokumentacji ani pamiętać wszystkich szczegółów swojej historii medycznej. Dzięki elektronicznej dokumentacji medycznej, wiele informacji jest dostępnych na wyciągnięcie ręki zarówno w IKP, jak i w aplikacji mojeIKP.

Automatyczny dostęp do naszych danych na IKP i w mojeIKP ma m.in. podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz, który sam te dane wprowadził do systemu. Co jednak ma zrobić pacjent, gdy idzie np. do lekarza specjalisty, który nie ma wglądu w jego informacje o zdrowiu?

W takich sytuacjach możliwość szybkiego wyrażenia stosownej zgody daje nam Internetowe Konto Pacjenta i aplikacja mojeIKP. Udostępniając np. dane dotyczące historii swojego leczenia i przyjmowanych leków, możemy otrzymać bardziej pogłębioną poradę.

Dostęp lekarza do tych danych jest szczególnie ważny zwłaszcza jeżeli przyjmujemy na stałe określone leki. Lekarz weźmie te informacje pod uwagę podczas przepisywania nowych środków. Nie wolno zapominać, że różne lekarstwa mogą wchodzić ze sobą w interakcje i zaburzać swoje działanie. Jeżeli dany lekarz nie będzie miał wiedzy o tym, że regularnie wykupujemy recepty na inny preparat, nie będzie miał możliwości odpowiedniego dobrania leków.

Należy pamiętać, że poprzez Internetowe Konto Pacjenta samodzielnie decydujemy o tym, jaki zakres danych oraz komu i na jaki czas przyznajemy dostęp. Dlatego nie musimy się obawiać udostępniania wglądu do dokumentacji medycznej, warto mieć bowiem świadomość, że takie działanie może pomóc nie tylko lekarzowi w pracy, ale przede wszystkim nam w otrzymaniu kompleksowej usługi odpowiedniej jakości.

Materiał sponsorowany przez Centrum e-Zdrowia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze