Trwa ładowanie...

Jak przekonać do szczepień? Dr Karauda: trzeba wyprostować wszystkie teorie antyszczepionkowe (WIDEO)

 Karolina Rozmus
17.07.2021 15:08

Tempo szczepień w Polsce spada, podczas gdy wszystko wskazuje, że już niebawem nadejdzie fala zakażeń nowym, wysoce zakaźnym, wariantem koronawirusa. Eksperci podnoszą nieustannie temat konieczności szczepienia i akcentują, że COVID-19 dotknie tych, którzy są niezaszczepieni.

Problem niechęci do szczepień jest coraz bardziej powszechny w Polsce – sprzyja temu wakacyjny czas, a także brak elementarnej wiedzy dotyczącej mechanizmu działania szczepionki przeciw COVID-19.

Gościem programu WP "Newsroom" był dr Tomasz Karauda, pulmonolog z oddziału covidowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi. Tłumaczył, co jego zdaniem należałoby zrobić, by zwiększyć tempo szczepień, a także przekonać tych, którzy szczepić się nie chcą.

- Gdy rozmawiam z tymi, którzy się nie zaszczepili i pytam "dlaczego", jedna grupa mówi: "poczekam do jesieni, bo jak liczba zakażeń wzrośnie, to może się zmobilizuję i pójdę". To jest grupa, która uruchomi się. Druga grupa to są ci, którzy słuchają mediów społecznościowych, sensacyjnych wykładów, mówiących: "szczepionka zabije mnie, moje dzieci, moich rodziców" – to jest ta grupa, której serca trzeba zdobyć.

Zdaniem eksperta grupa przeciwników szczepień, wymaga, aby program zachęty do szczepień przeciw COVID-19 uległ modyfikacji.

- To, czego mi brakuje, to takiej wielkiej debaty na wzór debaty prezydenckiej. Kiedy wybieramy prezydenta, cały kraj się nad tym pochyla, kiedy mamy taką sytuację, jak COVID-19, również cały kraj powinien się pochylić, zrobić dużą kampanię reklamową wielkiej debaty, łączącej wszystkie media – podkreśla dr Karauda.

- Profesorowie, epidemiolodzy mogliby skonfrontować się z osobami, które mają wątpliwości, a nawet z antyszczepionkowcami. Tak, żeby wyprostować wszystkie teorie spiskowe, żeby było czarno na białym pokazane, że szczepić się warto– podkreśla dr Karauda.

Według eksperta dużą rolę odgrywa także Kościół. Niedawno stanowisko Kościoła wobec szczepionek uległo zmianie, a do szczepień namawiał sam kardynał Nycz, co doceniło środowisko lekarskie.

Również dr Karauda cieszy się z postawy reprezentowanej przez Kościół:

- Wciąż są wioski, gdzie Kościół ma ogromny autorytet. Jako medycy apelujemy i mówimy: "drodzy księża, potrzebujemy was".

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze