Jak przygotować się na pierwszy poród? ABC przyszłej mamy
Pierwszy poród to wielka niewiadoma i często – wielki lęk. Co zrobić, aby zmniejszyć obawy i pokonać strach? Najlepiej dobrze się przygotować. Zarówno merytorycznie, jak i pod względem niezbędnego ekwipunku.
Najbardziej boimy się nieznanego, więc pierwszym krokiem przyszłej mamy powinno być zdobycie wyczerpującej wiedzy o tym, co ją czeka. Drugim krokiem będzie skompletowanie wyprawki do szpitala dla siebie i dla dziecka, a trzecim: spakowanie torby i teczki z dokumentami.
1. Pierwszy poród – czerp wiedzę z dobrych źródeł
Aby dobrze przygotować się do porodu należy wiedzieć o jego przebiegu jak najwięcej. Nie wystarczą do tego opowieści mamy, cioci czy koleżanek, ani fora internetowe. Najlepszym źródłem wiedzy na temat porodu jest szkoła rodzenia i to taka, w której spotkamy rzetelnych i doświadczonych specjalistów oraz książki, broszury i materiały edukacyjne (na przykład Fundacji Rodzić Po Ludzku). Dodatkowo warto wybrać się do szpitala, w którym zamierzamy rodzić i dowiedzieć się o obowiązujących tam zwyczajach i procedurach. Personel na pewno udzieli nam pełnej informacji i odpowie na wszystkie pytania. Poznać warto przede wszystkim mechanizm porodu naturalnego i zrozumieć, jaką pracę wykona nasze ciało. Trzeba pamiętać, że na przebieg pierwszego porodu maja wpływ nawet tak niedoceniane czynniki, jak samopoczucie psychiczne przyszłej mamy. Każda rodząca pierwszy raz powinna być świadoma tego, co jest normą, fizjologią, co powiekłaniem, jakie są metody łagodzenia bólu porodowego, kiedy należy podać środki przyspieszające poród i jakie mogą być tego konsekwencje. Przebieg porodu drogą cesarskiego cięcia także powinien być znany, jak również wskazania do takiego postępowania. Każda mama spodziewająca się dziecka może zapoznać się ze standardami opieki poporodowej. Wynika z nich na przykład, że ma prawo przedstawić plan porodu, a także mieć kontakt skóra do skóry z dzieckiem przez dwie godziny po porodzie.
2. Napisz plan pierwszego porodu
Plan porodu jest dokumentem, który w skrócie powinien opisywać nasze oczekiwania i potrzeby. Warto podzielić go na dwie części: jedną dotyczącą mamy, a drugą dziecka. Jeśli priorytetem jest dla nas, aby nie czuć bólu – napiszmy o tym. A jeśli chcemy mieć możliwość poruszania się i zmiany pozycji w pierwszej fazie porodu – zaznaczmy to jasno. W planie porodu jest również miejsce na takie oczekiwania, jak opóźnione przecięcie pępowiny (aby łożysko zdążyło oddać całą krew noworodkowi) lub brak zgody na rutynowe nacięcie krocza i prośbę o jego ochronę. W części dotyczącej dziecka zaznaczyć możemy, że nie chcemy kąpieli, niektórych zabiegów lub dokarmiania mlekiem modyfikowanym. Zawsze warto zastrzec sobie prawo, że wszelkie zabiegi powinny być wykonywane w obecności jednego z rodziców.
3. Skompletuj wyprawkę
Lista wyprawkowa zależy w dużej mierze od tego, co zapewnia szpital, a także jakie są nasze potrzeby. Na pewno środki higieny osobistej, wygodne koszule, przekąski do szpitala i woda do picia to rzeczy najważniejsze. Pierwszy poród może trwać długo i może nam być potrzebne nie tylko wzmocnienie w postaci jedzenia i picia, ale także ulubiona muzyka w słuchawkach dla relaksu. Przyda się również laktator, poduszka do karmienia, ładowarka do telefonu. Oczywiście niezbędnym elementem wyprawki są rzeczy dla noworodka i tutaj warto sprawdzić, czy szpital zapewnia ubranka i pieluszki. Przydadzą się duże waciki do higieny okolicy pieluszkowej przy użyciu ciepłej wody. Wiele mam poleca także łapki-niedrapki. Wiele noworodków rodzi się z zaskakująco długimi paznokciami i drapie się po buzi.
4. Dokumenty potrzebne przy pierwszym porodzie
W torbie do szpitala powinna znaleźć się pełna dokumentacja ciążowa, szczególnie, jeśli wykonywane były jakiekolwiek dodatkowe badania lub w trakcie ciąży mama była hospitalizowana. Wszelkie komplikacje, przyjmowane leki i ważne wyniki powinny być w jednym miejscu. Poza tym potrzebny będzie dowód osobisty. Warto zabrać przygotowany wcześniej plan porodu i to w kilku egzemplarzach.