Trwa ładowanie...

Źle się czujesz po locie samolotem? Oto przyczyna

Avatar placeholder
14.10.2016 21:11
Źle się czujesz po locie samolotem? Oto przyczyna
Źle się czujesz po locie samolotem? Oto przyczyna

Jeśli kiedykolwiek źle się poczułeś po odbyciu lotu samolotem, nie jesteś sam. Jednak, podczas gdy wiele osób w pierwszej kolejności obwinia za swoje samopoczucie wypełnione zarazkami klimatyzowane powietrze, którym oddychamy w samolocie, najnowsze wideo SciShow YouTube sugeruje, że wina może leżeć gdzie indziej.

Lot samolotem może mieć przykre konsekwencje
Lot samolotem może mieć przykre konsekwencje

Jeśli chodzi o powietrze, które wraca do wnętrza samolotu, przechodzi ono przez bardzo rygorystyczny proces, zanim pasażerowie będą mogli nim ponownie oddychać.

Całe powietrze w samolocie przechodzi przez filtr powietrza złożony z cząsteczek o wysokiej wydajności, znany również jako filtr HEPA (identyczne filtry są wykorzystywane do oczyszczania powietrza w szpitalach). Co więcej, filtry te mogą być instalowane tylko wtedy, gdy przejdą testy, które wymagają, aby zablokować co najmniej 99,97 proc. cząsteczek powietrza.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

A jeśli to nie wystarczy, aby was uspokoić, należy dodać, że powietrze w samolocie jest filtrowane około 20-30 razy na godzinę, co oznacza, że nawet, jeśli coś się prześlizgnie do obiegu powietrza w pierwszym oczyszczaniu, to prawdopodobnie nie przetrwa kolejnych 29 rund.

ZOBACZ TAKŻE:

Według Olivii Gordon, wypowiadającej się w wideo, niemożliwe jest, aby pasażerowie chorowali po locie. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że wpływ na złe samopoczucie po locie mają osoby siedzące obok w samolocie, a nie powietrze, którym oddychamy.

Innymi słowy, jeśli siedzą blisko ciebie inne osoby, jest bardzo możliwe, że to one sprawią, że poczujesz się źle, bez względu na to, jakim rodzajem powietrza będziesz oddychać. Więc powinieneś winić swojego sąsiada siedzącego obok ciebie, a nie powietrze w samolocie, gdy następnym razem będziesz chorować po locie.

Sama podróż samolotem może być uciążliwa. Specjaliści zalecają nawet wizyty u swojego lekarza rodzinnego, aby uniknąć nieprzyjemnego wpływu lotu na nasze samopoczucie. Najczęściej zgłaszane dolegliwości są związane z chorobą lokomocyjną, którą dodatkowo potęguje stres. Zazwyczaj jest to jednak jedynie kilka godzin złego samopoczucia, które mija, gdy trochę odpoczniemy.

Aby zminimalizować skutki lotu, należy pamiętać o lekkim posiłku przed wejściem na pokład oraz unikaniu gazowanych napojów. Na często pojawiający się ból uszu związany ze zmianą ciśnienia może pomóc żucie gumy i częste ziewanie.

Bardzo istotny jest również wygodny ubiór i zorganizowanie sobie jakiejś rozrywki na czas lotu, a jeśli podróż jest dłuższa, ważne jest, aby o ile to możliwe, zmieniać często pozycję ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze