Trwa ładowanie...

Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy

Avatar placeholder
27.11.2018 12:50
Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy
Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy (mat. prasowe)

Infekcje grzybicze (kandydoza) to dość powszechna dolegliwość, która dotyka nawet 75 proc. kobiet. Niewłaściwa higiena, zła dieta czy antybiotykoterapia to czynniki podnoszące ryzyko zachorowania oraz nawrotów choroby. Jak się przed nią bronić? I kiedy warto udać się do lekarza?

Wczesna diagnostyka grzybicy pochwy ułatwia jej skuteczne leczenie
Wczesna diagnostyka grzybicy pochwy ułatwia jej skuteczne leczenie

Świąd, upławy o charakterze serowatym, podrażniona błona śluzowa, obrzęk w obrębie sromu czy ból w trakcie lub po stosunku to pierwsze objawy sygnalizujące, że Twój organizm walczy z infekcją intymną. Natychmiastowe podjęcie leczenia pomoże szybko pozbyć się problemu, ale jak powinno ono wyglądać?

1. Leczenie właściwe1

Aby skutecznie i szybko pozbyć się grzybiczej infekcji intymnej, warto jest stosować leki o potwierdzonej skuteczności klinicznej. Wspierane szeroko w mediach probiotyki nadają się do uzupełniania leczenia właściwego, ale nie usuwają przyczyny problemu. Namnożone komórki patogenów są oporne na ich działanie, dlatego probiotyki pełnią jedynie funkcję uzupełniającą w terapii poprzez odbudowę prawidłowej mikroflory pochwy.

To substancje czynne zawarte w lekach (np. fentikonazol) pomagają pozbyć się zakażenia poprzez zwalczenie szkodliwych grzybów2 oraz eliminację stanu zapalnego wywołanego infekcją. Decydując się na samodzielne leczenie infekcji intymnych, warto wybrać lek o potwierdzonym działaniu jak np. Gynoxin® OPTIMA, w postaci kapsułek dopochwowych miękkich, który od niedawna jest dostępny bez recepty i zawiera taką samą substancją czynną, co lek na receptę3.

Mimo że na rynku znajdziemy dużo propozycji do walki z infekcjami intymnymi, to warto pamiętać, że są to głównie probiotyki, które mogą okazać się niewystarczające.

2. Kiedy stosować probiotyki?

Probiotyki stanowią uzupełnienie leczenia właściwego. Dzięki zawartym w nich żywym kulturom bakterii wspierają i odporność miejscową pochwy, przywracają pożądane pH oraz stymulują produkcję substancji ochronnych. Po zakończeniu leczenia zaleca się profilaktyczne stosowanie probiotyków. Ich długotrwałe i korzystnie wpływające na florę pochwy działanie zmniejsza ryzyko infekcji ale jej nie leczy.

Produkt leczniczy Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy. GYN/2018-04/16

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze