Jak to jest z suplementacją witaminy D? Najnowsze wyniki badań wyjaśniają

Ostatnie doniesienia naukowe stworzyły spór na temat zaleceń dotyczących dawkowania witaminy D.

"Obserwujemy coś w rodzaju obsesji nad czymś, co nie jest prawdziwą chorobą" - mówi Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej na Uniwersytecie w Londynie.

"Teraz stworzyliśmy nową modę pomiaru poziomu witaminy D, po czym okazało się, że jedna trzecia populacji ma niewystarczające poziomy witaminy D w organizmie” – mówi naukowiec.

Zestaw do tego badania kosztuje od £ 30 do £ 50. Przy użyciu tego urządzenia, pobiera się krew po nakłuciu palca, po czym krew wysyła się do analizy i w przeciągu kilku dni otrzymuje się wynik badania. Jeśli poziom witaminy okazuje się być zbyt niski, otrzymuje się zalecenie dawkowania witaminy D w postaci suplementów diety.

Poziom witaminy D we krwi jest mierzony w nanomolach na litr. Aktualne wytyczne twierdzą, iż wynik będący poniżej 15 nmol/L stanowi poważny niedobór witaminy w organizmie. Wynik od 50 do 100 jest odpowiedni, natomiast od 100 do 150 jest uważany jako optymalny.

Naukowcy ujawniają, że nadmierna suplementacja witaminy D może prowadzić do tego, że kości będą słabsze.  Kilka miesięcy temu, eksperci podkreślili, że wszyscy powinniśmy brać witaminę D. Teraz badania wykazały, że suplementy mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Po wyczerpującym, trwającym pięć lat przeglądzie badań,  „Public Health England” ogłosił, że każdy potrzebuje  10 mikrogramów witaminy D na dobę w celu ochrony zdrowia kości i mięśni.

Witamina D powstaje w skórze w wyniku działania promieni słonecznych. Wiosną i latem, kiedy słońce jest wystarczająco silne, produkujemy wystarczające ilości tej witaminy, a jej nadmiar jest przechowywany w wątrobie.

Jakie produkty spożywcze mają najwięcej witaminy D?

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. To właśnie pod wpływem jego promieni w skórze syntezowany jest ten cenny składnik....

Jednak te zapasy stają się coraz mniejsze podczas chłodniejszych miesięcy. I choć witaminę D można znaleźć w różnych produktach między innymi w tłustych rybach, wątrobie, żółtkach i zbożach, trudno jest uzyskać wystarczająco duże ilości witaminy w ten sposób.

Dlatego powstały zalecenia dotyczące suplementacji witaminą D jesienią i zimą. Osoby, których skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych rzadko, na przykład jak osoby starsze, powinny zażywać takie suplementy przez cały rok.

Po przeanalizowaniu wyników setek badań obejmujących dziesiątki tysięcy pacjentów, naukowcy doszli do wniosku, że nie ma jasnych dowodów na to, że suplementacja witaminą D poprawia funkcjonowanie  układu mięśniowo-szkieletowego, jeśli nie jesteś w grupach wysokiego ryzyka.

Jedzenie bogate w witaminę D

Witamina D może być syntetyzowana w naszym ciele na skutek działania promieniowania słonecznego. Jednak nie jest to wystarczająca ilość, aby zapewnić poprawne...

Tymczasem inni eksperci mówią teraz, że oficjalna rada rzeczywiście powoduje, że niektórzy ludzie przyjmują zbyt dużo witaminy D, co może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, a nawet może spowodować to osłabienie, zamiast wzmocnienia kości.

Witamina D jest ważna, ponieważ ułatwia przyswajanie wapnia z pożywienia, a prawdziwy niedobór może prowadzić do słabych i miękkich kości  i może osłabić mięśnie, co z kolei może prowadzić do upadków.

W wielu badaniach, niski poziom witaminy D ma również powiązanie z wieloma innymi chorobami, między innymi cukrzycą, zespołem nadwrażliwości jelita grubego i zapaleniem stawów, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, a nawet niektórymi nowotworami.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...