Jak uchronić się przed podrażnieniem skóry?
Skóra jest jednym z największych i zarazem najważniejszych narządów naszego organizmu, jej powierzchnia u człowieka wynosi 1,5-2 metry kwadratowe. Skóra pełni szereg funkcji, które zapewniają homeostazę organizmu. Przede wszystkim stanowi ona mechaniczną obronę przed światem zewnętrznym, jest barierą ochronną nie tylko przed różnego rodzaju drobnoustrojami, ale także przed substancjami chemicznymi czy czynnikami fizycznymi takimi jak np. promieniowanie UV. Poza funkcją ochronną, skóra bierze udział w wielu innych procesach, między innymi w termoregulacji, w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, a także jest narządem zmysłu czucia.
1. Jak chronić skórę?
Jako największy i położony najbardziej zewnętrznie narząd, skóra jest codziennie narażona na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, środki chemiczne, odzież i wiele innych, które prowadzą do podrażnienia skóry. Należy więc starać się zapewniać skórze jak najlepszą ochronę poprzez właściwą higienę i pielęgnację, noszenie odpowiedniej odzieży, stosowanie preparatów chroniących ją przed promieniowaniem, unikanie substancji chemicznych czy roślinnych, o których wiemy, że mają działanie drażniące.
2. Czym są podrażnienia skóry?
Podrażnienia są najczęściej występującym problemem skórnym, ponieważ istnieje ogromna różnorodność środków fizycznych, chemicznych, roślinnych, które te zmiany mogą wywołać. Podrażnienie zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem, niekiedy mogą pojawić się pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą, towarzyszy temu uczucie pieczenia, swędzenie i ból. Charakter zmiany i miejsce wystąpienia mogą być różne w zależności od czynnika, który ją wywołał oraz podatności danej okolicy skóry.
Na podrażnienia skóry narażeni są wszyscy, a szczególnie często zmiany tego typu zaobserwujemy u grup osób z alergiami, łuszczycą i innymi dermatozami. Należy też koniecznie zwrócić uwagę, czy podrażnienia skóry związane są z konkretnym czynnikiem czy wystąpiły bez wyraźnej przyczyny. W tym drugim przypadku zmiany skórne mogą być objawem poważnej choroby ogólnoustrojowej (np. choroby wątroby czy nerek) i należy koniecznie zgłosić się do lekarza celem dalszej diagnostyki.
3. Zapobieganie podrażnieniom skóry
Podrażnienia skóry są powszechną i uciążliwą dolegliwością. Powinno się położyć duży nacisk na zapobieganie tego typu zmianom. Przede wszystkim należy unikać substancji chemicznych, roślin, kosmetyków, o których wiemy, że podrażniają naszą skórę. Nie powinno się narażać skóry na nadmierne działanie promieniowania UV czy mrozu, stosując odpowiednie preparaty kosmetyczne. Należy też chronić skórę przed ukąszeniami owadów.
4. Pielęgnacja podrażnionej skóry
Mimo zachowania ostrożności i stosowania preparatów ochronnych nikt z nas nie jest w stanie w stu procentach uniknąć podrażnienia skóry. Podrażnionej skóry nie należy drapać – może to spowodować powiększenie zmiany oraz doprowadzić do jej zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego. Można ochłodzić podrażnioną okolicę w chłodnej wodzie, ale unikać należy wody gorącej, gdyż to może dodatkowo podrażnić skórę. Można też zastosować zimne kompresy, które złagodzą świąd i pieczenie.
Aby dodatkowo złagodzić dolegliwości związane z podrażnieniem, zmniejszyć obecny stan zapalny skóry, zapobiec nadkażeniu bakteriami czy grzybami oraz przyspieszyć wygojenie zmiany, na podrażnioną skórę można zastosować maść lub krem zawierające alantoinę. Alantoina jest substancją działającą leczniczo i pielęgnacyjnie zarówno na zdrową, jak i uszkodzoną skórę. Ma działanie łagodzące, kojące na skórę – świąd i dolegliwości bólowe ustępują już po kilku aplikacjach preparatu. Zmniejsza ona stan zapalny oraz chroni podrażnioną skórę przed zakażeniem drobnoustrojami.
Podrażnienia skóry należą do najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi spotykamy się w codziennym życiu. Dlatego w domowej apteczce powinniśmy zawsze znaleźć produkt, który złagodzi dolegliwości i pozwoli skórze na szybką regenerację.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.