Trwa ładowanie...

Jakie błędy w pakiecie onkologicznym zauważyli lekarze z PPOZ?

Przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia spotkali się z przedstawicielami NFZ, by omówić problemy związane wystawianiem skierowań do leczenia specjalistycznego, a także z wprowadzonym niedawno pakietem onkologicznym. Czego dokładnie dotyczyły rozmowy?

spis treści

1. Kłopoty ze skierowaniami

Podstawowym błędem popełnianym przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest odsyłanie pacjentów po skierowania w celu podjęcia dalszego leczenia, także okulistycznego i dermatologicznego. Jak podkreśla Eugeniusz Michałek z PPOZ, wynika to z niedostatecznej wiedzy w tym zakresie – lekarze zdają się zapominać lub po prostu nie wiedzieć, że po 1 stycznia 2015 roku zasady dotyczące wystawiania skierowań w przypadku już leczonych pacjentów nie uległy zmianie. Potrzebują ich jedynie ci pacjenci, którzy do specjalisty zgłaszają się po raz pierwszy, z nową chorobą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zdrowie na językach

Pakiet onkologiczny był głównym tematem medialnym na początku 2015 roku. Sprawdź, jakie inne wydarzenia dotyczące sfery zdrowotnej wzbudziły rozgłos w ostatnim czasie

Aby w przyszłości takie sytuacje nie miały miejsca, NFZ przedstawić ma szczegółowe zasady dotyczące sposobu realizowania świadczeń przez lekarzy-specjalistów, u których leczenie wymaga otrzymania skierowania. Dotyczyć to będzie przede wszystkim wystawiania skierowań pacjentom pierwszorazowym, a także dalszego leczenia specjalistycznego oraz możliwości zapoznania się przez lekarza wystawiającego taki dokument z postępem leczenia swojego pacjenta.

2. Jeszcze o pakiecie onkologicznym

W czasie rozmów poruszono także zagadnienia dotyczące badań diagnostycznych, które wykonywane są w POZ (pod uwagę wzięto m.in. ich wycenę). Pojawił się także temat pakietu onkologicznego. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z bezpośrednim kierowaniem pacjenta posiadającego kartę do szpitala w sytuacji, kiedy w karcie nie ma skierowania. Zgłoszone do pakietu onkologicznego uwagi dotyczyły także tego, w jaki sposób postępować powinni dentyści, którzy u swojego pacjenta podejrzewają nowotwór.

To nie ostatnie spotkanie poświęcone tym zagadnieniom. Przedstawiciele NFZ i lekarze z PPOZ planują kontynuować rozmowy na ten temat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza