Rewolucja w sanatoriach. Lekarz już nie odmówi pacjentowi
Posłowie wraz z lekarzami pracują nad istotną zmianą. Skorzystają pacjenci, którzy dotychczas byli wykluczani z leczenia uzdrowiskowego.
1. Ci pacjenci nie mogą wyjechać do sanatorium
Obecnie obowiązujące zasady mówią wprost: pacjenci onkologiczni, w przypadku których od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, nie upłynął rok, nie otrzymują skierowania do sanatorium. W przypadku niektórych nowotworów okres karencji wynosi aż pięć lat. W tej niekorzystnej sytuacji znajdowały się osoby, które chorowały na nowotwory tarczycy, nerki czy pacjenci, którzy leczyli się hematologicznie.
Te restrykcyjne przepisy funkcjonują już od dziesięciu lat, mimo że zarówno środowiska pacjenckie, jak i sami specjaliści onkologii są im przeciwni. Lekarze uważają, że tak długi okres karencji w przypadku pacjentów onkologicznych nie jest potrzebny.
2. Zmiana w przepisach dla pacjentów onkologicznych
Czy to się niebawem zmieni? Niewykluczone, ponieważ w Sejmie trwają prace nad zmianami kwalifikowania do sanatoriów. W środę 10 lipca odbyło się drugie posiedzenie Parlamentarnego Zespół ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego, a jednym z tematów, który się wówczas pojawił, jest zmiana przepisów, które utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają chorym na nowotwory pobyt w sanatorium.
Cytowana przez portalsamorzadowy.pl lek. med. Aleksandra Sędziak, konsultantka krajowa w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, podkreśliła, że pacjentów, którzy obecnie mają pięcioletnią karencję, można byłoby dopuścić do leczenia sanatoryjnego.
To nie wszystko, bo eksperci chcą, by również pacjenci w trakcie leczenia onkologicznego mogli wyjechać do placówki uzdrowiskowej.
- Byłaby prowadzona tylko w przypadku pacjentów onkologicznych, jako pobyt regenerujący, wytchnieniowy po zakończonym etapie leczenia. Albo np. w przerwie leczenia do odbudowania sił w celu dalszego znoszenia trudów chemio- lub radioterapii – mówiła dr Sędziak.
Zmianie ma podlegać także sposób wystawiania skierowań tak, żeby wypełnianie dokumentów było prostsze i zajmowało lekarzowi mniej czasu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.