Trwa ładowanie...

Aconitum (tojad) - właściwości, szkodliwość, gatunki

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
15.05.2024 15:56
Aconitum, znany również jako tojad, to bylina trująca.
Aconitum, znany również jako tojad, to bylina trująca. (Adobe stock)

Aconitum, znany również jako tojad, to rodzaj trujących roślin z rodziny jaskrowatych. W czasach starożytnych ludzie posługiwali się tojadem, gdy chcieli targnąć się na swoje życie. Z użyciem Aconitum przeprowadzano także egzekucje. Jakie są główne właściwości i zastosowania tojadu? Jak może objawiać się zatrucie tą rośliną?

spis treści

1. Najbardziej znane gatunki tojadu (aconitum) w Polsce

Tojady to ozdobne, a jednocześnie trujące byliny, które wyróżniają się długimi pędami kwiatostanowymi. W zależności od gatunku, kwiaty tojadu mogą mieć różne ubarwienie np. fioletowe, granatowe, niebieskie, białe, żółte, różowe lub czerwone.

Najbardziej znanymi gatunkami tojadu (aconitum) są:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • tojad mocny (Aconitum napellus) – w Polsce spotkać można go w takich miejscach jak Sudety, Karpaty czy Tatry. Występuje w Górach Świętokrzyskich, na Babiej Górze i w Paśmie Policy,
  • tojad mołdawski (Aconitum moldavicum) – bylina ta występuje na Wyżynie Lubelskiej, Wyżynie Małopolskiej oraz terenach Roztocza. Często spotykana jest także w Bieszczadach,
  • tojad lisi (Aconitum lycoctonum)
  • tojad kosmaty (Aconitum maninense)
  • tojad sudecki (Aconitum plicatum)
  • tojad dzióbaty (Aconitum variegatum)
  • tojad niski (Aconitum bucovinense)
  • tojad Kluzjusza (Aconitum clusianum)
  • tojad czarnohorski (Aconitum czarnohorense)
  • tojad wiechowaty (Aconitum degenii)
  • tojad wyniosły (Aconitum exaltatum)
  • tojad Gayera (Aconitum gayeri)
  • tojad wschodniokarpacki.

2. Jakie są główne właściwości i zastosowania aconitum (tojadu)?

Dozowany w odpowiedni sposób Aconitum może być stosowany w niwelowaniu niektórych schorzeń i problemów zdrowotnych. Tojad uznawany jest za bylinę leczniczą, zarówno w homeopatii, jak i w ziołolecznictwie.

Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne i znieczulające. U pacjentów z artretyzmem lub reumatyzmem wykorzystywany jest jako środek o działaniu przeciwbólowym.

Inne wskazania do jego stosowania to:

Specjaliści w dziedzinie homeopatii stosują aconitum do zwalczania ataków paniki, zaburzeń snu oraz astmy. Aconitum bywa pomocny w niwelowaniu nagłych gorączek, zwłaszcza tych, które pojawiają się nagle i przebiegają z zimnymi potami i uczuciem niepokoju.

3. Jakie są potencjalne zagrożenia związane z używaniem aconitum i jakie objawy mogą wystąpić po zatruciu?

Stosowanie tojadu w homeopatii może przynieść ulgę w wielu nagłych i intensywnych dolegliwościach, jednak ze względu na jego toksyczność, zawsze należy korzystać z niego odpowiedzialnie i pod opieką specjalisty.

Rośliny z rodzaju Tojad (Aconitum L.) są bardzo silnie trujące. W ich składzie znaleźć można alkaloidy dwuterpenowe takie jak akonityna, akonina, mezakonina czy napelina.

Zatrucie tojadem może objawiać się:

Następstwem zatrucia niebezpieczną rośliną może być także porażenie ośrodka oddechowego. Zgon zazwyczaj spowodowany jest paraliżem serca lub mięśni układu oddechowego. Trucizna obecna jest w łodygach, korzeniach oraz liściach byliny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze