Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Marlena Przewłocka

Leczenie reumatyzmu

Avatar placeholder
06.03.2019 13:18
Leczenie reumatyzmu
Leczenie reumatyzmu

Choroby reumatyczne, głównie reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), są problemem większości ludzi po 60. roku życia. W zaawansowanym stadium bardzo utrudniają codzienne obowiązki, co związane jest z tym, że niećwiczone stawy stają się coraz bardziej sztywne, a to prowadzi w konsekwencji do silnych dolegliwości bólowych. Utrzymujące się bóle niestety skutecznie obniżają jakość życia starszych osób. Profilaktyka i leczenie tych chorób mogą zmniejszać bóle. Jak zapobiegać i ograniczyć dolegliwości chorób reumatycznych? Warto zacząć się stosować do poniższych zasad już w młodości.

spis treści

1. Profilaktyka chorób reumatycznych

Osoby cierpiące na choroby reumatyczne powinny pamiętać o kilku rzeczach, które skutecznie zapobiegają bólom:

  • należy prowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną, najważniejsze jednak by była prowadzona systematycznie,
  • nie można obciążać stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych, dlatego polecaną formą aktywności fizycznej są zajęcia na basenie, gdyż w środowisku wodnym następuje bardzo dobre odciążenie powierzchni stawowych,
  • trzeba kontrolować prawidłową masę ciała i zdrowo się odżywiać,
  • nie wolno nadwyrężać kręgosłupa – jeśli trzeba podnieść coś ciężkiego, należy zrobić to z pozycji przysiadu lub klęku prostego, nigdy z pozycji stojącej,
  • podczas pracy siedzącej trzeba być wyprostowanym, nie zakładać nogi na nogę i trzymać ręce na biurku. Książkę czy komputer należy umieścić na wysokości oczu, bez pochylania się.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ponadto należy pamiętać, że reumatyzm wymaga ograniczenia pewnych prac. Jeśli trzeba pozamiatać, odkurzyć dywan, zgrabić liście – powinno się mieć narzędzie, które ma tak długą rączkę, że nie będziemy musieli się schylać. Jeśli pojawi się nagły ból kręgosłupa, stosując się do najnowszych metod leczenia wg McKenziego, najlepiej położyć się na brzuchu z rękoma ugiętymi w łokciach i jednocześnie unosić górną cześć ciała, wspierając się na przedramionach. Nasze biodra wówczas spoczywają na łóżku, co powoduje rozluźnienie i głębszy przeprost odcinka lędźwiowego, aż do czasu zmniejszenia się dolegliwości bólowych.

2. Leczenie chorób reumatycznych

Kompleksowe leczenie chorób reumatycznych przynosi najlepsze efekty. Należy połączyć przyjmowanie odpowiednich leków ze zdrową dietą i rehabilitacją fizyczną. Pewna grupa chorych dodatkowo wymaga porad psychologicznych. Leczenie polega na likwidowaniu objawów choroby i jej modyfikacji. Proces leczenia dobierany jest odpowiednio do potrzeb pacjenta.
Leki:

  • leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne, mogą być podawane doustnie lub miejscowo, w postaci żeli, kremów, maści, czasem podawane są jako czopki doodbytnicze; jeśli ból jest bardzo silny, stosuje się zastrzyki;
  • leki zmieniające przebieg choroby, są wydawane za zgodą lekarza, który dokładnie określa sposób ich przyjmowania; warto zapytać specjalistę o możliwe skutki uboczne tych leków.

Pewne leki na reumatyzmmożna kupić w aptece bez recepty i stosować z innymi lekami. Jednak zanim dokonamy zakupu, trzeba poradzić się lekarza i dowiedzieć się, czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tych preparatów.

3. Rehabilitacja przy reumatyzmie

Reumatyzm stawów trzeba leczyć odpowiednimi ćwiczeniami, które można wykonywać w domu. Oczywiście należy się ich nauczyć na sali rehabilitacyjnej i początkowo ćwiczyć pod okiem specjalisty. Niektóre ćwiczenia można wykonywać tylko z rehabilitantem. Dzięki ćwiczeniom można zatrzymać zniekształcanie stawów, a także odżywić chrząstkę stawową, której niezaburzone funkcjonowanie ma korzystny wpływ na ruch w stawie, co także ograniczy ból i sprawi, że codzienne czynności nie będę dla nas takie kłopotliwe.

Do technik rehabilitacji należą również masaże: klasyczny, wodny i przyrządowy. Dzięki masażowi klasycznemu poprawia się krążenie krwi i stan ukrwienia tkanek. Podobnie działa masaż wodny, w przypadku którego ogromne znaczenie mają siła, skład chemiczny i temperatura wody. Masaż wodny doskonale odciążą stawy. Masaż przyrządowy natomiast wykorzystuje urządzenia wibracyjne, np. paski czy rolki.

Polecanymi formami aktywności fizycznej przy reumatyzmie są zajęcia w wodzie, ćwiczenia izometryczne, nordic walking, spacery. Zrezygnować należałoby natomiast z biegów po nierównej nawierzchni czy wysokich podskoków. Rozpoczęcie ćwiczeń często związane jest z pokonaniem bólu w stawach, należy jednak podjąć próbę, którą z pewnością zaowocuje na przyszłość opóźnieniem rozwoju choroby.

Rodzaj leczenia powinien być dobrany na wizycie lekarskiej. W trakcie kuracji należy być pod opieką specjalisty i informować go o wszelkich niepokojących odczuciach, a także o poprawach. Dobra współpraca między chorym a lekarzem gwarantuje opanowanie choroby reumatycznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze