Jeśli chcesz schudnąć, musisz ustawić sobie ambitniejsze cele niż te, które chcesz osiągnąć
Z najnowszych badań wynika, że osoby odchudzające się, które obierają ambitne cele, stracą dwa razy tyle kilogramów, co osoby, które starają się obierać realistyczne cele.
Badanie ponad 24 000 osób na diecie wykazało, że osoby, które określają najtrudniejsze cele, zrzucają niemal jednej piątą ich masy ciała – prawie dwa razy tyle, co osoby, które obniżyły poprzeczkę. Odkrycia powinny skłonić do myślenia osoby, zastanawiające nad dietetycznymi postanowieniami noworocznymi.
A eksperci badający otyłość domagają się zmian w wytycznych dla zdrowia publicznego, które sugerują, że osoby chcące schudnąć, powinny wyznaczyć sobie realistyczny cel utraty około 5-10 proc. ich masy początkowej.
Chcą oni, aby pacjenci dążyli do ich "wagi marzeń" na podstawie wyników ich ekscytującego eksperymentu trwającego 12 miesięcy opublikowanego w "Journal of Human Nutrition and Dietetics".
Uczestnicy byli członkami "Slimming World" z BMI (wskaźnik masy ciała) co najmniej 30, co stawia ich w kategorii otyłych. Wszyscy oni brali udział w cotygodniowych sesjach grupy wsparcia.
Ci, których celem było stracić mniej niż 10 proc. ich masy ciała, zazwyczaj osiągali swój cel i zrzucali średnio 11 proc. masy ciała. Jest to 11,3 kg dla kogoś, kto waży około 100 kg.
Jednak ci, którzy ustawiali sobie najbardziej ambitne cele, tracili w sumie prawie dwa razy tyle kilogramów - średnio 19 proc. w roku lub 19,5 kg dla kogoś, kto waży około 100 kg.
Na podstawie danych zgromadzonych przez Instytut Żywienia i Żywności określono, w Polsce otyłych (co oznacza, że ich waga zagraża ich zdrowiu) jest ok. 15,7 proc. mężczyzn i 19,9 proc. kobiet.
Tradycyjne podejście zalecane przez NHS Choices opiera się na myśleniu, że ambitne cele są mniej prawdopodobne do osiągnięcia, co może doprowadzić do rozczarowania, zmniejszenia wysiłku i rezygnacji z postanowień.
Ale nowe badania sugerują, że zamiast próbować uchronić ich przed rozczarowaniem, eksperci powinni raczej zachęcać osoby chcące schudnąć do obierania bardzo ambitnych celów i dać im wsparcie, aby je zrealizowali.
Profesor Amanda Avery, specjalistka do spraw odżywiania w Uniwersytecie Nottingham, powiedziała, że styczeń jest najpopularniejszym czasem w roku, dla rozpoczęcia programu zdrowego odchudzania i tak naprawdę ludzie mają najważniejsze informacje, których potrzebują, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.
Wiemy, że obecnie NHS i NICE (instytucja zajmująca się m.in. promowaniem zdrowego stylu życia w Wielkiej Brytanii) zalecają realistyczne cele przeznaczone do ochrony osób odchudzających się przed rozczarowaniem.
"Jednakże sugerowanie, że ludzie powinni ograniczać swoje cele w odchudzaniu może powstrzymać ich przed dostrzeżeniem swoich możliwości. To ważne, że ludzie mają aspiracje i są w stanie wyobrazić sobie osiągnięcie sukcesu" – mówią naukowcy.
Ustanawianie sobie celu jest naprawdę dopiero początkiem, ponieważ jest też ważne, aby ludzie uzyskali regularne wsparcie w czasie dokonywania zdrowych zmian w nawykach żywieniowych i aktywności oraz aby pomóc im się skupić i zaangażować.
To wspaniałe, że NHS i NICE już zachęca ludzi, którzy chcą schudnąć, aby ustawiać cele, ponieważ nasze badania wykazały, że jest 10 razy bardziej prawdopodobne, że ludzie, którzy ustalają własne osobiste cele, tak jak w naszym badaniu, odniosą sukces.
Kolejnym etapem jest przyjrzenie się bliżej, jak zachęcanie pacjentów, aby dążyli do ich wymarzonej wagi, może zwiększyć ich szanse na sukces, tak długo, jak uzyskują oni wsparcie na tej drodze.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.