Trwa ładowanie...

Przełomowy lek na otyłość? Utrata wagi bez ćwiczeń i diety możliwa dzięki "kuzynowi Viagry"

 Karolina Rozmus
14.10.2021 14:28
Przełomowy lek na otyłość? Utrata wagi bez ćwiczeń i diety możliwa dzięki "kuzynowi Viagry"
Przełomowy lek na otyłość? Utrata wagi bez ćwiczeń i diety możliwa dzięki "kuzynowi Viagry" (Getty Images)

Naukowcy z John Hopkins Medicine dokonali przełomowego odkrycia. Eksperyment przeprowadzony na myszach pokazał, że lek opracowany po raz pierwszy w leczeniu choroby Alzheimera, schizofrenii i niedokrwistości sierpowatej zmniejsza otyłość i stłuszczenie wątroby. Czym jest ten cudowny lek i jakie efekty może gwarantować?

spis treści

1. Przełom w badaniach nad leczeniem otyłości?

Inhibitor PDE9 mógłby pomóc w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej
Inhibitor PDE9 mógłby pomóc w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej (Getty Images)

W "Journal of Clinical Investigation" naukowcy podzielili się wynikami badań.

Zobacz film: "Nowe fakty na temat tłuszczy nasyconych. Zaskakujące wyniki"

"Obecnie nie ma pigułki, która okazałaby się skuteczna w leczeniu ciężkiej otyłości, ale taka otyłość jest globalnym problemem zdrowotnym, który zwiększa ryzyko wielu innych chorób" – powiedział prof. David Kass, kardiolog z John Hopkins Medicine, tłumacząc cel badań.

Przyznał, że badanie, które naukowcy przeprowadzili na myszach, daje nadzieję.

"Znaleźliśmy lek doustny, który aktywuje spalanie tłuszczu u myszy w celu zmniejszenia otyłości i gromadzenia tłuszczu w narządach takich jak wątroba i serce" – wytłumaczył.

2. Enzym PDE9

Badanie jest kontynuacją badań prowadzonych od 2015 roku. To wtedy odkryto, że enzym PDE9 (fosfodiestrazy) znajduje się w sercu i przyczynia do chorób tego organu, spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi.

Zablokowanie PDE9 przez zastosowania inhibitora tego enzymu zwiększa ilość małej cząsteczki znanej jako cykliczny GMP, która z kolei kontroluje wiele aspektów funkcjonowania komórek w całym ciele.

Między innymi inhibitor PDE9 zmniejsza całkowitą ilość tłuszczu w ciele i w wątrobie, co pokazał eksperyment na myszach.

Gryzonie początkowo były na diecie wysokotłuszczowej, dodatkowo samice myszy zostały pozbawione jajników, co miało imitować gospodarkę hormonalną kobiet po menopauzie. Po czterech miesiącach u gryzoni odnotowano podwojenie masy ciała.

Następnie część myszy otrzymywała doustnie lek hamujący PDE9, pozostałe – placebo. W pierwszej grupie doszło do zmniejszenia tłuszczu w ciele i wątrobie bez zmiany diety czy wprowadzenia aktywności fizycznej, pozostałe myszy nadal gromadziły tłuszcz przez okres 6-8 tygodni badań.

Różnica w medianie procentowej zmiany masy między grupami przyjmującymi lek i placebo **wynosiła - 27,5 proc., a u samców - 19,5 proc.

Oprócz tego badacze podejrzewają, że inhibitor PDE9 może pozytywnie wpłynąć na zespół kardiometaboliczny czy wysoki poziom cukru we krwi oraz nieprawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów.

"Nie sugeruję, by być kanapowcem i brać pigułkę, ale podejrzewam, że w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, efekty hamowania PDE9 mogą być jeszcze większe" – podkreślił prof. Kass.

3. Możemy spodziewać się przełomu już niedługo?

PDE9 jest kuzynem enzymu innego białka o nazwie PDE5, które również kontroluje cykliczne GMP i jest blokowane przez leki takie jak Viagra. Jednak wciąż inhibitory PDE9 należą do eksperymentalnych.

Ich opracowaniem zajęło się kilka firm farmaceutycznych, a testowane były na ludziach pod kątem takich chorób jak anemia sierpowata czy choroba Alzheimera.

"Inhibitory PDE9 są już badane na ludziach, więc kliniczne badanie otyłości nie powinno być tak odległe" – zapowiedział prof. Kass.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze