Joga tak samo dobra na ból pleców jak fizjoterapia

Nowe badania pokazują, że joga jest równie skuteczna w zmniejszaniu przewlekłego bólu pleców jak fizjoterapia.

Joga może się okazać najtańszym i łatwo dostępnym rozwiązaniem na ból pleców
Joga może się okazać najtańszym i łatwo dostępnym rozwiązaniem na ból pleców (123rf)

„Jego skuteczność była najlepiej widoczna wśród tych, którzy dużo ćwiczyli” - mówi Robert B. Saper, dyrektor Medycyny Integracyjnej w Centrum Medycznym w Bostonie. Przedstawił on swoje badania na dorocznym zgromadzeniu Amerykańskiej Akademii Leczenia Bólu w 2016.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Poprzednie badania wykazały, że joga łagodzi ból i zmniejsza dawki stosowanych leków. Badania pokazują także, że fizjoterapia jest skuteczna w leczeniu osób z bólem pleców.

"Wiemy, że joga jest skuteczna, wiemy, że fizjoterapia jest skuteczna, ale nie wykonaliśmy porównania ich skuteczności" - mówi Saper. "Aby uzyskać praktyczną wiedzę uzupełniającą główny nurt opieki zdrowotnej, muszę przyznać, że joga musiałaby być przynajmniej równie skuteczna jak konwencjonalne leczenie, a dodatkowo należy pamiętać, że może zaproponować inne korzyści, takie jak obniżenie kosztów leczenia."

ZOBACZ TAKŻE:

Do nowego badania naukowcy włączyli 320 dorosłych pacjentów z darmowych ośrodków zdrowia w Bostonie, którzy cierpieli na przewlekłe bóle pleców bez oczywistej anatomicznej przyczyny.

„Pacjenci mieli stosunkowo wysokie nasilenie bólu (średnio 7 w skali od 1 do 10) i dość ograniczone ruchy z powodu bólu pleców” - mówi Saper. Prawie 75 proc. badanych stosowało leki przeciwbólowe, a około 20 proc. przyjmowało opioidy.

"Nie mieliśmy absolutnie żadnych problemów z rekrutacją pacjentów" - mówi. "To dlatego, że ludzie cierpią na przewlekłe bóle, a ich potrzeby nie są zaspakajane."

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup: joga, fizjoterapia lub edukacja.

Grupa jogi miała 75 minut zajęć tygodniowo z bardzo niskim stosunkiem liczby instruktorów do ćwiczących. Po zajęciach każdy uczestnik dostał DVD z ćwiczeniami do domu.

Niektórzy pacjenci mieli trudności, zwłaszcza ci, którzy byli otyli. "Ale te zajęcia są bardzo powolne i delikatne; pierwsze zajęcia mogą być oparte na ćwiczeniach na podłodze, przyciąganiu kolan do klatki piersiowej lub pokazaniu tzw. deski" – mówi Saper.

Grupa fizjoterapii miała 15 sesji indywidualnych z trenerem po 60-minut, które obejmowały ćwiczenia aerobowe. Grupa edukacji dostała kompleksową książkę na temat bólu pleców.

Sesje jogi i fizjoterapii kontynuowano przez 12 tygodni, a po tym czasie pacjenci byli obserwowani przez kolejne 52 tygodnie. W tym czasie losowo sprawdzano, czy pacjenci trzymają się wytycznych i w razie potrzeby kierowano ich na odpowiednie zajęcia jogi, fizjoterapii lub zlecano ćwiczenia w domu.

Na ogół pacjenci nie uczestniczyli w wielu zajęciach jogi lub fizjoterapii: około siedmiu w początkowej fazie. Jednak patrząc tylko na tych pacjentów, którzy rzeczywiście na nie uczęszczali, Saper stwierdził, że "rezultaty w grupie jogi i fizjoterapii są dość podobne, ale porównując z grupą edukacji różnice są dość duże."

„W grupie jogi i fizjoterapii wyniki dotyczące nasilenia bólu były podobne. Uczestnicy obu zajęć zgłaszali, że jakość ich życia się bardzo poprawiła i byli bardzo zadowoleni” - mówi Saper.

Jednak joga okazała się bezpieczna jedynie dla łagodnych rodzajów bólu, zwykle o przemijającym nasileniu.

„Przyszłe badania powinny być zorganizowane tak, aby lepiej kontrolować, czy uczestnicy realizują przekazane wytyczne ” - powiedział Saper. Dodatkowo, naukowcy będą analizować koszty związane z jogą.

„Są dowody, że joga ma również pozytywny wpływ na mózg” - mówi M. Catherine Bushnell, doktor nauk z Narodowego Centrum dla Komplementarnego i Zintegrowanego Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia, która również była prelegentem na konferencji. „Wydaje się, że istnieje silna relacja między tym, jak długo dana osoba ćwiczy jogę, a pozytywnymi zmianami w mózgu” - powiedziała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy