Joga tak samo dobra na ból pleców jak fizjoterapia
Nowe badania pokazują, że joga jest równie skuteczna w zmniejszaniu przewlekłego bólu pleców jak fizjoterapia.
''Jego skuteczność była najlepiej widoczna wśród tych, którzy dużo ćwiczyli" - mówi Robert B. Saper, dyrektor Medycyny Integracyjnej w Centrum Medycznym w Bostonie. Przedstawił on swoje badania na dorocznym zgromadzeniu Amerykańskiej Akademii Leczenia Bólu w 2018.
Poprzednie badania wykazały, że joga łagodzi ból i zmniejsza dawki stosowanych leków. "Wiemy, że joga jest skuteczna, wiemy, że fizjoterapia jest skuteczna, ale nie wykonaliśmy porównania ich skuteczności" - mówi Saper.
ZOBACZ TAKŻE:
- Prosta mikstura która uwolni Cię od bóli pleców
- Ćwiczenia na ból pleców
- Co naprawdę powoduje bóle pleców ?
Do nowego badania naukowcy włączyli 320 dorosłych pacjentów z darmowych ośrodków zdrowia w Bostonie, którzy cierpieli na przewlekłe bóle pleców bez oczywistej anatomicznej przyczyny.
''Pacjenci mieli stosunkowo wysokie nasilenie bólu (średnio 7 w skali od 1 do 10) i dość ograniczone ruchy z powodu bólu pleców'' - mówi Saper. Prawie 75 proc. badanych stosowało leki przeciwbólowe, a około 20 proc. przyjmowało opioidy.
"Nie mieliśmy absolutnie żadnych problemów z rekrutacją pacjentów" - mówi. To dlatego, że ludzie cierpią na przewlekłe bóle, a ich potrzeby nie są zaspakajane.
Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup: joga, fizjoterapia lub edukacja.
Grupa jogi miała 75 minut zajęć tygodniowo z bardzo niskim stosunkiem liczby instruktorów do ćwiczących. Po zajęciach każdy uczestnik dostał DVD z ćwiczeniami do domu.
Niektórzy pacjenci mieli trudności, zwłaszcza ci, którzy byli otyli. "Pierwsze zajęcia mogą być oparte na ćwiczeniach na podłodze, przyciąganiu kolan do klatki piersiowej lub pokazaniu tzw. deski" – mówi Saper.
Grupa fizjoterapii miała 15 sesji indywidualnych z trenerem po 60 minut, które obejmowały ćwiczenia aerobowe. Grupa ostatnia dostała kompleksową książkę na temat bólu pleców.
Sesje kontynuowano przez 12 tygodni. Po tym czasie pacjenci byli obserwowani przez kolejne 52 tygodnie. Losowo sprawdzano, czy pacjenci trzymają się wytycznych i w razie potrzeby kierowano ich na odpowiednie zajęcia jogi, fizjoterapii lub zlecano ćwiczenia w domu.
''W grupie jogi i fizjoterapii wyniki dotyczące nasilenia bólu były podobne. Uczestnicy obu zajęć zgłaszali, że jakość ich życia się poprawiła i byli bardzo zadowoleni'' - mówi Saper.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.