Kalendarz ciąży - pierwszy trymestr, drugi trymestr, trzeci trymestr

Kalendarz ciąży pozwala wyodrębnić poszczególne miesiące ciąży tydzień po tygodniu. Taki terminarz dostarcza wyczerpujących informacji o rozwoju twojego dziecka i zmianach, jakie zachodzą w czasie ciąży w twoim organizmie. Ciążę tydzień po tygodniu ginekolodzy liczą od pierwszych dni cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, aż do rozwiązania. Ten okres trwa 280 dni, a więc dziewięć pełnych miesięcy księżycowych. Warto zapoznać się z trzema pełnymi trymestrami ciąży, czyli z kalendarzem ciąży.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Kalendarz ciąży - pierwszy trymestr

Początek kalendarza ciąży, czyli pierwszy miesiąc ciąży:

 • przerwany zostaje cykl miesiączkowy kobiety,
 • piersi stają się nieco większe i bolesne, pojawiają się typowe dolegliwości w ciąży,
 • parę dni po zapłodnieniu pojawiają się nudności i wymioty, spowodowane zmianami hormonalnymi,
 • występują tzw. „zachcianki”, np. nagła ochota na coś kwaśnego,
 • problemy z pęcherzem moczowym, gdyż macica naciska na niego.

U niektórych kobiet w pierwszym miesiącu ciąży może wystąpić krwawienie, które najczęściej pojawia się w momencie zagnieżdżania się komórki jajowej w ścianie macicy. Część kobiet w pierwszym miesiącu ciąży nie może patrzeć na jedzenie, bo od razu ma mdłości, inne z kolei jedzą za dwoje.

Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, zazwyczaj wystarczy jedna wizyta u ginekologa w czasie pierwszego trymestru. Podczas tej pierwszej wizyty ginekolog mierzy ciśnienie i sprawdza wagę ciała. Kieruje na badanie moczu na obecność cukru i białka oraz na badanie krwi, które obejmuje: ustalenie grupy krwi, morfologię krwi, badanie krwi na obecność chorób zakaźnych (toksoplazmoza, syfilis, HIV, zapalenie wątroby typu B i C, różyczka). Już podczas pierwszej wizyty lekarz ustala również planowany termin porodu.

Drugi miesiąc ciąży:

 • brodawki sutkowe i otoczki wokół nich stają się ciemniejsze,
 • trwają poranne nudności i wymioty, które mogą utrzymywać się przez cały tydzień,
 • trwałe zmęczenie, potrzeba drzemki w ciągu dnia.

Pierwsze badanie USG powinno być wykonana między 11. a 13. tygodniem od początku ostatniej menstruacji, jest to więc początek okresu, w którym należy je wykonać. Opis tego badania znajduje się poniżej, przy opisie badań zalecanych w trzecim miesiącu ciąży.

Trzeci miesiąc ciąży:

 • trwałe zmęczenie i nudności,
 • występują uciążliwe bóle i zawroty głowy.

Pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży powinno zostać wykonane pierwsze badanie USG. Podczas tego badania po raz pierwszy można zobaczyć dziecko, które rozwija się w brzuchu. Lekarz pokazuje główkę, profil, rączki i nóżki. Słychać również bicie serca. W niektórych wypadkach jest możliwe określenie płci dziecka już na tym etapie. Badanie USG to nie tylko możliwość zobaczenia swojego dziecka, to przede wszystkim badanie lekarskie, podczas którego lekarz sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo. Podczas pierwszego badania nie jest możliwe wykrycie wszystkich ewentualnych chorób i anomalii, dlatego zalecane są kolejne badania w piątym i ósmym miesiącu ciąży.

Pierwsze symptomy ciąży

Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się, jakie są pierwsze symptomy ciąży. Być może okaże...

Kalendarz ciąży - drugi trymestr

Czwarty miesiąc ciąży:

 • miejsce nudności i wymiotów zastępuje wzmożony apetyt,
 • przyszła mama staje się bardziej energiczna niż wcześniej,
 • około 18-21 tygodnia ciąży odczuwalne są ruchy dziecka,
 • brzuch ciężarnej zaczyna się powiększać.

Podczas drugiej wizyty lekarz waży ciężarną, bada ciśnienie, zleca badanie moczu oraz badanie serologiczne na obecność toksoplazmozy i różyczki. Badana jest również szyjka macicy oraz rytm bicia serca dziecka. Lekarz przeprowadza również szczegółowy wywiad oraz zleca badanie krwi.

Piąty miesiąc ciąży:

 • macica powiększa się i osiąga wysokość pępka,
 • serce matki bije szybciej niż w początkach ciąży,
 • zwiększa się zapotrzebowanie na sen, co najmniej 8 godzin każdej nocy,
 • nasilają się ciążowe dolegliwości: skurcze łydek, zwłaszcza nocą.

W piątym miesiącu ciąży lekarz ponownie bada ciśnienie, wagę ciała, rytm serca dziecka, zleca badanie krwi i moczu. Mierzy również rozmiar macicy, aby określić wielkość płodu. Piąty miesiąc to również czas drugiego badania USG, dzięki któremu lekarz może dokładnie zbadać płód i określić płeć dziecka.

Szósty miesiąc ciąży:

 • w tym czasie odczuwalne jest silne kopanie malucha,
 • skóra brzucha może zacząć swędzieć na skutek rozciągania się,
 • dokuczają bóle pleców oraz pojawiają się niezbyt silne skurcze w dolnej części brzucha.

Lekarz wykonuje wszystkie standardowe badania: ciężar ciała, ciśnienie, rytm serca dziecka, wielkość macicy; zleca badanie krwi i moczu.

Kalendarz ciąży - trzeci trymestr

Siódmy miesiąc ciąży:

 • w tym czasie może pojawić się opuchlizna w okolicach kostki lub na stopach w czasie stania,
 • na piersiach i brzuchu mogą pojawić się pręgi, są to rozstępy skóry,
 • pojawiają się skurcze macicy.

Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, lekarz przeprowadza standardowe badania i zleca badanie krwi i moczu. W tym czasie lekarze zalecają jak najwięcej odpoczynku i snu.

Ósmy miesiąc ciąży:

 • w tym miesiącu skurcze macicy są dość częste,
 • z brodawek może wyciekać płyn, tzn. siara, czyli pierwszy pokarm dla malucha,
 • w tym czasie sen ulega pogorszeniu,
 • ucisk macicy na żołądek i płuca powoduje skrócenie się oddechu kobiety ciężarnej i konieczność spożywania częstszych posiłków.

Badanie lekarskie w ósmym miesiącu jest identyczne, jak w poprzednich miesiącach. Dodatkowo wykonywane jest wtedy trzecie, ostatnie, badanie USG, podczas którego lekarz uważnie ogląda płód, sprawdzając, czy rozwija się prawidłowo.

Dziewiąty miesiąc ciąży:

 • to termin porodu dziecka,
 • pępek staje się wypukły,
 • odczuwalne są problemy z oddychaniem oraz z pęcherzem moczowym,
 • obrzęk stóp i wokół kostek może się nasilać,
 • szyjka macicy staje się cięższa, co jest powodem przygotowania do porodu.

Podczas ostatniego miesiąca zalecane są nawet kilkakrotne wizyty u lekarza lub położnej. To podczas tych ostatnich wizyt lekarz decyduje, jak będzie przebiegał poród. Jeśli będzie potrzebne cesarskie cięcie, lekarz wyznaczy datę. W ostatnim miesiącu ciąży niezbędna jest również wizyta u anestezjologa. Jest ona konieczna, jeśli chcemy skorzystać ze znieczulenia podczas porodu.

Ciąża tydzień po tygodniu przebiega u każdej kobiety w indywidualny sposób. Podane powyżej fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. Pewne objawy ciąży (np. wymioty) mogą w ogóle nie pojawić się u jednej kobiety, zaś u drugiej będą występować przez pół ciąży. Przebieg ciąży to okres intensywnych zmian, wówczas nie można pozwolić sobie na zaniedbanie. Odwiedzaj systematycznie swojego lekarza, odżywiaj się zdrowo i bądź pełna nadziei na szczęśliwe rozwiązanie.

Komentarze (1)
~MajakaH
~MajakaH ponad rok temu

Ja od chwili gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży bardzo skrupulatnie prowadziłam kalendarz ciąży http://emaluszki.pl/kalendarz_ciaza_tydzien_po_tygodniu.html i dzięki niemu wszystko miałam świetnie rozplanowane, a także wiedziałam czego w danym okresie mogę się spodziewać.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciało i uroda w ciąży
Ciało i uroda w ciąży

Higiena w ciąży

W czasie ciąży następuje wiele zmian w ciele kobiety. W tym szczególnym okresie kobiety powinny wyjątkowo o siebie zadbać, aby dolegliwości (...) , które nagle się pojawiają, nie wprawiały ani w zakłopotanie, ani nie wpływały przez to...

Ciało i uroda w ciąży

Kosmetyki w ciąży

Jesteś w ciąży. Już za dziewięć miesięcy w twoim życiu nastąpią radykalne zmiany. Na razie metamorfozę przechodzi ciało. Skóra się przesusza (...) , wzmocnisz włókna kolagenu i elastyny. Jeśli zauważyłaś już rozstępy...

Ciało i uroda w ciąży

Nudności ciążowe

Nudności ciążowe

Kilka dni po zapłodnieniu pojawiają się nudności i wymioty, spowodowane zmianami hormonalnymi.

Ciało i uroda w ciąży

Pielęgnacja zębów

Pielęgnacja zębów

Zęby w ciąży wymagają szczególnego traktowania. Nie wolno zapominać, aby na koniec także umyć język.

Ciało i uroda w ciąży

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Po burzliwych zmianach, które zachodziły na początku, w 2 trymestrze ciąży czeka kobietę stabilizacja i nieznany jej dotąd przypływ siły.

Ciało i uroda w ciąży

Kontrola masy ciała

Kontrola masy ciała

Waga kobiety w ciąży wzrasta przeciętnie o 20%, czyli zwykle około 12-14 kilogramów (średnio 12,8 kilograma). Taki wzrost masy ciała jest konieczny, aby dziecko rozwijało się prawidłowo.

Ciało i uroda w ciąży

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?

świetnie wpływa na ciało, a zasada ta jest podwójnie ważna, kiedy kobieta jest w ciąży. Woda pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i lepiej radzić (...) Ciąża to radość, ale i pewne problemy Ciąża...

Ciało i uroda w ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Kosmetyki antycellulitowe poprawiają proces przemiany materii w skórze i przyspieszają spalanie tłuszczu. Ważne jest odpowiednie wmasowywanie - na pośladkach, udach i biodrach intensywne, ale łagodne w okolicach brzucha.

Ciało i uroda w ciąży

Pielęgnacja ciała w ciąży

Pielęgnacja ciała w ciąży

Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być najwyższej jakości. Należy zwracać uwagę, aby w szczególności były przeznaczone dla kobiet w ciąży i nie wywoływały żadnych uczuleń czy zmian skórnych.