Trwa ładowanie...

Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 09.11.2023 17:15
Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić?
Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić? (Adobe Stock)

Kaszel to najczęstsza dolegliwość, która składania nas do wizyty u lekarza. Najczęściej pojawia się w przebiegu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych. Bywa męczący i mocno uciążliwy. Jak sobie z nim radzić?

Materiał sponsorowany zrealizowany przy współpracy z marką Bronchostop

Kaszel to odruch fizjologiczny o charakterze obronnym [1]. Pomaga oczyścić drogi oddechowe m.in. z nadmiaru wydzieliny, która pojawia się w przebiegu infekcji. Nierzadko towarzyszy mu katar (początkowo wodnisty, później gęsty), osłabienie, podwyższona temperatura ciała, a także ból i podrażnienie gardła. Odpowiedzialne za te objawy są w głównej mierze wirusy, zwłaszcza rinowirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy grypy i paragrypy, wirus RS oraz enterowirusy [1]. Kiedy zaatakują, dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych (receptorów kaszlowych) w błonie śluzowej układu oddechowego (m.in. w gardle, tchawicy, oskrzelach i opłucnej). Efektem tego są skurcze ścian klatki piersiowej z nagłym wyrzucaniem powietrza. Tyle teoria, dla nas jednak kaszel oznacza jedno: uciążliwy objaw, którego chcemy jak najszybciej się pozbyć.

Kaszel suchy czy mokry?

W przebiegu zakażenia górnych dróg oddechowych (potocznie zwanego przeziębieniem) kaszel początkowo jest suchy i męczący, a jego przyczyną jest podrażniona błona śluzowa dróg oddechowych. Po kilku dniach trwania infekcji zmienia jednak swój charakter i staje się produktywny (mokry). Odkrztuszaniu towarzyszy wówczas wydzielina, fachowo nazywana plwociną.

Od charakteru kaszlu zależy sposób jego leczenia. W przypadku ostrego zakażenia dróg oddechowych w większości przypadków wystarczy łagodzenie objawów. Stosowanie leków przeciwkaszlowych powinno odbywać się z przepisu lekarza i jest wskazane wyłącznie w bardzo nasilonym, suchym kaszlu, zwłaszcza nocnym [1]. Trzeba też pamiętać, że u większości chorych nie ma konieczności podawania antybiotyków, których nieuzasadnione stosowanie przyczynia się do rozprzestrzeniania bakterii lekoopornych [2]. O ich przyjmowaniu zawsze decyduje lekarz.

Jak złagodzić kaszel?

Co jednak zrobić, by nieco złagodzić kaszel towarzyszący przeziębieniu? Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Im więcej będziemy pić wody, tym lepiej. Starajmy się też utrzymywać w mieszkaniu temperaturę ok. 20–21°C, bo im suchsze powietrze, tym łatwiej o przesuszenie śluzówki, która stanie się wówczas bardziej podatna na podrażnienia.

Warto też zwrócić się ku ziołom, które od lat stosowane były w łagodzeniu kaszlu. Na początku infekcji nie bez powodu sięgano po wyciąg z korzenia prawoślazu. Obecne w nim substancje, a zwłaszcza substancje ślazowe, powlekają błony śluzowe gardła i krtani, a utworzona przez nie warstwa okluzyjna chroni drogi oddechowe przed podrażnieniami [3]. Pozwala to zwalczać uczucie suchości i ból gardła, ale też chroni receptory kaszlu.

Adobe Stock
Adobe Stock

Kiedy kaszel stawał się produktywny, zalecano stosowanie ziela tymianku. Obecny w roślinie tymol usprawnia pracę rzęsek oskrzeli, co sprzyja odkrztuszaniu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Ma działanie antybakteryjne, mukoaktywne i rozkurczające.

Adobe Stock
Adobe Stock

Obie te cenne rośliny znajdziemy w syropie Bronchostop® Duo na kaszel. Jest to tradycyjny produkt leczniczy wydawany bez recepty zawierający ziołowe substancje czynne. Polecany jest do łagodzenia kaszlu związanego z przeziębieniem zarówno suchego jak i mokrego. Zawarte w nim składniki wspomagają odkrztuszanie w przypadku kaszlu mokrego oraz uśmierzają podrażnienie gardła i związany z tym suchy kaszel.

Syrop Bronchostop® Duo może być stosowany u dorosłych i dzieci od 3. roku życia według dawki określonej przez producenta w ulotce.

Dla dorosłych dostępne są też pastylki Bronchostop®, od 6 roku życia, które zawierają działający wykrztuśnie tymianek i gumę arabską, która tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, łagodząc podrażnione gardło i związany z tym suchy kaszel. Wygodna forma pastylek sprawia, że preparat można mieć zawsze pod ręką.

Kaszel? Nie bagatelizuj go!

Objawy przeziębienia zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej z nich może towarzyszyć nam kaszel, który jednak nie powinien trwać dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli po upływie tego czasu nadal będzie się utrzymywać, warto zgłosić się do lekarza.

Szczególną czujność należy zachować, gdy kaszel utrzymuje się długo lub pojawił się jako samodzielny objaw (bez infekcji).

Skład syropu: 15 ml syropu zawiera: 120 mg wyciągu suchego z Thymus vulgaris L. i/lub Thymus zygis L, herba (ziele tymianku) (7-13: 1), ekstrahent: woda; 830 mg wyciągu z Althaea officinalis L., radix (korzeń prawoślazu) (1: 12-14), ekstrahent: woda Skład pastylki: 1 pastylka zawiera: 59,5 mg wyciągu suchego z ziela tymianku (Thymus Vulgaris L. i/lub Thymus zygis L, DER 7-13:1 (ekstrahent: woda) Wskazania do stosowania: tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania; pobudzanie odkrztuszania zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem (syrop, pastylka) oraz uśmierzanie podrażnienia gardła i związanego z tym suchego kaszlu (syrop) Podmiot odpowiedzialny: Kwizda Pharma GmbH, Effingergasse 21, 1160 Wiedeń, Austria Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał sponsorowany zrealizowany przy współpracy z marką Bronchostop

Polecane dla Ciebie