Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Keratoplastyka

Keratoplastyka to zabieg przeszczepiania rogówki. W miejsce wyciętego fragmentu własnej rogówki implantuje się rogówkę, najczęściej w przeszczepie allogenicznym, czyli od innego dawcy. Keratoplastyka stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób niedowidzących lub słabo widzących, u których przyczyną utraty wzroku jest schorzenie rogówki.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Rodzaje keratoplastyki

W zależności od techniki operacyjnej wyróżniamy różne rodzaje przeszczepów rogówki. Wyróżniamy przeszczepy warstwowe, w których przeszczepowi ulega tylko powierzchowna warstwa rogówki, w przeciwieństwie do przeszczepów drążących, w których wymianie ulega cała grubość rogówki.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu keratoplastyki?

Do najczęstszych przyczyn, w których rogówka musi być przeszczepiona należą:

 • zwyrodnienie rogówki;
 • korekcja nieprawidłowego kształtu rogówki;
 • zakażenia;
 • oparzenia chemiczne;
 • obrzęk rogówki;
 • blizny na rogówce.
 • wszystkie stany, w których rogówka traci swoją przejrzystość.
Przeszczep rogówki
Przeszczep rogówki

Na zdjęciu widoczny efekt przeszczepienia rogówki od zmarłego dawcy. Zabieg wykonywany jest przez wyspecjalizowanych

zobacz galerię

1.1. Dlaczego rogówka traci swoją przejrzystość?

Istnieje wiele przyczyn, z powodu których rogówka traci swoją przejrzystość. Wyróżniamy przyczyny zapalne na skutek zadziałania wirusów, bakterii i grzybów oraz związanych z zapaleniem powikłań. Ponadto możemy wyróżnić przyczynę ogólnoustrojową. W wyniku chorób takich, jak cukrzyca, choroby przebiegające z uszkodzeniem naczyń krwionośnych może dojść do uszkodzenia i zmętnienia rogówki. Duża liczba uszkodzeń rogówki związana jest z urazami. Mogą to być urazy termiczne, chemiczne, szczególnie z zawartością zasad, mechaniczne i jonizujące na skutek silnego promieniowania jonizującego. Wiele schorzeń o podłożu autoimmunologicznym doprowadza do powstania zmętnienia w obrębie rogówki.

2. Przygotowanie do zabiegu keratoplastyki

Przed operacją podczas spotkania z lekarzem zostanie dokładnie przeanalizowana historia choroby pacjenta. Spotkanie z chirurgiem pozwoli uzyskać odpowiedzi na temat samego zabiegu. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez trzy tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez trzy dni przez zabiegiem.

W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją. Czas gojenia nacięcia jest bardzo szybki, jednak stabilizacja wzroku może trwać kilka tygodni. Lekarz zapisuje krople, które mają chronić przez stanem zapalnym, infekcją i dyskomfortem. Zabieg keratoplastyki związany jest z zastosowaniem tkanek dawcy- należy wówczas stosować leki, które osłabiają odpowiedź immunologiczną organizmu.

3. Po operacji keratoplastyki

W okresie pooperacyjnym ważne jest regularne stosowanie leków zawierających antybiotyk, zarówno miejscowo jak i ogólnie, należy stosować leki osłabiające odpowiedź immunologiczną tak, by przeszczep rogówki nie został odrzucony. Stosuje się także glikokortykosteroidy, które przyspieszają proces gojenia.

O sukcesie przeszczepu decyduje wiele czynników takich, jak współpraca pacjenta z lekarzem, dyscyplina pacjenta co do przestrzegania zasad przyjmowania leków oraz higieny, a także reakcja organizmu na przeszczepioną rogówkę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza