Kiedy przestać badać się w kierunku raka piersi?
W Polsce rak piersi jest na pierwszym miejscu, jeśli bierzemy pod uwagę zachorowalność kobiet na nowotwory. Zaraz po nim kolejne są rak płuca i jelita grubego. W ostatnich latach, rocznie wykrywa się ponad 17 tysięcy nowych przypadków raka piersi - to zatrważające dane, które nie wyglądają optymistycznie.
Umieralność również rośnie, ale nie aż tak jak liczba zachorowań - ma to związek z bardziej zaawansowanymi technikami wykrywania nowotworów we wczesnym stadium. Za **złoty standard diagnostyki uważa się mammografię, która bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. Wykrywa one wczesne oznaki nowotworu, takie jak zwapnienia czy też guzy w tkance gruczołu piersiowego**.
Według wytycznych USPSTF z 2009 roku, kobiety w wieku 40-49 lat ze średnim ryzykiem rozwoju raka piersi mogą same podjąć decyzję czy poddać się badaniu mammograficznemu, a kobiety w wieku 50-74 powinne skorzystać z badania raz na dwa lata.
Ta sama instytucja zaznacza, że badania po 75 roku nie są rekomendowane. Z kolei American Cancer Society, które uważa, że każda kobieta po 55 roku życia powinna poddać się mammografii co 2 lata i badanie przesiewowe powinno być kontynuowane, do czasu kiedy szacunkowa długość życia będzie wynosiła przynajmniej 10 lat.
Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wzięły pod lupę ponad 5,5 miliona różnych przypadków badania mammograficznego. Kluczowe okazało się opracowanie wyników na podstawie wieku kobiet, ich przeżyć, daty wykrycia nowotworu, rekomendacje wykonania biopsji piersi i jej wykonania.
Naukowcy wykazali, że wraz ze wzrostem wieku, dochodziło do zwiększenia wykrywalności nowotworu, ilości rekomendowanych i wykonanych biopsji. Stanowisko naukowców jest zgodne - poddawanie się badaniom przesiewowym powyżej 75 roku życia należy do indywidualnej decyzji pacjentki.
Potrzebne są dalsze badania, ale wstępnie można powiedzieć, że korzyści wynikające z badań mogą przeważać nad związanym z nimi ryzykiem.
Badanie mammograficzne jest stosunkowo proste i pozwala wykryć część nowotworów. Oczywiście istnieją bardziej zaawansowane metody, jednak na obecną chwilę to właśnie mammografia stanowi ten „złoty standard”.
Oczywiście na obecną chwilę nie ma zdecydowanego przymusu wykonywania badań przesiewowych, jednak korzyści płynące z ich wykonania i ewentualne wdrożenie leczenia ma dobre wskaźniki skuteczności. Innym badaniem, które jest również rekomendowane jest kolonoskopia.
To endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest wykonywane zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, pozwalając na wykrycie choroby nowotworowej jelita grubego, jednak jest to badanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta w przeciwieństwie do mammografii, która jest bezinwazyjna i nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.