Trwa ładowanie...

Kiedy przestać badać się w kierunku raka piersi?

Lek. Mateusz Nawrocki
30.11.2016 20:42

W Polsce rak piersi jest na pierwszym miejscu, jeśli bierzemy pod uwagę zachorowalność kobiet na nowotwory. Zaraz po nim kolejne są rak płuca i jelita grubego. W ostatnich latach, rocznie wykrywa się ponad 17 tysięcy nowych przypadków raka piersi - to zatrważające dane, które nie wyglądają optymistycznie.

 Kiedy przestać badać się w kierunku raka piersi?
Kiedy przestać badać się w kierunku raka piersi?

Umieralność również rośnie, ale nie aż tak jak liczba zachorowań - ma to związek z bardziej zaawansowanymi technikami wykrywania nowotworów we wczesnym stadium. Za **złoty standard diagnostyki uważa się mammografię, która bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. Wykrywa one wczesne oznaki nowotworu, takie jak zwapnienia czy też guzy w tkance gruczołu piersiowego**.

Według wytycznych USPSTF z 2009 roku, kobiety w wieku 40-49 lat ze średnim ryzykiem rozwoju raka piersi mogą same podjąć decyzję czy poddać się badaniu mammograficznemu, a kobiety w wieku 50-74 powinne skorzystać z badania raz na dwa lata.

Ta sama instytucja zaznacza, że badania po 75 roku nie są rekomendowane. Z kolei American Cancer Society, które uważa, że każda kobieta po 55 roku życia powinna poddać się mammografii co 2 lata i badanie przesiewowe powinno być kontynuowane, do czasu kiedy szacunkowa długość życia będzie wynosiła przynajmniej 10 lat.

Mammograf jest podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w mammografii
Mammograf jest podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w mammografii (123RF)

Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wzięły pod lupę ponad 5,5 miliona różnych przypadków badania mammograficznego. Kluczowe okazało się opracowanie wyników na podstawie wieku kobiet, ich przeżyć, daty wykrycia nowotworu, rekomendacje wykonania biopsji piersi i jej wykonania.

Naukowcy wykazali, że wraz ze wzrostem wieku, dochodziło do zwiększenia wykrywalności nowotworu, ilości rekomendowanych i wykonanych biopsji. Stanowisko naukowców jest zgodne - poddawanie się badaniom przesiewowym powyżej 75 roku życia należy do indywidualnej decyzji pacjentki.

Potrzebne są dalsze badania, ale wstępnie można powiedzieć, że  korzyści wynikające z badań mogą przeważać nad związanym z nimi ryzykiem. 

Badanie mammograficzne jest stosunkowo proste i pozwala wykryć część nowotworów. Oczywiście istnieją bardziej zaawansowane metody, jednak na obecną chwilę to właśnie mammografia stanowi ten „złoty standard”.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Oczywiście na obecną chwilę nie ma zdecydowanego przymusu wykonywania badań przesiewowych, jednak korzyści płynące z ich wykonania i ewentualne wdrożenie leczenia ma dobre wskaźniki skuteczności. Innym badaniem, które jest również rekomendowane jest kolonoskopia.

To endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest wykonywane zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, pozwalając na wykrycie choroby nowotworowej jelita grubego, jednak jest to badanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta w przeciwieństwie do mammografii, która jest bezinwazyjna i nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza