Trwa ładowanie...

Kierowanie metabolizmem raka piersi może pomóc w walce z chorobą

Avatar placeholder
29.11.2016 15:00
Kierowanie metabolizmem raka piersi może pomóc w walce z chorobą
Kierowanie metabolizmem raka piersi może pomóc w walce z chorobą

W jaki sposób przebiega metabolizm komórki rakowej? Nowe badania z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona pokazują, że komórki raka piersi mogą przetwarzać paliwo na energię inaczej niż normalne komórki. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Biological Chemistry”.

1. Jak rak spala kalorie?

"Nasze odkrycie jest częścią rosnącego zainteresowaniem studiami nad funkcjami metabolicznymi raka" - mówi Ubaldo Martinez-Outschoorn, adiunkt w Zakładzie Onkologii Medycznej  na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona.

"Im lepiej rozumiemy, jak nowotwory się rozwijają, tym lepiej będziemy mogli odciąć dopływ energii, której potrzebują do przeżycia" - dodaje

Dr Martinez-Outschoorn i współpracownicy przyjrzeli się białku, o którym wiedzieli, że zmienia metabolizm komórek raka piersi. Białko TIGAR zmniejsza zdolność komórek do wytwarzania energii poprzez najczęstszy szlak biochemiczny konwersji cukru na energię poprzez glikolizę.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Być może już niedługo będziemy mogli wyleczyć raka piersi
Być może już niedługo będziemy mogli wyleczyć raka piersi (Shutterstock)

Ale nie było jasne, jak ta zmiana przebiega w metabolizmie zmienionej komórki rakowej lub jak komórka uzyskuje energię  potrzebną do przetrwania.

Poprzez serię badań komórkowych, naukowcy wykazali, że komórki raka piersi o wyższej niż zwykle obfitości białka TIGAR były bardziej agresywne i były w stanie rosnąć szybciej niż komórki nowotworowe, które miały normalne ilości TIGAR. Ale jeśli komórki nie używają glikolizy do kierowania wzrostem, to czego?

Dr Martinez-Outschoorn wraz ze współpracownikami wykazał, że TIGAR pojawia się, gdy komórki zamieniają swoje szlaki metaboliczne i stają się zależne od mitochondriów produkujących energię.

Interesujące jest to, że wysokie poziomy TIGAR wytwarzane przez komórki nowotworowe również zmieniają metabolizm komórek, które otaczają i wspierają raka sutka, ale z przeciwnym skutkiem metabolicznym.

Zobacz także

Zamiast zwiększyć ich uzależnienie od mitochondrialnej produkcji energii, TIGAR dokonał tego, że te komórki opierają się na glikolizie, a wszystko to powoduje zwiększenie wzrostu guza. Wcześniejsze badania wykazały, że komórki glikolityczne wspierające guza piersi, czynią go też bardziej agresywnym.

"Fakt, że 70-80 procent przypadków raka piersi wykazuje wysokie poziomy TIGAR, stanowi szansę" - mówi dr Martinez-Outschoorn.

"Istnieje już szereg terapii, które blokują metabolizm mitochondriów, które moglibyśmy wykorzystać, aby spróbować zagłodzić komórki raka piersi" - dodaje.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

2. Leki na raka są już gotowe

Dwa leki zatwierdzone w innych wskazaniach - metformina, (w terapii przeciwcukrzycowej) i antybiotyk doksycyklina, znane są również jako blokery mitochondrialnego metabolizmu.

Gdy naukowcy wykorzystali te leki do blokowania mitochondrialnego metabolizmu w wysokiej ekspresji TIGAR w przypadku komórek raka piersi, widzieli zmniejszenie agresji raka.

"Ta leki są już zatwierdzone, że przeszły testy bezpieczeństwa u ludzi. Jeżeli faktycznie zmniejszają wzrost guza u pacjentów, jak wskazują nasze wstępne badania, środki te mogą być dostępne dla pacjentów w leczeniu skojarzonym z innymi lekami o wiele szybciej niż nowe terapie" - mówi Martinez-Outschoorn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze