Kierowanie metabolizmem raka piersi może pomóc w walce z chorobą

W jaki sposób przebiega metabolizm komórki rakowej? Nowe badania z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona pokazują, że komórki raka piersi mogą przetwarzać paliwo na energię inaczej niż normalne komórki. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Biological Chemistry”.

Jak rak spala kalorie?

"Nasze odkrycie jest częścią rosnącego zainteresowaniem studiami nad funkcjami metabolicznymi raka" - mówi Ubaldo Martinez-Outschoorn, adiunkt w Zakładzie Onkologii Medycznej  na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona.

"Im lepiej rozumiemy, jak nowotwory się rozwijają, tym lepiej będziemy mogli odciąć dopływ energii, której potrzebują do przeżycia" - dodaje

Dr Martinez-Outschoorn i współpracownicy przyjrzeli się białku, o którym wiedzieli, że zmienia metabolizm komórek raka piersi. Białko TIGAR zmniejsza zdolność komórek do wytwarzania energii poprzez najczęstszy szlak biochemiczny konwersji cukru na energię poprzez glikolizę.

Ale nie było jasne, jak ta zmiana przebiega w metabolizmie zmienionej komórki rakowej lub jak komórka uzyskuje energię  potrzebną do przetrwania.

Poprzez serię badań komórkowych, naukowcy wykazali, że komórki raka piersi o wyższej niż zwykle obfitości białka TIGAR były bardziej agresywne i były w stanie rosnąć szybciej niż komórki nowotworowe, które miały normalne ilości TIGAR. Ale jeśli komórki nie używają glikolizy do kierowania wzrostem, to czego?

Dr Martinez-Outschoorn wraz ze współpracownikami wykazał, że TIGAR pojawia się, gdy komórki zamieniają swoje szlaki metaboliczne i stają się zależne od mitochondriów produkujących energię.

Interesujące jest to, że wysokie poziomy TIGAR wytwarzane przez komórki nowotworowe również zmieniają metabolizm komórek, które otaczają i wspierają raka sutka, ale z przeciwnym skutkiem metabolicznym.

Zamiast zwiększyć ich uzależnienie od mitochondrialnej produkcji energii, TIGAR dokonał tego, że te komórki opierają się na glikolizie, a wszystko to powoduje zwiększenie wzrostu guza. Wcześniejsze badania wykazały, że komórki glikolityczne wspierające guza piersi, czynią go też bardziej agresywnym.

"Fakt, że 70-80 procent przypadków raka piersi wykazuje wysokie poziomy TIGAR, stanowi szansę" - mówi dr Martinez-Outschoorn.

"Istnieje już szereg terapii, które blokują metabolizm mitochondriów, które moglibyśmy wykorzystać, aby spróbować zagłodzić komórki raka piersi" - dodaje.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Leki na raka są już gotowe

Dwa leki zatwierdzone w innych wskazaniach - metformina, (w terapii przeciwcukrzycowej) i antybiotyk doksycyklina, znane są również jako blokery mitochondrialnego metabolizmu.

Gdy naukowcy wykorzystali te leki do blokowania mitochondrialnego metabolizmu w wysokiej ekspresji TIGAR w przypadku komórek raka piersi, widzieli zmniejszenie agresji raka.

"Ta leki są już zatwierdzone, że przeszły testy bezpieczeństwa u ludzi. Jeżeli faktycznie zmniejszają wzrost guza u pacjentów, jak wskazują nasze wstępne badania, środki te mogą być dostępne dla pacjentów w leczeniu skojarzonym z innymi lekami o wiele szybciej niż nowe terapie" - mówi Martinez-Outschoorn.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...