Trwa ładowanie...

Kierowanie metabolizmem raka piersi może pomóc w walce z chorobą

W jaki sposób przebiega metabolizm komórki rakowej? Nowe badania z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona pokazują, że komórki raka piersi mogą przetwarzać paliwo na energię inaczej niż normalne komórki. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Biological Chemistry”.

1. Jak rak spala kalorie?

"Nasze odkrycie jest częścią rosnącego zainteresowaniem studiami nad funkcjami metabolicznymi raka" - mówi Ubaldo Martinez-Outschoorn, adiunkt w Zakładzie Onkologii Medycznej  na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona.

"Im lepiej rozumiemy, jak nowotwory się rozwijają, tym lepiej będziemy mogli odciąć dopływ energii, której potrzebują do przeżycia" - dodaje

Dr Martinez-Outschoorn i współpracownicy przyjrzeli się białku, o którym wiedzieli, że zmienia metabolizm komórek raka piersi. Białko TIGAR zmniejsza zdolność komórek do wytwarzania energii poprzez najczęstszy szlak biochemiczny konwersji cukru na energię poprzez glikolizę.

Być może już niedługo będziemy mogli wyleczyć raka piersi
Być może już niedługo będziemy mogli wyleczyć raka piersi (Shutterstock)

Ale nie było jasne, jak ta zmiana przebiega w metabolizmie zmienionej komórki rakowej lub jak komórka uzyskuje energię  potrzebną do przetrwania.

Poprzez serię badań komórkowych, naukowcy wykazali, że komórki raka piersi o wyższej niż zwykle obfitości białka TIGAR były bardziej agresywne i były w stanie rosnąć szybciej niż komórki nowotworowe, które miały normalne ilości TIGAR. Ale jeśli komórki nie używają glikolizy do kierowania wzrostem, to czego?

Dr Martinez-Outschoorn wraz ze współpracownikami wykazał, że TIGAR pojawia się, gdy komórki zamieniają swoje szlaki metaboliczne i stają się zależne od mitochondriów produkujących energię.

Interesujące jest to, że wysokie poziomy TIGAR wytwarzane przez komórki nowotworowe również zmieniają metabolizm komórek, które otaczają i wspierają raka sutka, ale z przeciwnym skutkiem metabolicznym.

Zobacz także

Zamiast zwiększyć ich uzależnienie od mitochondrialnej produkcji energii, TIGAR dokonał tego, że te komórki opierają się na glikolizie, a wszystko to powoduje zwiększenie wzrostu guza. Wcześniejsze badania wykazały, że komórki glikolityczne wspierające guza piersi, czynią go też bardziej agresywnym.

"Fakt, że 70-80 procent przypadków raka piersi wykazuje wysokie poziomy TIGAR, stanowi szansę" - mówi dr Martinez-Outschoorn.

"Istnieje już szereg terapii, które blokują metabolizm mitochondriów, które moglibyśmy wykorzystać, aby spróbować zagłodzić komórki raka piersi" - dodaje.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

2. Leki na raka są już gotowe

Dwa leki zatwierdzone w innych wskazaniach - metformina, (w terapii przeciwcukrzycowej) i antybiotyk doksycyklina, znane są również jako blokery mitochondrialnego metabolizmu.

Gdy naukowcy wykorzystali te leki do blokowania mitochondrialnego metabolizmu w wysokiej ekspresji TIGAR w przypadku komórek raka piersi, widzieli zmniejszenie agresji raka.

"Ta leki są już zatwierdzone, że przeszły testy bezpieczeństwa u ludzi. Jeżeli faktycznie zmniejszają wzrost guza u pacjentów, jak wskazują nasze wstępne badania, środki te mogą być dostępne dla pacjentów w leczeniu skojarzonym z innymi lekami o wiele szybciej niż nowe terapie" - mówi Martinez-Outschoorn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.