Trwa ładowanie...

W walce z systemem – krytyczna sytuacja chorych na zaawansowaną postać raka piersi

27 maja br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Czas to pieniądze, których nie ma” poświęcona, jak sam tytuł wskazuje, zagadnieniom związanym z sytuacją kobiet cierpiących na nowotwór piersi. Podczas spotkania przeprowadzono dyskusję na temat krytycznej sytuacji, w jakiej znajdują się polskie pacjentki, u których choroba osiągnęła zaawansowane stadium.

spis treści

1. Niekorzystne rozwiązania systemowe

Jednym z głównych problemów polskich pacjentów onkologicznych jest brak dostępu do innowacyjnych form leczenia raka, z których mogą korzystać chorzy za granicą. Okazuje się, mogą oni zażywać jedynie 2 na 30 leków stosowanych w terapii raka w innych krajach europejskich. Niemal połowa z tych preparatów nie jest refundowana, natomiast dostępność reszty jest ograniczona.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ogromnym problemem są także kwestie finansowe – mimo obietnic Ministerstwo Zdrowia nie zwiększyło środków, które mogłyby pokryć koszty nowoczesnych metod leczenia. Rozmowy na ten temat prowadzone są od długiego czsu, jednak ostateczna decyzja dotycząca ewentualnej refundacji w dalszym ciągu nie została podjęta, chociaż czas ma w tym przypadku znaczenie decydujące. Warto zaznaczyć, że z terapii celowanej mogą korzystać mieszkańcy m.in. Czech, Węgier czy Słowenii, a więc państw o zbliżonej do Polski sytuacji ekonomicznej.

2. Diagnostyka zamiast leczenia

Debata „Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Czas to pieniądze, których nie ma” skupiała się na konieczności wprowadzenia zmian systemowych, dzięki którym poprawie mógłby ulec proces diagnostyki i leczenia kobiet z zaawansowanym nowortworem piersi
Debata „Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Czas to pieniądze, których nie ma” skupiała się na konieczności wprowadzenia zmian systemowych, dzięki którym poprawie mógłby ulec proces diagnostyki i leczenia kobiet z zaawansowanym nowortworem piersi (Zdjęcie - materiały prasowe)

Sytuacja kobiet chorych na raka piersi niestety uległa pogorszeniu po wprowadzeniu pakietu onkologicznego, który kładzie nacisk przede wszystkim na wczesne wykrywanie i przyspieszenie procesu leczenia niezaawansowanych zmian nowotworowych, z czym wiąże się nakład większej ilości środków na ten cel. Zdaniem samych pacjentek doszło do sytuacji, w której chore kobiety poddawane są niesprawiedliwej kategoryzacji na te, na których leczenie warto łożyć, gdyż istnieje szansa na ich powrót do zdrowia, oraz na te, które takiej szansy już nie mają.

Dodatkowym problemem jest zniesienie możliwości skorzystania z tzw. chemioterapii niestandardowej, która do 1 stycznia 2015 roku mogła być stosowana w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Mimo że Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę na konieczność wprowadzenia alternatywnego rozwiązania, nie została zaproponowana żadna procedura zastępcza.

Nie istnieje możliwość wyleczenia zaawansowanej postaci raka piersi, jednak pacjentki mają prawo  do podejmowania działań służących wydłużeniu życia i poprawie jego jakości. W tym celu konieczne jest zwiększenie dostępu do nowoczesnych form diagnostyki i terapii. Na rzecz uświadomienia skali problemu działa Kampania „Tu i teraz” – panaeuropejska inicjatywa, której celem jest wsparcie chorych oraz poprawa jakości roztaczanej nad nimi opieki. Jej polskimi partnerami są: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Alivia oraz Fundacja Stowarzyszeń Amazonki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza