Trwa ładowanie...

Klucz do poprawy jakości życia – regularne badania wzroku

 Katarzyna Krupka
20.03.2019 11:25
Klucz do poprawy jakości życia – regularne badania wzroku
Klucz do poprawy jakości życia – regularne badania wzroku

Według najnowszych danych prawie 65 proc. Polaków nie badało wzroku od ponad roku. Lekceważymy regularną kontrolę jakości widzenia, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo jest ważna. Czwarta edycja Wielkiego Badania Wzroku to doskonała okazja, aby zmienić nasze niechlubne przyzwyczajenia.

1. Czy wiesz, jak dbać o wzrok?

Dane pochodzące z badania przeprowadzonego przez IQS na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku nie napawają optymizmem.

Prawie 65 proc. Polaków nie badało wzroku od ponad roku. 31 proc. z nas ostatni raz kontrolowało jakość widzenia ponad 2 lata temu. Aż 15 proc. nigdy nie było u okulisty lub optometrysty!

A problemów ze wzrokiem wśród Polaków nie brakuje. Aż 78 proc. z nas skarży się na suchość i pieczenie oczu. 75 proc. badanych przyznało, że odczuwa ból, ma problem z niewyraźnym widzeniem i zaczerwienieniem oczu. Prawie połowa potwierdza, że ma wadę lub chorobę oczu. Do tych najczęściej występujących należą: krótkowzroczność, astygmatyzm i dalekowzroczność.

Nie tylko nie kontrolujemy stanu zdrowia naszego wzroku, ale i o niego nie dbamy. Większość z respondentów regularnie popełnia błędy, które szkodzą oczom.

Aż 75 proc. nie zawsze czyta przy odpowiednim świetle. 87 proc. śpi mniej niż osiem godzin na dobę, a 75 proc. ogląda telewizję ponad 4 godziny dziennie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze oczy również potrzebują odpoczynku. Gdy są zmęczone przez niewłaściwe oświetlenie czy brak snu, będą łzawić, szczypać lub boleć.

To jednak nie wszystko. 83 proc. badanych latem nie zawsze nosi okulary z filtrem UV, a 59 proc. respondentów zimą nie robi tego nigdy. Oczy, podobnie jak skórę, należy chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Brak odpowiedniej ochrony może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak pieczenie, nadwrażliwość na światło czy uczucie piasku pod powiekami.

Niestety, lekceważymy to, jak ważne jest prawidłowe dbanie o wzrok, a u specjalisty pojawiamy się dopiero wtedy, gdy dolegliwości są już nie do zniesienia. Jesteś w tej grupie? A może nigdy nie byłeś u specjalisty i nie wiesz, jaki jest stan zdrowia twoich oczu? Najwyższa pora o nie zadbać.

Klucz do poprawy jakości życia – regularne badania wzroku
Klucz do poprawy jakości życia – regularne badania wzroku

2. Kontroluj wzrok – regularnie

Dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express, zachęca do poddania się badaniu wzroku w ramach ogólnopolskiej kampanii Wielkie Badanie Wzroku, która w tym roku odbywa się już po raz czwarty w niemal 100 miastach.

– Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia, należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku – niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości – mówi dr n. biol. Robert Grabowski.

Głównym celem kampanii jest przede wszystkim zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W ramach kampanii w ponad 190 salonach optycznych Vision Express w całej Polsce prowadzone są akcje badania wzroku. Dzięki takiej dostępności specjalistów można zastosować się do zaleceń ekspertów i udać się na profesjonalne badanie w wybranym miejscu.

Wielkie Badanie Wzroku potrwa jeszcze do 31 marca. Jest organizowane przez firmę medyczną Vision Express, co daje gwarancję, że zajmą się nami wykwalifikowani specjaliści. To także doskonała okazja do zbadania wzroku dla wszystkich tych, którzy swoje zaniedbania tłumaczą brakiem czasu, niedogodnością wyznaczonego terminu wizyty czy strachem przed wykonaniem badania.

W ramach kampanii sam możesz wybrać dogodne dla siebie miejsce, datę i godzinę kontroli wzroku. Adresy salonów oraz informacje o zapisach dostępne są na stronie www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Wielkie Badanie Wzroku 2019
Wielkie Badanie Wzroku 2019

Partnerem artykułu jest Vision Express

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze