Trwa ładowanie...

Kobieta dostała płuca palaczki. Tragiczny koniec zamiast nowego życia

Avatar placeholder
18.03.2022 00:28
Chorej na mukowiscydozę przeszczepiono płuca nałogowej palaczki
Chorej na mukowiscydozę przeszczepiono płuca nałogowej palaczki (123rf.com)

39-letnia kobieta cierpiała na mukowiscydozę. To bardzo ciężkie schorzenie układu oddechowego prowadziło do pogarszania się stanu zdrowia. Przeszczep płuc dawał nadzieję na życie. Pacjentka nie spodziewała się, że otrzyma płuca nałogowej palaczki i w konsekwencji umrze.

spis treści

1. Przeszczep płuc

39-latka z Francji wiedziała, że jedyną szansą, aby żyć, są nowe płuca. Lekarze z Montpellier przyznali, że w przeciwnym razie zabije ją postępująca mukowiscydoza. W końcu nadeszła upragniona chwila, przeprowadzono operację przeszczepienia narządu. Zabieg zakończył się sukcesem.

Niestety, okazało się, że zmarła dawczyni była nałogową palaczką, która przez 30 lat sięgała po papierosy. Kobieta, której przeszczepiono płuca, dwa lata po operacji zmarła z powodu raka płuc.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Operacja, która miała ocalić życie chorej, przyczyniła się do jej przedwczesnej śmierci. 57-letnia dawczyni przez 30 lat paliła paczkę papierosów dziennie. Lekarze ze szpitala w Montpellier utrzymują, że nie zauważyli zmian chorobowych ani cech typowych dla palaczy w obrębie płuc podczas pobierania ich w celu przeszczepienia.

Zobacz też: Ryzyko chorób zakaźnych u pacjentów po przeszczepie

2. Rak płuc

Po dwóch latach od przeszczepu stan biorczyni gwałtownie się pogorszył. Hospitalizowano ją na oddziale onkologicznym, gdzie mimo wysiłków, lekarze nie zdołali ocalić jej życia. Wiele objawów, które rozpoznano u umierającej pacjentki, było typowych dla nałogowych palaczy, choć kobieta nigdy nie sięgnęła po tytoń.

W dzienniku "Le Monde" napisano o wynikach badań, które wykazały, że nowotwór musiał pojawić się w płucach jeszcze za życia poprzedniej "właścicielki" tego organu. Natomiast leki immunosupresyjne, które musiała przyjmować biorczyni, aby organizm nie odrzucił przeszczepu, doprowadziły do rozwoju raka, gdyż odporność organizmu była niska.

Onkolodzy ze szpitala Arnaud de Villeneuve w Montpellier są zdruzgotani przegraną walką z chorobą tak ciężko doświadczonej przez życie pacjentki. Lekarze apelują, żeby uważnie badano i weryfikowano dawców przeszczepów, aby w przyszłości uniknąć podobnej tragedii.

Zobacz też: Kasia żyje z nową nerką. "Prosiłam, by stał się cud"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze