Trwa ładowanie...

Kolejne wycofanie leków na nadciśnienie. Powodem zanieczyszczenie

10 grudnia GIF wydał decyzje dotyczące wycofania kolejnych serii leków na nadciśnienie z powodu podejrzenia zanieczyszczenia substancji czynnej. Tym razem wycofano serie leku Vanatex, za dystrybucję którego odpowiedzialne są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

1. Zanieczyszczona substancja czynna

Po lipcowym wycofaniu kilkudziesięciu preparatów na nadciśnienie, Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejski Dyrektoriat Jakości Leków i Ochrony Zdrowia postanowiły przyjrzeć się innym producentom walsartanu, czyli substancji czynnej znajdującej się w lekach na nadciśnienie. Skutkiem tej kontroli są kolejne wycofania leków z aptek.

23 listopada GIF podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie kilkunastu serii leków na nadciśnienie, za które odpowiedzialne są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. W przypadku tych leków zachodziło podejrzenie zanieczyszczenia walsartanu N-nitrozodietyloaminą.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

Następnie do kancelarii GIF wpłynął wniosek złożony przez POLPHARMĘ S.A. o wycofanie z obrotu konkretnych serii leków Vanatex i Valsargen. Decyzja została podjęta po przeprowadzeniu badań substancji czynnej Valsartanum, pochodzącej od wytwórcy Mylan Laboratories Limited i potwierdzeniu zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminy w substancji czynnej.

2. Wycofane serie

Tym razem Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu następujących preparatów:

  • Vanatex 80 mg, tabletki powlekane
  • Vanatex 160 mg, tabletki powlekane
  • Vanatex HCT 80 mg+12,5 mg, tabletki powlekane
  • Vanatex HCT 160 mg+25 mg, tabletki powlekane

Pełną listę serii wycofanych ze sprzedaży znajdziecie na stronie GIF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Kolejne leki na nadciśnienie wycofane z aptek
Kolejne leki na nadciśnienie wycofane z aptek (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza