Przejdź na WP

Kolejne wycofanie leków na nadciśnienie. Powodem zanieczyszczenie

10 grudnia GIF wydał decyzje dotyczące wycofania kolejnych serii leków na nadciśnienie z powodu podejrzenia zanieczyszczenia substancji czynnej. Tym razem wycofano serie leku Vanatex, za dystrybucję którego odpowiedzialne są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

1. Zanieczyszczona substancja czynna

Po lipcowym wycofaniu kilkudziesięciu preparatów na nadciśnienie, Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejski Dyrektoriat Jakości Leków i Ochrony Zdrowia postanowiły przyjrzeć się innym producentom walsartanu, czyli substancji czynnej znajdującej się w lekach na nadciśnienie. Skutkiem tej kontroli są kolejne wycofania leków z aptek.

23 listopada GIF podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie kilkunastu serii leków na nadciśnienie, za które odpowiedzialne są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. W przypadku tych leków zachodziło podejrzenie zanieczyszczenia walsartanu N-nitrozodietyloaminą.

Następnie do kancelarii GIF wpłynął wniosek złożony przez POLPHARMĘ S.A. o wycofanie z obrotu konkretnych serii leków Vanatex i Valsargen. Decyzja została podjęta po przeprowadzeniu badań substancji czynnej Valsartanum, pochodzącej od wytwórcy Mylan Laboratories Limited i potwierdzeniu zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminy w substancji czynnej.

2. Wycofane serie

Tym razem Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu następujących preparatów:

  • Vanatex 80 mg, tabletki powlekane
  • Vanatex 160 mg, tabletki powlekane
  • Vanatex HCT 80 mg+12,5 mg, tabletki powlekane
  • Vanatex HCT 160 mg+25 mg, tabletki powlekane

Pełną listę serii wycofanych ze sprzedaży znajdziecie na stronie GIF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kolejne leki na nadciśnienie wycofane z aptek
Kolejne leki na nadciśnienie wycofane z aptek (123rf.com)

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy