Trwa ładowanie...

Konopie indyjskie nie pomagają leczyć depresji

Avatar placeholder
20.12.2016 14:18
Konopie indyjskie nie pomagają leczyć depresji
Konopie indyjskie nie pomagają leczyć depresji

Leczenie marihuaną nie może być długoterminową terapią dla osób cierpiących na depresję lub stany lękowe.

1. Marihuana wpływa na przetwarzanie emocji

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu w Colorado, weryfikujących wiedzę naukową dotyczącą konopi, długie, intensywne użytkowanie wpływa na aktywność układu nerwowego, w tym na przetwarzanie emocji.

Naukowcy kierowani przez Lucy Troup, adiunkta w Zakładzie Psychologii opublikowali badania w czasopiśmie „PeerJ”. Opisali swoje wnioski z dogłębnej analizy kwestionariusza, który uzupełniło 178 osób, które zażywały konopię w celach medycznych.

Poprzez badania, który był oparte wyłącznie na zgłoszeniach od użytkowników leku, naukowcy starali się wyciągnąć korelację pomiędzy objawami depresji lub niepokoju i paleniem marihuany.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Marihuana lecznicza tylko na początku pomaga w depresji
Marihuana lecznicza tylko na początku pomaga w depresji (Shutterstock)

Okazało się, że ci respondenci, którzy zostali skategoryzowani z subkliniczną depresją i zgłaszali leczenie objawów depresyjnych, byli w rzeczywistości bardziej przygnębieni niż zaniepokojeni. To samo odnosi się do zgłaszanych osób cierpiących na lęk: zostały one uznane za bardziej niespokojne, niż wtedy, kiedy były w stanie depresji.

Współautor badania, Jeremy Andrzejewski, kierował tworzeniam kwestionariusza o nazwie R-CUE (ocena rekreacyjnego zażywania konopi indyjskich), który miał badać głębokie przyzwyczajenia użytkowników, włącznie z pytaniami o to, czy użytkownicy używają leku lub zażywają silniejsze produkty takie jak oleje z haszyszu.

Naukowcy są szczególnie zmotywowani do badania biochemicznych i neurologicznych reakcji wyższej związku tetrahydracannabinolu (THC) i produktów dostępnych na rynku , które mogą zawierać nawet do 80-90 procent THC.

Zobacz także

Naukowcy podkreślają, że ich analiza nie pokazuje, że marihuana powoduje depresję lub niepokój, ani że leczy go. Ale podkreślają potrzebę dalszych badań wokół tego, jak leku wpływa na mózg. „Na przykład,  jest powszechne przekonanie, że konopie łagodzą niepokój. Jednak badania nie przyniosły dowodów na poparcie tego twierdzenia”  - mówi Andrzejewski.

2. Pomaga tylko na początku

Student i współautor Robert Torrence wskazał na ostatnie badania, które pokazują, że przewlekłe stosowanie zmniejsza naturalnie występujące endokanabinoidy w mózgu, które grają rolę w fizjologicznych procesach, w tym w sterowaniu nastrojem i pamięcią.

"Badania sugerują, że marihuana może pomóc w zwalczaniu lęku i depresji na początku, ale to ma odwrotny efekt później" - powiedział Torrence, weteran armii amerykańskiej, który jest szczególnie zainteresowany studiowaniem skuteczności marihuany w leczeniu stresu pourazowego.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

„Zdanie ogółu społeczeństwa dotyczące tego, jak marihuana wpływa na mózg, opiera się często na mitach. Chcemy dodać więcej informacji” – mówi Braunwalder.

Idąc dalej, naukowcy chcą udoskonalić swoje wyniki i skoncentrować się na badaniu działania produktów z wysoką zawartością THC jak i olejów-koncentratów haszyszu, wokół których niewiele było badań naukowych.

"Ważne jest, aby nie demonizować marihuany, ale także, aby jej nie gloryfikować. To, co chcemy zrobić, to badać ją i zrozumieć, co robi. To, co nas napędza” – mówi  Troup.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze