Trwa ładowanie...

Czy marihuana będzie dostępna dla chorych?

 Magdalena Pietras
06.05.2020 14:12
Czy marihuana będzie dostępna dla chorych?
Czy marihuana będzie dostępna dla chorych? (Grafika / Shutterstock)

Dyskusje na temat zalegalizowania marihuany do stosowania w celach leczniczych trwają już wiele lat. Przepisy są jednak wciąż niespójne. Ostatnio trafił do sejmu projekt ustawy legalizującej wykorzystywanie marihuany do leczenia najcięższych chorób.

spis treści

1. Co mówi projekt ustawy?

Projekt ustawy został przygotowany przez Patryka Jakiego, posła Zjednoczonej Prawicy. Zakłada on, że jeśli zaistnieje rzeczywista potrzeba, to lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi terapię substancjami, które zawierają olej RSO, czyli olej konopny. Ma to być recepta bądź zaświadczenie zawierające takie informacje jak: rodzaj terapii, częstotliwość i ilość stosowania substancji z tym olejem.

Kto mógłby skorzystać z takiej terapii? Byliby to pacjenci zmagający się z miażdżycą, AIDS, padaczką, stwardnieniem rozsianym, osoby, u których stosowana jest terapia paliatywna. Oczywiście leczenie olejem konopnym byłoby niewskazane u osób uzależnionych od narkotyków.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

2. Czy projekt ustawy wejdzie w życie?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Według obecnego wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego olej konopny to substancja, która ma niestabilny skład i nie jest ona traktowana jako środek leczniczy w żadnym innym kraju. Dlatego też są nikłe szanse, aby projekt ustawy zaproponowany przez Patryka Jakiego rzeczywiście przeszedł.

Obecnie polscy pacjenci mogą korzystać z marihuany w celach leczniczych, ale roślina musi zostać sprowadzona z zagranicy. Lekarz prowadzący powininen wcześniej skierować odpowiednią prośbę do Ministerstwa Zdrowia, gdzie urzędnicy podejmują decyzję, czy jest to uzasadniony wniosek. Jeśli tak, marihuana jest zamawiana, a chory może ją odebrać w szpitalu bądź aptece. Pomimo tego, że sam proces zamawiania nie jest skomplikowany, to Trybunał Konstytucyjny zwraca uwagę na niespójność przepisów w tej sprawie. Potrzebna jest więc ustawa, która ujednoliciłaby prawo stosowania marihuany w celach leczniczych.

3. Czy zalegalizowanie marihuany może zaszkodzić społeczeństwu?

Wszystko jest dla ludzi – również marihuana, ale jedynie stosowana leczniczo. Pamiętajmy, że mimo wszystko ma ona silne działanie uzależniające
Wszystko jest dla ludzi – również marihuana, ale jedynie stosowana leczniczo. Pamiętajmy, że mimo wszystko ma ona silne działanie uzależniające

Legalizacja leczniczej marihuany ma też swoich przeciwników. Twierdzą oni, że przez to może wzrosnąć liczba osób uzależnionych od tego miękkiego narkotyku. Poza tym istnieją obawy, że korzystałyby z tej możliwości osoby, które mogą poradzić sobie z bólem w inny, równie skuteczny sposób.

Sprawdźmy, jak to wygląda poza granicami naszego kraju. W 1996 roku w 23 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbii w USA zalegalizowano stosowanie marihuany w celach leczniczych. Badacze z Uniwersytetu Columbia postanowili sprawdzić, czy przez to wzrosła ilość osób uzależnionych od tego narkotyku wśród młodzieży. Wyniki badań pokazały, że zalegalizowanie marihuany do celów leczniczych nie wpłynęło na wzrost uzależnień wśród młodzieży. Badacze jednak podkreślili, że nie można traktować marihuany jako nieszkodliwego lekarstwa. Jest to substancja silnie uzależniająca, dlatego powinna być stosowana jedynie w medycznie uzasadnionych przypadkach.

4. Czy marihuana rzeczywiście pomaga?

Osoby zmagające się z ogromnym cierpieniem, chore na nowotwory czy stwardnienie rozsiane, mają do dyspozycji wiele leków przeciwbólowych. Czy wobec tego istnieje rzeczywiste zapotrzebowanie na marihuanę? Jakie są jej właściwości?

Lecznicze właściwości marihuany znane są od wielu, wielu lat. Jest to roślina, która hamuje rozwój miażdżycy, łagodzi objawy jaskry. Uśmierza ból towarzyszący stwardnieniu rozsianemu – a jest to ból, który bardzo trudno osłabić tradycyjnymi lekami. Ponadto marihuana wpływa na poprawę samopoczucia pacjentów przechodzących leczenie onkologiczne. Ostatnie badania pokazują też, że marihuana przyspiesza leczenie glejaka wielopostaciowego. Pobudza apetyt chorych na AIDS. Jest więc środkiem leczniczym, który może być z powodzeniem wykorzystywany w przypadku najcięższych, znanych nam chorób.

Pamiętajmy jednak, że niewskazane jest stosowanie marihuany na własną rękę. To, co możemy dostać nielegalnie może być zanieczyszczone i przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego decyzja o zażywaniu marihuany powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem.

Źródła: rynekzdrowia.pl, webmed.com

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze