Trwa ładowanie...

Koronawirus zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych. Nowe badania

Koronawirus zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych. Nowe badania
Koronawirus zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych. Nowe badania (123 rf)

Badania opublikowane na łamach "Lancet Psychiatry" dowodzą, że jeden na pięciu pacjentów z COVID-19 zmaga się z problemami psychicznymi jak lęk, depresja i bezsenność. Wnioski z badań stały się podstawą do przypuszczeń, że koronawirus zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych dwukrotnie bardziej niż inne infekcje. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie twierdzą jednak, że, aby mieć taką pewność należy przeprowadzić kolejne badania.

1. COVID-19 a zaburzenia psychiczne

Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie, COVID-19 może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych dwukrotnie bardziej niż inne infekcje.

Z przeprowadzonych badań wynika, że nieoczekiwanie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród zdiagnozowanych wcześniej pacjentów psychiatrycznych. Aż o 65 proc. częściej rozpoznawano u nich COVID-19. Badacze spekulują, że może mieć to związek z gorszym zdrowiem fizycznym lub lekami przepisywanymi w celu leczenia zaburzeń.

Profesor psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego Paul Harrison, główny autor badań, poinformował, że osoby, które przeszły COVID-19, "będą bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym". Nawet ci, którzy nie zostali z tego powodu hospitalizowani.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Prof. Tomasz Wąsik: "Epidemia wymknęła się spod kontroli miesiąc temu""
COVID-19 może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych - twierdzą naukowcy z Oxfordu
COVID-19 może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych - twierdzą naukowcy z Oxfordu (123 rf)

2. Wpływ COVID-19 na psychikę

Wyniki badań opublikowanych w "Lancet Psychiatry" były prawdopodobnie "zaniżeniem faktycznej liczby przypadków". Choć pewności takiej nie ma. Naukowcy przypominają, że pod uwagę należy wziąć różne kraje, w których te statystyki mogą się od siebie znacząco różnić.

Badacze przez trzy miesiące po postawieniu diagnozy przyglądali się przypadkom 62 000 osób z COVID-19 i porównali je z tysiącami osób z innymi schorzeniami, takimi jak: grypa, kamienie nerkowe i złamania kości.

Proporcje zdiagnozowanych chorób z zaburzeniami psychicznymi były następujące:

  • 18 proc. osób z COVID-19

  • 13 proc. osób z grypą

  • 12,7 proc. osób ze złamaniami

Z wyłączeniem tych, u których wcześniej zdiagnozowano zaburzenie i nawrót, było to:

  • 5,8 proc. osób z COVID-19

  • 2,8 proc. osób z grypą

  • 2,5 proc. osób ze złamaniami

Najczęstszą diagnozą był niepokój, który obejmował:

  • zaburzenie adaptacyjne

  • uogólnione zaburzenie lękowe

  • zespół stresu pourazowego

Nieco rzadziej występowały zaburzenia nastroju.

3. Potrzebne dalsze badania

Dr Michael Bloomfield z University College London powiedział, że związek ten prawdopodobnie wynikał z "połączenia stresorów psychologicznych związanych z tą konkretną pandemią i fizycznych skutków choroby".

Prof. Dame Til Wykes z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w King's College w Londynie dodała: "Wzrost zaburzeń zdrowia psychicznego u osób, u których rozwinął się COVID-19, odzwierciedla wzrosty odnotowane w ogólnej populacji Wielkiej Brytanii".

Wykes twierdzi, że aby zapewnić leczenie schorzeń psychicznych, potrzeba wielu dostępnych form wsparcia zdrowia psychicznego.

Zarówno prof. Harrison, jak i Ale Jo Daniels z University of Bath podkreślaja, że przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków potrzebne są dalsze badania.

"Pilnie potrzebujemy badań w celu zbadania przyczyn i zidentyfikowania nowych metod leczenia" - powiedział prof. Harrison.

"Powinniśmy mieć świadomość, że gorsze wyniki psychologiczne są powszechne u osób, które mają jakiekolwiek problemy ze zdrowiem fizycznym" - dodała Jo Daniels.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze