Trwa ładowanie...

Czy dzieci wrócą do szkół? Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści (WIDEO)

Dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog, pediatra i ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz odniósł się do tematu szczepień starszych nauczycieli i związanym z nimi powrotem dzieci do szkół. Ekspert nie ma dobrych wiadomości dla rodziców.

Od 18 stycznia dzieci z klas 1-3 wróciły do nauki stacjonarnej. Z jednej strony była to dobra wiadomość dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Także psychologowie podkreślali, że izolacja i brak grupy rówieśniczej negatywnie wpływa na młodsze dzieci. Minusem był jednak brak zaszczepionych nauczycieli, co może szerzyć zakażenia SARS-CoV-2.

Dr Paweł Grzesiowski wielokrotnie podkreślał, że zaszczepiona kadra nauczycielska to warunek, który musimy spełnić, aby mówić o bezpiecznej nauce w placówkach szkolnych.

- Niestety tu byłbym bardzo ostrożny. O ile jestem zwolennikiem i proponowałem szczepienia nauczycieli przed rozpoczęciem nauki w klasach I-III, to uważam to za działanie opóźnione, ale lepiej późno niż wcale. Natomiast byłbym bardzo ostrożny przed decyzją o otwarciu szkół dla pozostałych roczników. Jeżeli to robić to tylko hybrydowo - np. ósme klasy czy tylko klasy maturalne, bo to daje szanse rozrzedzenia kontaktów między dziećmi w szkołach - wyjaśnia lekarz.

Dr Grzesiowski dodaje, że młodzież rozprzestrzenia SARS-CoV-2 na większą skalę niż dzieci, dlatego powinna wracać do szkół stopniowo. Zdaniem lekarza szansa na powrót wszystkich uczniów przed zakończeniem bieżącego roku szkolnego jest niewielka.

Czy dzieci wrócą do szkół? Jakie są szanse? Zobacz WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.