Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Co oznacza ograniczenie w przemieszczaniu się?

W związku z przyrostem chorych na Covid-19, premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju, nowe zasady kwarantanny, które dotyczą ograniczenia przemieszczania się. Czy to oznacza zakaz wychodzenia z domu i zakaz przemieszczania się? Wyjaśniamy.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

spis treści

1. Ograniczenia w przemieszczaniu się - do kiedy?

Od 24 marca do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać. Wyjątkiem będzie dojazd do pracy oraz pomoc osobom, które nie powinny wychodzić z domu.

Premier o ograniczeniu w przemieszczaniu się
Premier o ograniczeniu w przemieszczaniu się (East News)

2. Czy mogę zrobić zakupy?

Tak, każdy obywatel (poza tym na kwarantannie) ma prawo udać się do sklepu w celu zaopatrzenia się w produkty spożywcze.

3. Czy mogę wyprowadzić psa?

Tak. Wszystkie osoby, które nie są poddane przymusowej kwarantannie, mogą wyprowadzić psa, iść na zakupy, udać się do lekarza czy rodziny, która potrzebuje naszej pomocy.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

4. Zakaz zgromadzeń – kogo dotyczy?

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

5. Mogę iść na spacer?

Tak. Dozwolone są spacery w dwie osoby, a ograniczenie to nie dotyczy rodzin, które mieszkają ze sobą. Jeśli wychodzimy na spacer do lasu, do parku, a nawet na ulicę, powinniśmy unikać spotkań z ludżmi.

6. Ile osób może jechać autobusem?

Autobusu nadal kursują, jednak zarówno w nich, jak i tramwajach czy metrze dostępna będzie jedynie połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

7. Czy mogę iść do kościoła i uczestniczyć we mszy?

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

8. Ile wynosi kara za spotkania w większej grupie?

Mandat może wynieść do 5 tys. zł.

Zobacz także: Koronawirus - objawy, leczenie i profilaktyka. Jak rozpoznać koronawirusa?

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.