Każdy krok ma znaczenie. Ile chodzić, by być zdrowym?
Chodzenie jest często pomijane jako forma ćwiczeń. Jednak według Domenico Praticò, lekarza medycyny, profesora na Temple University i dyrektora Centrum Alzheimera w Temple, nawet krótki spacer trwający 15–20 minut dziennie może przynieść niezliczone korzyści zdrowotne. Oto dlaczego to proste ćwiczenie zasługuje na naszą uwagę.
1. Chodzenie: ćwiczenie uniwersalne
W przeciwieństwie do zobowiązań wynikających z członkostwa w siłowni lub osobistych trenerów, chodzenie jest aktywnością dostępną dla większości. Nie tylko nie obciąża stawów, ale jest też darmowy! Rozpoczęcie od skromnego celu, takiego jak 15 minut dziennie, może stanowić podstawę zdrowszego stylu życia.
2. Rozszyfrowanie mitu 10 tys. kroków
Od lat organizacje, takie jak Centrum Kontroli Chorób, ustalają poprzeczkę na poziomie 10 tys. kroków dziennie w celu zapewnienia optymalnego zdrowia. Jednak przeciętny człowiek wykonuje od 2,5 do 3 tys. kroków. Ostatnie badania sugerują, że korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia zaczynają się stabilizować przy wykonywaniu około 8 tys. kroków dziennie.
Ale czy powinniśmy porzucić cel 10 tys. kroków? Niekoniecznie. Chociaż częstsze chodzenie zawsze jest korzystne, naukowcy odkryli, że każde dodatkowe 500 kroków wykonywanych dziennie powoduje zmniejszenie ryzyka śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych o 7 proc. Wystarczy dodatkowe tysiąc kroków dziennie, by zaobserwować się zmniejszenie ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny o 15 proc. Nawet liczba zaledwie 2,5 kroków dziennie ma swoje zalety.
Potwierdzają to badania, które łączą zwiększoną codzienną liczbę kroków ze zmniejszonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych, demencji, chorób układu krążenia, a nawet raka.
3. Dokonywanie małych zmian w celu osiągnięcia dużych zysków
Zwiększenie dziennej liczby kroków jest łatwiejsze niż myślisz!
Weź udział w wieczornych spacerach: po kolacji zaproś przyjaciela na spacer i nadrób zaległości w wydarzeniach dnia.
Wybierz schody: Jeśli to możliwe, wybieraj schody zamiast wind lub schodów ruchomych.
Wydłuż spacery z psem: dodatkowe okrążenie wokół bloku sprawi, że zarówno ty, jak i twój futrzany przyjaciel będziecie szczęśliwsi.
Zmień sposób dojazdu: Jeśli korzystasz z transportu publicznego, wysiądź przystanek lub dwa wcześniej. Jeśli prowadzisz samochód, rozważ zaparkowanie jedną przecznicę od miejsca docelowego.
Piękno chodzenia polega na jego zdolności adaptacji. Można ją przyjąć na każdym etapie życia. Jak podkreśla dr Praticò: "Bez względu na to, czy masz 50, 70 czy 80 lat, korzyści zdrowotne pozostają".
Mariusz Bek, dietetyk, naturopata
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.