Trwa ładowanie...

Robaki w łóżku – co gryzie w łóżku? Jak identyfikować i zwalczać robaki?

Robaki w łóżku to najczęściej pluskwy domowe
Robaki w łóżku to najczęściej pluskwy domowe (Adobe Stock)

Robaki w łóżku są szczególnie niepokojące, gdyż atakują przestrzeń, która przeznaczona jest do odpoczynku, ukojenia i regeneracji. Dlatego też mogą być one przyczyną nie tylko dokuczliwych objawów fizycznych, ale i lęku, czy problemów ze snem. Jakie robaki najczęściej można znaleźć w łóżku?

spis treści

1. Robaki w łóżku

Robaki w łóżku to problem, którego nie można bagatelizować. Choć nie wszystkie z nich są niebezpieczne, to jednak niektóre są szczególnie uciążliwe. Bywa, że żywią się krwią człowieka i pasożytują nocą na odsłoniętych częściach skóry. Mogą powodować także reakcje alergiczne oraz duży lęk i dyskomfort.

Ponadto niektóre robaki bytujące w łóżku rozmnażają się szybko. W krótkim czasie rozprzestrzeniają się po całym domu, mogą przechodzić także do innych mieszkań.

1.1. Pluskwa domowa

Zobacz film: "Podejrzewasz, że masz pluskwy? Oto 3 zapachy, które zdradzą prawdę"

Co może gryźć w łóżku? Pasożytami, które najczęściej gryzą nocą, są pluskwy domowe (Cimex lectularius). To owady, które należą do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywią się krwią ludzi i zwierząt. Są niewielkiej wielkości (1-7 mm), mają czerwonobrązową barwę i są bezskrzydłe.

Ugryzienie pluskwy najczęściej jest bezbolesne, gdyż podczas wkłucia wstrzykuje ona niewielką ilość śliny, która działa przeciwbólowo. Dlatego też swędzenie i podrażnienie skóry pojawia się najczęściej dopiero po kilku godzinach a czasem nawet dniach.

Pluskwy domowe są sporym problemem, gdyż rozmnażają się bardzo szybko i trudno je wytępić. Ponadto rozpoznanie początków zapluskwienia bywa trudne. Robaki te są bowiem niewielkich rozmiarów, żerują głównie w nocy, a ich kryjówki najczęściej zlokalizowane są w trudno dostępnych miejscach.

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy?

Oprócz nocnych ukąszeń obserwuje się także:

  • odchody oraz ślady krwi (na pościeli, materacu, ramie łóżka),
  • słodki, delikatny, mdły zapach w sypialni,
  • zrzucone osłonki lub pancerzyki.

W przypadku podejrzenia zagnieżdżenia się pluskw w mieszkaniu należy dokładnie sprawdzić całe łóżko oraz jego okolice. Początkowo pluskwy można znaleźć najczęściej w pobliżu łóżka, blisko żywiciela. Mogą to być zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy w łóżku, czy jajeczka.

Z czasem robaki z pościeli i łóżka mogą przenosić się w inne, mniej charakterystyczne, miejsca.

1.2. Gryzki psocoptera

Gryzki (psotniki) to kolejne robaki, które można znaleźć w łóżkach. Najczęściej znajdują się w materacu, zwłaszcza jeśli ten został wykonany z gryki.

W łuskach gryki mogą znajdować się bowiem larwy gryzka, które na etapie produkcji są trudne do zauważenia. Z uwagi na to, że łuski gryki chłoną wilgoć, często pleśnieją i gniją. Stanowi to z kolei bardzo dobrą pożywkę dla psotnika. W takich warunkach może rozmnażać się on niezauważony pod fabrycznym pokrowcem.

Jak rozpoznać gryzki psocoptera?

Psotniki są owadami o bardzo niewielkich rozmiarach. Mogą mieć barwę blado-szarą, żółto-białą, czasem brązową. Ukrywają się w ciasnych zakamarkach oraz w szczelinach, dlatego też trudno je zauważyć.

Mimo tego, że te robaki w materacu nie gryzą człowieka i nie przenoszą chorób, to mogą wywoływać przykre dolegliwości, takie jak kaszel, zatkany nos, czy zmiany skórne. Dlatego też w przypadku zaobserwowania tych objawów, warto dokładnie sprawdzić materace.

1.3. Roztocza

Niemal w każdym łóżku znajdują się także roztocza, czyli mikroskopijne organizmy, które osiągają rozmiary od kilkuset mikrometrów do jednego milimetra. Dlatego też są niewidoczne gołym okiem.

Roztocza lubią wilgoć i ciepło. Rozwijają się w kurzu domowym, a żywią resztkami złuszczonego naskórka. Dlatego też łóżko, a dokładnie materac oraz pościel, stanowią dla nich środowisko, w którym mogą namnażać się w szybkim tempie.

Mimo tego, że roztocza nie gryzą ludzi, to mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie oraz powodować alergię.

1.4. Wesz odzieżowa

Wesz odzieżowa (Pediculus humanus corporis) to rodzaj wszy ludzkiej, która żywi się krwią człowieka. W tym przypadku owad zagnieżdża się w szwach i fragmentach materiału, które mają kontakt ze skórą. Mogą być to nie tylko ubrania, ale także inne tekstylia, w tym pościel. Dlatego też wesz odzieżową można znaleźć także w łóżkach.

Jak zidentyfikować wesz odzieżową?

Wszawica odzieżowa objawia się głównie poprzez:

  • zmiany skórne i brunatne przebarwienia,
  • uporczywy, trudny do opanowania świąd skóry,
  • niewielkie blizny,
  • wtórne zakażenia ropne.

Wesz odzieżowa pozostaje istotnym problemem zdrowotnym, gdyż może przenosić pałeczki duru brzusznego.

1.5. Pająki i sezonowe robaki

Pod łóżkiem, ale i w łóżku można spotkać także pająki i robaki, pojawiające się sezonowo, zwłaszcza kiedy na zewnątrz panują dodatnie temperatury. Mogą one przedostawać się do sypialni przez otwarte okna.

Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku łóżko nie jest ich typowym miejscem bytowania i często trafiają tam przypadkowo.

2. Jak pozbyć się robaków z łóżka?

Bardzo ważne jest przede wszystkim trafne rozpoznanie insektów. W przypadku pluskiew zaleca się profesjonalne odpluskwianie, gdyż domowe metody są najczęściej nieskuteczne.

Natomiast do pozbycia się gryzków można wykorzystać zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne preparaty przeznaczone do dezynsekcji.

A jak pozbyć się roztoczy z łóżka? Konieczne jest regularne pranie (w temperaturze 60°C) i wietrzenie pościeli oraz utrzymywanie materaca w czystości. Pomocne może być także stosowanie specjalnych pokryć na łóżka. Istotną kwestią jest także wietrzenie sypialni oraz utrzymywanie jej w czystości.

Z kolei, by pozbyć się wszy odzieżowej, konieczne jest wypranie pościeli (lub odzieży) w bardzo wysokiej temperaturze oraz wyprasowanie jej gorącym żelazkiem.

3. Pleśń w łóżku

W łóżkach i materacach może rozwinąć się również niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Jej powstawaniu sprzyja zwłaszcza duża wilgotność. Jak wygląda pleśń na materacu? Najczęściej objawia się ona zmianą koloru – pojawiają się ciemne, szare, szaro-niebieskie, czy żółte plamy. Czasem obserwuje się także nieprzyjemny zapach z łóżka.

Jak usunąć pleśń na materacu?

Z uwagi na to, że pleśń często rozwija się w materacach starych, dawno niewymienianych, warto rozważyć zakup nowego materaca. Zwłaszcza, jeśli pleśń zajmuje znaczną jego powierzchnię. Jeśli jednak na materacu znajduje się bardzo mało pleśni, można spróbować usunąć ją za pomocą ściereczki namoczonej w roztworze wody i alkoholu izopropylowego.

Należy także pamiętać, że kluczowe jest, by przechowywać materac w suchym i wentylowanym miejscu. Zaleca się:

  • regularne wietrzenie sypialni,
  • korzystanie z osuszacza powietrza (jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest duża),
  • zapewnienie odpowiedniej wentylacji wokół materaca (materac powinien znaleźć się na stelażu, zapewniającym dobrą przewiewność),
  • stosowanie specjalnych ochraniaczy na materac,
  • odsunięcie łóżka od ściany,
  • w przypadku zalania materaca dokładne wyczyszczenie i wysuszenie,
  • regularne pranie pościeli, kołder, poduszek,
  • odkurzanie materaca.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze