Kwasy Omega 3 - występowanie, znaczenie, właściwości
Kwasy tłuszczowe omega-3 są długołańcuchowymi, wielokrotnie nienasyconymi kwasami tłuszczowymi jak alfalinolenowe (ALA), kwasy ejkozanoidonowe (EPA) czy arachidonowe (DHA). Kwasy te nie bez znaczenia nazywane są niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT), nie są one bowiem produkowane w naszych organizmach, muszą być regularnie dostarczane wraz z pożywieniem.
Zobacz film: "Właściwości kwasów omega-3"
1. Kwasy Omega-3 - występowanie kwasów tłuszczowych
Najpopularniejszeźródło kwasów omega-3 to tłuste ryby morskie z zimnych wód: halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki oraz owoce morza. Niestety, większość z nas po ryby sięga sporadycznie albo po prostu w ogóle ich nie jada. Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 1–1,5 g. Aby je zaspokoić, powinniśmy 2 razy w tygodniu zjadać porcję ryby.
Dobrym źródłem kwasów omega-3 są też orzechy włoskie, nasiona lnu, soi czy rzepaku. Niestety, pod wpływem światła i powietrza w ciągu 12 godzin od wytłoczenia kwas ten ulega rozpadowi, dlatego w kupowanych przez nas olejach roślinnych pozostaje go już tylko śladowa ilość.
2. Kwasy Omega-3 - znaczenie kwasów tłuszczowych dla zdrowia
Kwasy tłuszczowe omega-3 są nam potrzebne w zasadzie do wszystkiego. Bieżące odkrycia naukowe dowodzą, że kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, stanowiąc między innymi budulec dla tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy omega-3!), syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy) oraz błony komórkowej każdej komórki.
3. Kwasy Omega-3 - właściwości kwasów tłuszczowych
- mają pozytywny wpływ na krążenie krwi (działają jak teflon w naczyniach krwionośnych, nie pozwalając przyklejać się złogom do powierzchni ścianek naczyń);
- poprawiają ukrwienie mózgu i usprawniają przesyłanie sygnałów nerwowych;
- pomagają zapobiegać trombocytopenii, tj. małopłytkowości polegającej na zmniejszaniu się ilości krwinek płytkowych (skutkuje to skazą krwotoczną, skłonnością do krwawień, wybroczyn, upośledzeniem zatrzymania krwawienia);
- zmniejszają krzepliwość krwi przy jednoczesnym obniżaniu nadciśnienia;
- zmniejszają ryzyko arytmii serca i pomagają zapobiegać zawałom serca;
Zobacz także:
- stabilizują podwyższone ciśnienie tętnicze;
- przywracają równowagę w zaburzeniach przemiany cholesterolu, obniżając podwyższony poziom trójglicerydów (odpowiedzialnych za tworzenie się zatorów) oraz podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL;
- obniżają ryzyko choroby nowotworowej oraz chronią przed chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy;
- są niezbędne w prawidłowym rozwoju dzieci.
Liczne właściwości prozdrowotne kwasów omega-3 sprawiają, że są one niezbędnym elementem diety. Spożywaj je regularnie i ciesz się dobrym zdrowiem.