Trwa ładowanie...

Lek zatrzymujący uszkodzenie narządów wewnętrznych

Nowe badanie wykazało, że lek na reumatoidalne zapalenie stawów z substancją czynną anakinra zatrzymuje uszkodzenie narządów wewnętrznych w przypadku wielonarządowej choroby zapalnej noworodków. Ta rzadka choroba powoduje przewlekłe stany zapalne i uszkodzenie tkanek.

1. Badania nad nowym zastosowaniem leku na reumatoidalne zapalenie stawów

Wielonarządowa choroba zapalna noworodków wpływa na wiele narządów i układów w ciele człowieka. Pierwszą oznaką choroby jest zwykle wysypka, która pojawia się w ciągu kilku pierwszych tygodni życia dziecka. Następnie może wystąpić gorączka, zapalenie opon mózgowych, uszkodzenie stawów, utrata wzroku i słuchu, a także opóźnienie umysłowe. Lek zawierający substancję czynną anakinra blokuje aktywność interleukiny-1 – białka składającego się z komórek układu odpornościowego. Interleukina-1 jest wytwarzana w nadmiernych ilościach u dzieci z wielonarządową chorobą zapalną oraz w przypadku wielu innych chorób, prowadząc do groźnego stanu zapalnego. Wcześniejsze badania wykazały, że blokowanie interleukiny-1 jest skuteczne w łagodzeniu objawów wielonarządowej choroby zapalnej noworodków. Jednak dopiero przeprowadzone niedawno badanie udowodniło, że lek z substancją czynną anakinra działa długoterminowo, a w większych dawkach może kontrolować uszkodzenie prowadzące do utraty wzroku i słuchu, a także do zmian patologicznych w mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W badaniu udział wzięły osoby w wieku od 10 miesięcy do 42 lat, którym podawano lek na reumatoidalne zapalenie stawów przez co najmniej 36 miesięcy i maksymalnie 60 miesięcy. Postęp choroby monitorowano za pomocą badań krwi oraz prowadzonych przez pacjentów lub ich rodziców dzienników. Naukowcy stosowali również obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, by ocenić stan zapalny w uchu wewnętrznym oraz mózgu. Okazało się, że większe dawki leku skutecznie kontrolowały stan zapalny. Poprzez uniknięcie stanu zapalnego możliwe było zachowanie funkcji narządów u większości pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Lek zatrzymujący uszkodzenie narządów wewnętrznych
Lek zatrzymujący uszkodzenie narządów wewnętrznych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza