Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Lek zatrzymujący uszkodzenie narządów wewnętrznych

Avatar placeholder
30.11.2018 12:54
Lek zatrzymujący uszkodzenie narządów wewnętrznych
Lek zatrzymujący uszkodzenie narządów wewnętrznych

Nowe badanie wykazało, że lek na reumatoidalne zapalenie stawów z substancją czynną anakinra zatrzymuje uszkodzenie narządów wewnętrznych w przypadku wielonarządowej choroby zapalnej noworodków. Ta rzadka choroba powoduje przewlekłe stany zapalne i uszkodzenie tkanek.

1. Badania nad nowym zastosowaniem leku na reumatoidalne zapalenie stawów

Wielonarządowa choroba zapalna noworodków wpływa na wiele narządów i układów w ciele człowieka. Pierwszą oznaką choroby jest zwykle wysypka, która pojawia się w ciągu kilku pierwszych tygodni życia dziecka. Następnie może wystąpić gorączka, zapalenie opon mózgowych, uszkodzenie stawów, utrata wzroku i słuchu, a także opóźnienie umysłowe. Lek zawierający substancję czynną anakinra blokuje aktywność interleukiny-1 – białka składającego się z komórek układu odpornościowego. Interleukina-1 jest wytwarzana w nadmiernych ilościach u dzieci z wielonarządową chorobą zapalną oraz w przypadku wielu innych chorób, prowadząc do groźnego stanu zapalnego. Wcześniejsze badania wykazały, że blokowanie interleukiny-1 jest skuteczne w łagodzeniu objawów wielonarządowej choroby zapalnej noworodków. Jednak dopiero przeprowadzone niedawno badanie udowodniło, że lek z substancją czynną anakinra działa długoterminowo, a w większych dawkach może kontrolować uszkodzenie prowadzące do utraty wzroku i słuchu, a także do zmian patologicznych w mózgu.

W badaniu udział wzięły osoby w wieku od 10 miesięcy do 42 lat, którym podawano lek na reumatoidalne zapalenie stawów przez co najmniej 36 miesięcy i maksymalnie 60 miesięcy. Postęp choroby monitorowano za pomocą badań krwi oraz prowadzonych przez pacjentów lub ich rodziców dzienników. Naukowcy stosowali również obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, by ocenić stan zapalny w uchu wewnętrznym oraz mózgu. Okazało się, że większe dawki leku skutecznie kontrolowały stan zapalny. Poprzez uniknięcie stanu zapalnego możliwe było zachowanie funkcji narządów u większości pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze