Trwa ładowanie...

Lekarz zbadał mózg umierającej pacjentki, aby zobaczyć, jak wygląda moment śmierci

Lekarz zbadał mózg umierającej pacjentki, aby zobaczyć, jak wygląda moment śmierci
Lekarz zbadał mózg umierającej pacjentki, aby zobaczyć, jak wygląda moment śmierci (123rf)

Co dzieje się z mózgiem tuż przed śmiercią? Neurolog dr Cameron Shaw postanowił to sprawdić. Lekarz zarejestrował pracę mózgu w ciągu ostatnich 30 sekund życia. Teraz dzieli się swoimi obserwacjami.

spis treści

1. Jak wygląda moment śmierci?

Neurolog dr Cameron Shaw przeprowadził badania na umierającej kobiety, która zgodziła się na nie dla dobra nauki. Lekarz w rozmowie z portalem "Vice" nazwał moment śmierci "katastroficzną utratą przepływu krwi do mózgu", która tłumaczy opisywaną często przez osoby, które doznały śmierci klinicznej, wizję jasnego tunelu, w którego kierunku mieli zmierzać.

"Wiemy, że wizja tunelu pojawia się, gdy następuje zakłócenie w dostarczaniu krwi do mózgu. Pierwszą rzeczą, jaką widzisz, mdlejąc, jest zwężająca się wizja, po której następuje ciemność" – powiedział neurolog.

Zobacz film: "Dlaczego coraz młodsze osoby wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19? Dr Fiałek odpowiada"
Lekarz zbadał mózg umierającej pacjentki, aby zobaczyć, jak wygląda moment śmierci
Lekarz zbadał mózg umierającej pacjentki, aby zobaczyć, jak wygląda moment śmierci (Getty Images)

2. Śmierć mózgu. Kolejne obszary zaczynają się wyłączać

Mózg będący centrum układu nerwowego jest narządem, w którym zlokalizowane są ośrodki zarządzające większością procesów życiowych. W trakcie śmierci mózg wyłącza się etapami. W pierwszej kolejności obumierają te warstwy mózgu, które ewolucyjnie wykształciły się jako ostatnie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności traci się te cechy, które czynią nas ludźmi.

Z obserwacji Shawa wynika, że na 30 sekund przed śmiercią, kiedy ustaje krążenie, wyłączają się obszary mózgu odpowiedzialne za świadomość, poczucie humoru czy umiejętność planowania. Następnie traci się wspomnienia i umiejętność mowy. Gdy te wszystkie obszary mózgu przestają pracować, człowiek przechodzi w stan wegetatywny.

"Mówimy, że są martwi, bo nie są przytomni i nie mają świadomości tego, co ich otacza" – wyjaśnia dr Shaw. Mimo to, będąc w takim stanie, nadal można oddychać i mieć wyczuwalny puls.

Zdaniem neurologa cechy, które są utożsamiane z duszą, przestają funkcjonować jako pierwsze, a ciało umiera ostatnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze