Leku będzie brakować również w 2024 roku. Fatalne wieści dla chorych
Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego za popularny lek Ozempic przekazał bardzo złe wieści dla diabetyków. Problemy z dostępnością preparatu, z którymi walczą od długich miesięcy, nie ominą ich także w 2024 roku.
1. Lek na cukrzycę może być niedostępny w 2024 roku
Polski przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego za jeden z popularnych leków wykorzystywanych w terapii cukrzycy typu 2, czyli firmy Novo Nordisk A/S ostrzega przed problemami z dostępnością leku w roku 2024.
Wraz z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych firma wystosowała w tej sprawie specjalny apel do fachowych pracowników ochrony zdrowia.
"Pomimo stałego dostarczania leku Ozempic na polski rynek, firma Novo Nordisk spodziewa się lokalnych i przejściowych niedoborów leku Ozempic również w 2024 roku. Ograniczenie dostępności leku Ozempic spowodowane jest nieustająco bezprecedensowym popytem i trudno jest określić, kiedy będzie możliwe jego pełne zaspokojenie" - czytamy w komunikacie.
2. Ozempic - co to za lek?
Chodzi o lek Ozempic, którego substancją czynną jest semaglutyd (0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg). Preparat jest dostępny w formie roztworu przeznaczonego do wstrzykiwań. Wskazaniem do stosowania leku jest niedostatecznie kontrolowana cukrzyca typu 2 w połączeniu z odpowiednim wysiłkiem fizycznym i dietą.
Ozempic jest także zalecany w monoterapii chorych, którzy mają przeciwwskazania do stosowanie metforminy, np. ze względu na nietolerancję. Lek można również stosować w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi, które stosuje się w leczeniu tej choroby przewlekłej.
3. Apel do pracowników ochrony zdrowia
Novo Nordisk podkreśla, że przyczyną zaistniałej sytuacji nie są żadne wady jakościowe produktu ani inne kwestie związane z bezpieczeństwem stosowania medykamentu.
Firma zwróciła się także z prośbą do pracowników systemu opieki zdrowotnej o poinformowanie pacjentów o tym, że w nadchodzącym roku mogą mieć problemy z zakupem preparatu, co tym samym, może się odbić negatywnie na zaplanowanej terapii oraz skutkować groźnymi następstwami klinicznymi, takimi jak hiperglikemia.
Polski przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego zasugerował również priorytetyzowanie pacjentów, którzy są już w terapii w stosunku do innych, którzy dotychczas go nie stosowali.
"Polski oddział podmiotu odpowiedzialnego, firmy Novo Nordisk A/S, będzie ściśle monitorować sytuację i informować odpowiednie instytucje, jeśli sytuacja ulegnie zmianie. Pracujemy w sposób wytężony nad zapewnieniem dostaw leku Ozempic i zminimalizowaniem skutków zwiększonego popytu" - zaznaczano w komunikacie.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.