Trwa ładowanie...

Lek na cukrzycę obniżył masę ciała u osób z otyłością. Obiecujące wyniki badań klinicznych

Lek na cukrzycę obniżył masę ciała u osób z otyłością
Lek na cukrzycę obniżył masę ciała u osób z otyłością (Getty Images)

Czy lek na cukrzycę pozwoli zredukować masę ciała u osób z otyłością? Wyniki badań u pacjentów, którym podano preparat są obiecujące. U blisko połowy badanych semaglutyd zredukował masę ciała o 15 proc.

spis treści

1. Nadzieja dla osób walczących z otyłością

Semaglutyd to lek, który do tej pory był stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Jest analogiem naturalnie występującego w organizmie ludzkiego hormonu glukagonopodobnego-1 (GLP-1). Po obiecujących rezultatach II fazy badań klinicznych przeprowadzono globalne badania III fazy o nazwie "Semaglutide Treatment Effect in People with Oesity" (STEP). Uczestnicy mieli BMI ≥30 lub BMI ≥27 i schorzenia związane z wagą. Z badań wykluczono osoby, które chorowały na cukrzycę, przeszły wcześniej operacje bariatryczne lub w ciągu ostatnich trzech miesięcy stosowały leki odchudzające.

W badaniu wzięło udział blisko 2 tys. uczestników. 1300 przyjmowało semaglutyd przez 68 tygodni, pozostali placebo. Wyniki są obiecujące.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: W dalszym ciągu utrzymuje się tendencja późnego zgłaszania do lekarza"
  • U blisko 50 proc. osób, którzy otrzymali dożylnie semaglutyd stwierdzono spadek masy ciała o blisko 15 proc.
  • U 69 proc. waga zmniejszyła się o 10 proc.
  • 86 proc. uczestników osiągnęło 5 proc. spadek masy ciała.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine".

Otyłość i nadmierna masa ciała zwiększają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych
Otyłość i nadmierna masa ciała zwiększają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych (Getty Images)

2. "Żaden inny lek nie dawał takiego poziomu utraty wagi"

Średnia masa ciała osób biorących udział w badaniu wynosiła 105,3 kg, a średnie BMI 37,9. Dzięki zastosowanej terapii udało się zmniejszyć masę ciała uczetników średnio o 15,3 kg. Dodatkowo zauważano u nich automatycznie poprawę stanu zdrowia, niższe ciśnienie, niższy poziom lipidów i glukozy we krwi. W trakcie badań 4,5 proc. uczestników przerwało leczenie z powodu skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego.

"Żaden inny lek nie dawał takiego poziomu utraty wag. Po raz pierwszy dzięki lekom ludzie mogą osiągnąć to, co było możliwe tylko dzięki operacji odchudzającej" - mówiła cytowana przez Medical News Today dr Rachel Batterham, jedna z autorek badania z Centre for Obesity Research at University College London (UCL) oraz UCL Hospitals Center for Weight.

Po publikowaniu badań Novo Nordisk - firma farmaceutyczna finansująca badanie kliniczne, złożyła już do Europejskiej Agencji Leków wniosek o zezwolenie na stosowanie semaglutydu w leczeniu otyłości.

3. Osoby z otyłością są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19

Z raportu OECD wynika, że ponad połowa Polaków powyżej 15 lat ma nadwagą lub otyłość. 700 tys. osób choruje na otyłość olbrzymią. Pokazuje to raport OECD. A prognozy NFZ wskazują, że w 2025 r. liczba otyłych osób może wzrosnąć do ponad 11 mln Polaków. Otyłość jest powszechnym problemem i jednym z głównym czynników sprzyjających rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz wielu innych problemów. Potwierdzono też, że otyłość zwiększa również ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze