Letni kompleks – żylaki kończyn dolnych
Artykuł sponsorowany
Żylaki na nogach to problem wielu Polaków, który nierzadko staje się źródłem kompleksów. Wiedzą o tym osoby, które w upalne dni wstydzą się odsłaniać nogi, na których pełno jest poszerzonych żył tworzących wyraźne pajączki. Niestety te nieesteyczne niebieskie plamki trudno zakamuflować oraz ukryć. Jaka jest przyczyna powstawania żylaków kończyn dolnych i kto jest najbardziej narażony na tę dolegliwość?
1. Czym są żylaki kończyn dolnych?
Za żylaki uważa się wydłużone i poszerzone żyły powierzchniowe, które utrudniają przepływ krwi. Nie są one jednostką chorobową, a jedynie objawem choroby nazywanej przewlekłą niewydolnością żylną. W zależności od stadium choroby, żylaki kończyn dolnych mogą objawiać się purpurowymi plamami (określanymi jako pajączki lub teleangiektazje), sinymi wypukłościami lub zgrubieniami w obrębie danej kończyny. Dochodzi do tego uczucie ciężkości, ból nóg, mrowienie oraz nocne skurcze.
2. U kogo najczęściej występują żylaki kończyn dolnych?
To typowo kobieca dolegliwość. Z jej powodu może cierpieć nawet 60% kobiet. Ryzyko wystąpienia żylaków zwiększa się bowiem wraz z liczbą ciąż oraz jest związane z przyjmowaniem doustnych środków wykazujących działanie antykoncepcyjne lub stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej.
Do powstania żylaków przyczynia się także zła dieta skutkująca nadwagą (nadprogramowe kilogramy powodują przeciążenie łydek), a także brak ruchu, związany z pozostawaniem w jednym miejscu przez długi czas. Na żylaki narażone są osoby wykonujące zarówno pracę siedzącą, jak i stojącą, którym brakuje czasu na aktywność fizyczną. Nie bez znaczenia pozostają także skłonności dziedziczne. Związane jest to z budową naczyń żylnych, którą odziedziczamy po naszych rodzicach. Szacuje się, że prawdopodobieństwo powstania żylaków u dziecka, którego rodzice mają przewlekłą niewydolność żylną wynosi prawie 90%. Ponadto ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem.
Zobacz odpowiedzi eksperta
3. Czy żylaki trzeba leczyć?
Żylaki kończyn dolnych niestety często są lekceważone i ukrywane. To błąd, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do obrzęków łydek, a takżę przyczynić się do powstania owrzodzeń i zakrzepów. Osoby cierpiące z powodu przewlekłej niewydolności żylnej mogą zlikwidować problem poprzez laseroterapię, skleroterapię (jest to małoinwazyjna metoda), a w przypadku zaawansowanych zmian skorzystać z leczenia chirurgicznego. Jedną z metod jest zamknięcie zastawek. Budzi to wątpliwości związane z nadmiernym obciążeniem innych żył.
Jak informuje lekarz chirurg, onkolog lek. Zbigniew Żurawski układ żylny kończyny dolnej składa się z żył powierzchownych i głębokich. Przy zamknięciu żył powierzchownych cały ciężar odprowadzania krwi z kończyny przejmuje układ żył głębokich, jednak temat ten wymaga omówienia bezpośrednio z operatorem, który wykonuje dany zabieg.
Lekarz sugeruje, że w przypadku podejrzenia żylaków najlepiej jest udać się na konsultację do chirurga ogólnego lub naczyniowego. Specjalista zbada, zleci ewentualne badania dodatkowe, postawi rozpoznanie i zaproponuje sposób leczenia - oto najlepsza droga – tłumaczy ekspert.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.