Lipektomia za pomocą ultradźwięków

Niektóre osoby, pomimo usilnych starań, ćwiczeń i diety, nie są w stanie usunąć komórek tłuszczowych z pewnych miejsc, np. brody, karku, bioder, brzucha, ud, pośladków, a nawet kostek. Może im w tym pomóc lipektomia za pomocą ultradźwięków (ultrasonic-assisted lipoplasty – UAL). Metoda ta wykorzystuje fale o wysokiej częstotliwości dźwięku, by tłuszcz poniżej powierzchni skóry przeszedł w stan ciekły przed jego delikatnym odessaniem. Liposukcja Tumescent i liposukcja tradycyjna nie skrapla komórek tłuszczowych, co sprawia, że tłuszcz jest trudniejszy do usunięcia.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Działanie ultradźwięków

UAL, czyli lipektomia za pomocą ultradźwięków pozwala chirurgom usunąć znaczące ilości tłuszczu podczas jednego zabiegu. Może to być szczególnie przydatne na obszarach o gęstej tkance tłuszczowej, takich jak plecy. Wykorzystanie fal dźwiękowych zapobiega zniszczeniu naczyń krwionośnych i tkanki, ponieważ komórki tłuszczowe są selektywnie usuwane i niszczone.

Liposukcja

Podobnie, jak podczas lipektomii również i liposukcją oznacza się obszar skóry, z której ma być usunięty tłuszcz. Następnie wstrzykuje się duże ilości rozcieńczonego roztworu znieczulającego do ciała, aby wyznaczone miejsce było zdrętwiałe i spuchnięte. Następnie mała sonda ultradźwiękowa umieszczana jest pod skórą przez niewielkie nacięcie. Lekarz manewruje sondą, a ultradźwięki powodują zmianę tłuszczu w stan ciekły. Tłuszcz i roztwór są następnie odsysane.

Lipektomia

Po lipektomii pacjenci noszą obcisłe ubrania lub pas obciskający przez 6 tygodni. Czasami nie trzeba podawać środków znieczulających, ponieważ wcześniej wstrzyknięty roztwór działa nawet 12 godzin. Wynik zabiegu różni się u każdego pacjenta ze względu na ilość usuniętego tłuszczu i miejsca, z którego go usunięto. Usunięcie komórek tłuszczowych jest trwałe, więc jeśli pacjent przytyje, to zwykle tłuszcz nie koncentruje się w miejscach, z których był usunięty – komórek tłuszczowych tam nie ma lub jest ich mniej. Lipektomia nie chroni przed przybraniem na wadze.

Wskazania do lipektomii

Najlepsi kandydaci do lipektomii to osoby ze średnią lub lekko ponad średnią wagą, z dobrym stanem zdrowia, z tłuszczem, którego nie mogą się pozbyć za pomocą diet ani ćwiczeń.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu lipektomii

Wiek nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu, jednak toczący się aktywny proces zapalny, zmiany na skórze o niewyjaśnionej etiologii, choroba nowotworowa oraz zły stan ogólny pacjenta są przeciwwskazaniem do wykonania zarówno znieczulenia ogólnego, jak i zabiegu lipektomii.

Czynniki ryzyka lipektomii

Zabieg ten jest obciążony ryzykiem pojawienia się:

 • infekcji;
 • skrzepów krwi lub tłuszczu;
 • zmian w pigmentacji skóry lub jej tekstury;
 • miejscowych nagromadzeń płynu surowiczego;
 • poparzeń;
 • zaczerwienień skóry lub zmian pigmentacyjnych (u niektórych pacjentów ).

Zabieg lipektomii nie zwalnia pacjenta z obowiązku prowadzenia zdrowego stylu życia. Zdrowy styl życia można prowadzić wprowadzając nowe, bogatobłonnikowe i ubogotłuszczowe zwyczaje żywieniowe oraz zażywać regularnie umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
 • Bieniek K. (red.), Liposukcja, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-14-9
 • Nowicki A. Ultradźwięki w medycynie, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89687-59-3

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Lipektomia za pomocą ultradźwięków
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Lipektomia za pomocą ultradźwięków
Lifting

System Ulthera - galeria

System Ulthera - galeria

System Ulthera to urządzenie do wykonywania zabiegu liftingu za pomocą ultradźwięków. Podbródek przed zabiegiem Ulthera. Ten sam podbródek (...) po zabiegu ultradźwiękami. Wygląd podbródka przed...

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące

Co to jest anty-aging? (WIDEO)

Co to jest anty-aging? (WIDEO) Odtwórz wideo

łoju, tłuszczu i naskórka za pomocą ultradźwięków. Oczywiście, to nie wszystkie zabiegi upiększające ciało. Coraz częściej można spotkać się z określeniem - medycyna anty-aging. Na czym polega ta dziedzina medycyny?

Kardiologia

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)

krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę pracy serca. Pokazuje ruch mięśnia sercowego i zastawek (...) umożliwiający uwidocznienie tętnic za pomocą promieniowania...

Hemodializa

Urządzenie do hemodializy

Urządzenie do hemodializy

Zabieg za pomocą urządzenia do hemodializy polega na usunięciu szkodliwych składników z krwi chorego pacjenta.

Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.

Waga niemowlęcia

Ważenie noworodka

Ważenie noworodka

Prawidłową wagę noworodka odczytuje się za pomocą specjalnej siatki centylowej.