Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Lipektomia za pomocą ultradźwięków

Avatar placeholder
05.09.2013 14:47
Lipektomia za pomocą ultradźwięków
Lipektomia za pomocą ultradźwięków

Niektóre osoby, pomimo usilnych starań, ćwiczeń i diety, nie są w stanie usunąć komórek tłuszczowych z pewnych miejsc, np. brody, karku, bioder, brzucha, ud, pośladków, a nawet kostek. Może im w tym pomóc lipektomia za pomocą ultradźwięków (ultrasonic-assisted lipoplasty – UAL). Metoda ta wykorzystuje fale o wysokiej częstotliwości dźwięku, by tłuszcz poniżej powierzchni skóry przeszedł w stan ciekły przed jego delikatnym odessaniem. Liposukcja Tumescent i liposukcja tradycyjna nie skrapla komórek tłuszczowych, co sprawia, że tłuszcz jest trudniejszy do usunięcia.

1. Działanie ultradźwięków

UAL, czyli lipektomia za pomocą ultradźwięków pozwala chirurgom usunąć znaczące ilości tłuszczu podczas jednego zabiegu. Może to być szczególnie przydatne na obszarach o gęstej tkance tłuszczowej, takich jak plecy. Wykorzystanie fal dźwiękowych zapobiega zniszczeniu naczyń krwionośnych i tkanki, ponieważ komórki tłuszczowe są selektywnie usuwane i niszczone.

2. Liposukcja

Podobnie, jak podczas lipektomii również i liposukcją oznacza się obszar skóry, z której ma być usunięty tłuszcz. Następnie wstrzykuje się duże ilości rozcieńczonego roztworu znieczulającego do ciała, aby wyznaczone miejsce było zdrętwiałe i spuchnięte. Następnie mała sonda ultradźwiękowa umieszczana jest pod skórą przez niewielkie nacięcie. Lekarz manewruje sondą, a ultradźwięki powodują zmianę tłuszczu w stan ciekły. Tłuszcz i roztwór są następnie odsysane.

3. Lipektomia

Po lipektomii pacjenci noszą obcisłe ubrania lub pas obciskający przez 6 tygodni. Czasami nie trzeba podawać środków znieczulających, ponieważ wcześniej wstrzyknięty roztwór działa nawet 12 godzin. Wynik zabiegu różni się u każdego pacjenta ze względu na ilość usuniętego tłuszczu i miejsca, z którego go usunięto. Usunięcie komórek tłuszczowych jest trwałe, więc jeśli pacjent przytyje, to zwykle tłuszcz nie koncentruje się w miejscach, z których był usunięty – komórek tłuszczowych tam nie ma lub jest ich mniej. Lipektomia nie chroni przed przybraniem na wadze.

4. Wskazania do lipektomii

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Najlepsi kandydaci do lipektomii to osoby ze średnią lub lekko ponad średnią wagą, z dobrym stanem zdrowia, z tłuszczem, którego nie mogą się pozbyć za pomocą diet ani ćwiczeń.

5. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu lipektomii

Wiek nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu, jednak toczący się aktywny proces zapalny, zmiany na skórze o niewyjaśnionej etiologii, choroba nowotworowa oraz zły stan ogólny pacjenta są przeciwwskazaniem do wykonania zarówno znieczulenia ogólnego, jak i zabiegu lipektomii.

6. Czynniki ryzyka lipektomii

Zabieg ten jest obciążony ryzykiem pojawienia się:

  • infekcji;
  • skrzepów krwi lub tłuszczu;
  • zmian w pigmentacji skóry lub jej tekstury;
  • miejscowych nagromadzeń płynu surowiczego;
  • poparzeń;
  • zaczerwienień skóry lub zmian pigmentacyjnych (u niektórych pacjentów ).

Zabieg lipektomii nie zwalnia pacjenta z obowiązku prowadzenia zdrowego stylu życia. Zdrowy styl życia można prowadzić wprowadzając nowe, bogatobłonnikowe i ubogotłuszczowe zwyczaje żywieniowe oraz zażywać regularnie umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Relaks
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze