Trwa ładowanie...

Łojotokowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić?

Avatar placeholder
06.07.2022 11:18
Łojotokowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić?
Łojotokowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić? (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach choroby skóry głowy są tak bardzo powszechne, jak chociażby trądzik, którego możemy doznać niemalże w każdym wieku. W przypadku zmian skórnych na głowie najpowszechniejszą jest łupież, jednak równie często zaczyna także występować łojotokowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła dermatoza, którą cechuje nawrotowy charakter. Jak zatem sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Cechą charakterystyczną ŁZS jest utrzymujący się stan zapalny w obrębie głowy oraz gruczołów łojowych, który powoduje wzmożone złuszczanie się naskórka. Choroba ta może jednak pojawiać się w innych częściach ciała. Spotykana jest często na twarzy, górnej części klatki piersiowej oraz w okolicach małżowin usznych. Szacuje się, że choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, co może być spowodowane wyższym stężeniem testosteronu. Jednakże w obu przypadkach leczenie jest długotrwałe i żmudne.

Łojotokowe zapalenie skóry może wystąpić u każdego, bez względu na wiek. Mimo wszystko najczęściej pojawia się u młodzieży, która przechodzi okres dojrzewania. Obecność tej dermatozy związana jest z wysoką aktywnością i przerostem gruczołów łojowych, które produkują nadmierne ilości sebum. W wyniku zaburzeń hormonalnych zmienia się także jego skład, co powoduje zapalenie mieszków włosowych.

Przyczyny i objawy ŁZS

Zrozumienie mechanizmu powstawania ŁZS ma bardzo duże znaczenie w kontekście późniejszego leczenia. Problemy ze skórą głowy mogą znacząco wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także codziennie kontakty z innymi osobami. Najważniejszym faktem jest to, że wszelkie dermatozy wiążą się z zaburzeniem równowagi jej mikrobiomu. Dodatkowo negatywnie wpływa także przewlekłe zmęczenie, stres, brak zbilansowanej diety czy zażywanie niektórych leków.

Objawów łojotokowego zapalenia skóry nie sposób nie zauważyć, gdyż są one bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim zmiany chorobowe, które powstają w obrębie naskórka na głowie przyjmują postać czerwonych i kolistych plam. Towarzyszy im silny świąd, który często powoduje chęć drapania się, a w efekcie łuszczenie skóry. Oprócz tego zaczynają pojawiać się tłuste i żółtawe płaty, które przypominają łuski. Włosy również na tym cierpią, gdyż może dojść do ich nadmiernego wypadania.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

ŁZS, podobnie jak atopowe zapalenie skóry, jest dość powszechnym schorzeniem, jednak w żadnym wypadku nie powinno być przez nas bagatelizowane. Koniecznym krokiem będzie skierowanie się do dermatologa, który postawi właściwą diagnozę i zleci konkretne leki. Odpowiednio dobrane preparaty, takie jak szampon do skóry głowy umożliwią kontrolowanie przebiegu choroby i zmniejszą nasilenie uciążliwych objawów.

Leczenie polega na systematycznym aplikowaniu leków, które wykazują właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Takie leki zawierają bardzo często cyklopiroksolaminę, która charakteryzuje się dodatkowo działaniem przeciwbakteryjnym. Najczęściej stosuje się ją w postaci szamponu 2-3 razy w tygodniu przez minimum miesiąc.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze