Łykasz leki? Uważaj na zęby

Antybiotyki mogą barwić zęby na żółto, a niektóre leki do inhalacji przy astmie prowadzą do owrzodzenia jamy ustnej. Jakie jeszcze substancje medyczne negatywnie wpływają na stan naszej jamy ustnej?

Informacje o składzie i działaniach ubocznych leku znajdziemy w każdej ulotce. Polacy nie mają jednak zwyczaju do nich sięgać. A to ważne źródło wiedzy. Leki nie mają obojętnego wpływu na nasz organizm, dotyczy to również jamy ustnej. Niosą ze sobą ryzyko wielu działań niepożądanych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

- Najczęstszymi skutkami ubocznymi przy zażywaniu leków doustnych są grzybica jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, obrzęk dziąseł, zapalenie błony śluzowej, owrzodzenia jamy ustnej, zaburzenia smaku, próchnica oraz przebarwienia zębów. Dlatego jeśli przyjmujemy leki, szczególnie te inwazyjne, powinniśmy o tym fakcie poinformować dentystę - mówi lek. stom. Waldemar Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Syropy na kaszel powodują próchnicę

Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby?

Spożywanie bogatych w wapń produktów i unikanie słodyczy wpłynie pozytywnie na stan zębów. To jednak za mało, aby cieszyć się białym uśmiechem, mocnym...

Próchnica pojawia się nie tylko wtedy, gdy pijemy słodkie soki czy jemy słodycze, ale również gdy długo zażywamy słodzone leki i syropy. Zagrożeniem dla naszych zębów jest m.in glukoza, sacharoza. Spada wtedy w jamie ustnej poziom pH. Kwaśny odczyn powoduje odwapnienie szkliwa i w konsekwencji próchnicę.

W składzie wielu produktów leczniczych m.in. suplementów, witamin, tabletek do ssania na gardło, a przede wszystkim syropów na kaszel, znajdziemy dodatek cukru, substancji słodzących i słodzików, np. sacharozę, sukralozę, syrop glukozowy, miód, sorbitol lub Acesulfam K.

Choroby dziąseł

Niektóre leki negatywnie wpływają także na dziąsła, np. preparat przeciwpadaczkowy (fenytoina), cyklosporyna (lek immunosupresyjny stosowany po przeszczepach narządów) i blokery kanału wapniowego np. werapamil czy diltiazem, zażywane w terapii nadciśnienia tętniczego krwi. Dziąsła stają się bolesne, zaczerwienione, a w skrajnych przypadkach puchną tak, że pokrywają całe korony.Przerosty dziąseł zwiększają ryzyko paradontozy, a w konsekwencji grozi nam utrata zębów.

Suchość w ustach

Konsekwencją zażywania leków jest suchość w ustach, która wzmaga się wraz z wiekiem, ale może ją powodować nawet 400 leków.

Na suchość skarżą się szczególne te osoby, które zażywają leki przeciwhistaminowe, leki stosowane w terapii choroby Parkinsona, Alzheimera, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, niektóre leki na nadciśnienie czy choroby serca np. inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), a także inhalatory stosowane w chorobach dróg oddechowych. Lekarze zalecają, żeby osoby te miały przy sobie zawsze butelkę wody, by stale zwilżać jamę ustną.

Owrzodzenia i grzybica

Niektóre leki inhalacyjne stosowane w astmie mogą prowadzić do grzybicy jamy ustnej. Pojawia się wtedy charakterystyczny biały nalot na ustach i błonach śluzowych jamy ustnej oraz owrzodzenie. Pacjent skarży się na pieczenie, czuje dyskomfort przy jedzeniu. Aby uniknąć ewentualnych dolegliwości najlepiej po każdej inhalacji przepłukać usta wodą.

Owrzodzenia jamy ustnej czyli charakterystyczne białe plamki z czerwoną obwódką, spowodować może także aspiryna, penicylina, sulfonamidy, streptomycyna czy leki stosowane w chemioterapii.

Zmiana barwy szkliwa i smaku

Leki mogą także zmienić zabarwienie szkliwa. Szaro-brązowy lub żółty kolor powodują preparaty z żelazem w formie płynnej oraz antybiotyki oparte na tetracyklinie lub doksycyklinie, stosowane szczególnie często przy schorzeniach laryngologicznych np. niektórych infekcjach dróg oddechowych.

Na żółto i brązowo barwi amoksycylina z kwasem klawulanowym używana w leczeniu zakażeń bakteryjnych oraz zbyt duże ilości fluoru. Z kolei zielonkawe lub niebiesko-zielone smugi może pozostawić np. cyprofloksacyna o działaniu bakteriobójczym.

Barwa szkliwa, stany zapalne dziąseł czy owrzodzenia, to niejedyne skutki uboczne leków. Medykamenty mogą również spowodować zmianę smaku na metaliczny, słony oraz gorzki. Jest to szczególnie częste odczucie u pacjentów w podeszłym wieku, którzy zażywają duże ilości różnych preparatów.

Zazwyczaj dolegliwość przemija wraz z odstawieniem leków. Do zaburzeń zmysłu smaku prowadzą m.in.: leki stosowane w chemioterapii (metotreksat i doksorubicyna), antybiotyki (np. ampicylina, tetracykliny, bleomycyna, cefamandol, linkomycyna), leki przeciwhistaminowe, leki przeciwgrzybicze (np. metronidazol),

Smak zmieniają równiez leki przeciwpsychotyczne (m.in. lit, trifluoperazyna) czy leki stosowane przy nadciśnieniu np. kaptopryl. Przyczyniać mogą się także leki przeciwcukrzycowe (glipizyd), leki moczopędne (np. kwas etakrynowy), leki kardiologiczne (nitrogliceryna) oraz leki stosowane w chorobie Parkinsona (lewodopa).

Dentyści uspokajają, że nie trzeba odstawiać leków, tylko z większą uwagą dbać o zęby.

- Taki pacjent to pacjent pod szczególnym nadzorem, narażony na dodatkowe dolegliwości, które często wymagają odrębnego leczenia zachowawczego oraz podwójnej profilaktyki. W takiej sytuacji należy z jeszcze większą troską monitorować stan zębów podczas przeglądów stomatologicznych, a w razie poważniejszych konsekwencji w jamie ustnej, jeśli to możliwe, szukać łagodniejszych zamienników leków – wyjaśnia dr Stachowicz.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 10 miesięcy temu

Leki

Komentarze (8)
~agfa
~agfa 10 miesięcy temu

no wlasnie, ze sie czyta a nawet trzeba czytac ulotki. Lekarze przepisuja leki nieraz nawet nie pytajac o inne ktore moze juz bierzey i moga kolidowac albo schorzenia, ktore moga wywolac razem z nowym lekiem problemy . Ja tam czytam ulotki i bede czytac . Malo, ze jestem przeciwko tym"truciznom " na byle bol dupy (sa nieraz mniejnawzyjne sposoby na pozbycie sie problemu niz odrazu antybiotyk) to jeszcze nie jestem na tyle glupia by kupic "cos" i odrazu lykac bez przeczytania ulotki

Odpowiedz
~ehmmmm
~ehmmmm 10 miesięcy temu

Nikt normalny nie czyta ulotek, bo to bez sensu. Firmy tam wpisuja wszystko co sie da, aby uniknac ewentualnych odszkodowan dla pacjentow. Jak nawet tabl od bolu glowy maja jako dzialanie nieporzadane wpisany bol glowy... W USA dostaje sie leki w opakowaniach aptecznych bez ulotek i z nazwa substancji a nie handlowa. O dzialaniach nieporzadanych informuje farmaceuta w gabinecie opieki farmaceutycznej i wszystko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Ale u nas NFZ jeszcze nie wymyslil tego ze mozna zaplacic farmaceucie za prowadzenie pacjenta.

Odpowiedz
~nik
~nik 10 miesięcy temu

Przestańcie w końcu wciskać ludziom kity! Jeśli ktoś ma astmę to bierze lek na robaki i uzupełnia niedobór witaminy D3. Leczenie sterydami i antybiotykami, średniowiecze to pikuś przy tym co wyprawiają lekarze obecnie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc