Magda Gessler prosi o pomoc. "Czasem jedna chwila potrafi zmienić wszystko!"
"Dziś przychodzę do was z jeszcze jedną historią ludzką. Sama mocno zaangażowałam się w pomoc. To za mało, więcej osób musi otworzyć serca" – pisze w mediach społecznościowych słynna restauratorka. Apeluje o pomoc dla chorego mężczyzny, który przeżył mimo pęknięcia tętniaka.
1. Magda Gessler apeluje do fanów
"Ryszard miał dwa tętniaki. Jeden pękł. Stał się CUD, przeżył i walczy! Potrzebuje funduszy na dalsze leczenie. Mimo zgromadzonych oszczędności nie może opłacić dalszego leczenia i długiej rehabilitacji (...). Zróbmy dobry uczynek dla drugiego człowieka. W całej bieganinie zapominamy o trosce, o bliźnim o otwartości serca. Bądźmy czujni i uważni na zdrowie przyjaciół. Ja pomogłam! Pomóżcie i wy. Pozwólmy mu wrócić do kochającej żony Marzenki i syna" – napisała na Facebooku wyraźnie poruszona Magda Gessler.
1,3 tys. komentarzy i 1,7 tys. udostępnień – to reakcja internautów na post. Niestety wśród pełnych empatii i wsparcia komentarzy nie zabrakło także i kąśliwych uwag. Na nie Gessler zareagowała stanowczo, pisząc m.in. że "jad ludzki powinien być wyceniany jak bitcoin".
2. Pęknięcie tętniaka – trwa zbiórka
Restauratorka apeluje w poście o pomoc dla Ryszarda – 48-letniego mężczyzny, u którego zdiagnozowano krwotok podpajęczynówkowy z pękniętego tętniaka tętnicy środkowej mózgu.
Jak do tego doszło? 10 listopada mężczyzna wyszedł z domu do pracy – więcej do niego nie wrócił. Zamiast tego żona otrzymała telefon ze szpitala. Na miejscu usłyszała słowa, które brzmiały jak wyrok.
"Mąż miał dwa tętniaki. Jeden pękł i wystąpiło krwawienie podpajęczynowe" – pisze żona Ryszarda na stronie zbiórki.
Choć lekarze nie dawali mu wiele szans, mężczyzna przeszedł operację i od tamtej pory jest rehabilitowany. Jest jednak i druga strona medalu – leczenie i rehabilitacje są bardzo kosztowne, a to od nich zależy przyszłość chorego.
W tym momencie mężczyzna jest sparaliżowany – karmiony za pomocą PEG i wspomagany przez respirator.
3. Tętniak – czym jest i jakie daje objawy?
Tętniaki spowodowane są przez nieprawidłowe rozszerzenie czy uwypuklenie fragmentu ściany lub naczynia krwionośnego – najczęściej tętnicy mózgu lub aorty odprowadzającej krew z lewej komory serca.
Tętniaki stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka, choć te umiejscowione w mózgu mogą nie dawać żadnych symptomów. Wciąż nieznane są przyczyny powstawania tętniaków, lecz wiadomo, że czynnikami ryzyka wystąpienia poszerzonego światła naczyń krwionośnych jest m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, a także palenie papierosów.
Tętniak aorty z kolei, spowodowany stwardnieniem tętnic, ma związek z miażdżycą. Może rozwijać się przez wiele lat, dając subtelne symptomy. Jakie?
- ból pleców lub klatki piersiowej,
- problemy z połykaniem,
- opuchlizna w okolicy szyi oraz chrypka,
- niskie ciśnienie krwi,
- wysokie tętno,
- nadpotliwość,
- nudności lub wymioty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.