Koronawirus. Mężczyźni cierpią na zaburzenia erekcji po COVID-19
Eksperci medyczni twierdzą, że część mężczyzn, którzy przeszli COVID-19 (zarówno bezobjawowo, jak i w cięższej postaci), cierpi na zaburzenia erekcji. Ten poinfekcyjny objaw zaobserwowali badając pacjentów z Włoch. Niestety, gorsza informacja jest taka, że problemy z erekcją mogą utrzymywać się jeszcze długi czas po wyzdrowieniu.
1. Życie seksualne mężczyzn po COVID-19 może być niezadowalające
Zdaniem ekspertki ds. chorób zakaźnych, dr Deny Grayson, badacze mają uzasadnione obawy, że choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 może negatywnie wpłynąć na zdolności seksualne u mężczyzn. I co istotne - nawet gdy są już zdrowi.
"Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, mogą zmagać się długotrwałym zaburzeniem erekcji. To dlatego, że infekcja powoduje problemy w działaniu układu naczyniowego" - twierdzi Grayson. Specjalistka dodaje, że dla wielu mężczyzn może być to ogromnym zmartwieniem.
"Chodzi nie tylko o to, że COVID-19 może cię zabić, ale może również wywołać komplikacje i dolegliwości, z którymi pacjent będzie musiał zmagać się do końca życia" - tłumaczy.
2. Zaburzenia erekcji a zapalenie płuc
Częste problemy z erekcją u ozdrowieńców z COVID-19 lekarze zauważyli podczas badania, które prowadzili wśród pacjentów z Włoch. Niestety, doszli jeszcze do innych niepokojących obserwacji dot. związku zdrowia seksualnego mężczyzn a przebiegu choroby wywołanej przez SARS-CoV-2.
Okazje się, że COVID-19 nie tylko pozostawia ślad w postaci zaburzenia erekcji. Lekarze zauważyli, że u niektórych pacjentów to problemy z erekcją mogły sprzyjać rozwojowi zapalenia płuc. Dr Deny Grayson tłumaczy, że może być to szczególnie niebezpieczne dla pacjentów w podeszłym wieku, którzy często zmagają się z takimi zaburzeniami.
"Zaburzenia erekcji to doskonały biomarker ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego" – skomentował prof. Emmanuele Jannini, endokrynolog i seksuolog, główny autor badania. "Ponieważ COVID-19 wpływa zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne, zaburzenia erekcji są konsekwencją tej choroby i nie jest to zaskoczeniem" - dodał.
"Podejrzewamy, że osoby zarażone koronawirusem, które wcześniej cierpiały na zaburzenia erekcji, mogą być również bardziej podatne na zapalenie płuc wywołane przez COVID-19– powiedział Jannini.
3. Lekarze przewidują coraz więcej długoterminowych skutków COVID-19
Zaburzenia erekcji mogą dołączyć jako kolejny objaw tzw. long COVID-19. To zespół różnych objawów, które utrzymują się u ozdrowieńców przez długi czas. Do tych najczęstszych zalicza się: chroniczny ból głowy, zmęczenie, duszności, stany lękowe.
Dr Grayson ostrzega, że w miarę upływu czasu lekarze spodziewają się kolejnych długoterminowych negatywnych konsekwencji zakażenia. Mówią głównie o powikłaniach w układzie nerwowym.
Zobacz także: Objawy COVID-19. Utrata smaku i węchu najczęściej dotyka młodsze kobiety
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.